Társadalmi fejlesztési célok 3.
Folytatjuk sorozatunkat, melyben az önkormányzat 2029-ig szóló gazdasági programját ismertetjük. Ezúttal a társadalmi fejlesztési célkitűzések közül a szociálpolitikai és családtámogatási elképzeléseket közöljük. Tiszaújváros önkormányzata a kötelező feladatellátás tartalmán messze túlmutató, széles körű szociális hálót épített, működtet és a megfogalmazódó szükségletek mentén folyamatosan fejleszt a lakosság szociális biztonságának minél magasabb színvonalon történő biztosítása érdekében.
Szociálpolitika a mindennapok biztonságáért
A 2000-től integrált intézményként működő Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ szociális és gyermekjóléti alapszolgáltatásokat, valamint szakosított szociális ellátásokat nyújt - a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, valamint a Család- és Gyermekjóléti Központ esetében szélesebb ellátási terület mellett - Tiszaújváros lakói számára.
Az intézmény kötelező önkormányzati feladatként biztosítja az alábbi szociális, valamint gyermekjóléti alapellátásokat: étkeztetés, házi segítségnyújtás (58 engedélyezett ellátotti létszámmal), idősek nappali ellátása (95 férőhellyel), fogyatékkal élők nappali ellátása (16 férőhellyel), hajléktalanok nappali ellátása (25 férőhellyel + 12 időszakos férőhellyel), bölcsőde (108 férőhellyel), családsegítés, gyermekjóléti szolgáltatás. Fentieken túl az intézmény önként vállalt önkormányzati feladatként biztosítja 140 készülékkel a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást, továbbá a szakosított ellátások körében a 17 férőhelyes Hajléktalanok Átmeneti Szállása és az idősek átmeneti elhelyezését szolgáló, 44 férőhellyel üzemelő „Ezüsthíd" Gondozóház, valamint a 20 férőhelyes, ezen belül 6 fő demencia kórképpel élő ellátására alkalmas „Ezüsthíd" Idősek Otthona működtetését, az idős bentlakásos intézményegységben szakápolás igénybevételének lehetőségével.
Az önkormányzat fontosnak tartja, hogy továbbra is a közintézmény-hálózaton keresztül biztosítsa a szociális feladatok ellátását, ugyanakkor figyelembe véve a demográfiai tendenciákat, a szolgáltatások fejlesztése tekintetében továbbra is számít a civil szféra (egyházak) aktív közreműködésére (idősellátás, hospice ellátás terén). Figyelembe véve a jogszabályváltozásokat, a demográfiai és társadalmi folyamatokat, a Szociális Szolgáltatástervezési Koncepcióban foglaltakat, valamint a Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ forgalmi mutatóit, elmondható, hogy a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatások köre folyamatosan alkalmazkodik a változó igényekhez, szükségletekhez.
A demencia társadalmi szintű kihívásaira reagálva 2019-ben civil együttműködés keretében preventív céllal jött létre a „Nefelejts Klub", majd 2024-ben megkezdte működését a Tiszaújvárosi Demencia Tanácsadó Pont, mely elsősorban információnyújtással támogatja az érintetteket. A szociális szolgáltatások láthatóságát, hozzáférhetőségét, a lakosság információ ellátottságát, a szolgáltatás korszerűségét fokozza az intézmény 2024. évi megjelenése a közösségi felületeken. A fiatal célcsoportot érintő változás, hogy 2025-től a gyermekek nappali ellátása Tiszaújvároson kívül élők részére is nyitottá vált, valamint új igénybe vehető szolgáltatás az időszakos gyermekfelügyelet. A Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ a Szociális Szolgáltatástervezési Koncepció célrendszerére épülő komplex, szinergikus cselekvési terv mentén igyekszik összehangolni az idős célcsoport vonatkozásában kiemelkedő jelentőségű prevenciós tevékenységet.
A közeljövő egyik legsürgetőbb kihívása az idősellátás oly módon történő kiterjesztése, mely az idősek számára méltó öregedést, a hozzátartozók számára elfogadható megoldást kínál a már működő intézményi struktúrára és egy gondoskodó közösség kiépítésére alapozva. Az intézmény szolgáltatásainak biztosításához az ágazati jogszabályokban meghatározott személyi és tárgyi feltételek rendelkezésre állnak. Tiszaújváros önkormányzata a jövőben is nagy hangsúlyt kíván fektetni arra, hogy a Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ valamennyi szakmai egységében kliensbarát környezetben nyújtsa szolgáltatásait.
A szociálpolitika a szegénység, a kirekesztés megelőzését, átörökítésének megakadályozását, hosszabb távon pedig a megszűnését célozza. Egy társadalomról alkotott képet az egymás iránt vállalt felelősség, a szolidaritás, a nehezebb sorba születettek segítése, és az együttműködés mutatja. Ezért nélkülözhetetlen egy jól működő szociálpolitikai rendszer, a mindenki számára elérhető szociális biztonság, a rosszabb helyzetűek befogadása, a generációban átörökített hátrányok megszakítása, és a hátrányos megkülönböztetés minden formájának tilalma. Tiszaújváros a fenti célok elérése érdekében a szociális ellátórendszer keretei között igyekszik biztosítani a nehéz szociális körülmények között élő, hátrányos helyzetű családok életkörülményeinek javítását, valamint lakhatási körülményeik megőrzését. A törekvés az, hogy a szociálisan rászorult, a gyermeket nevelő családok, az időskorúak, az egészségügyi problémákkal küzdő, illetve a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó személyek és családjaik anyagi és szociális biztonsága a szociális és gyermekvédelmi támogatások megőrzésével a jövőben is biztosítva legyen.
Az önkormányzat továbbra is kiemelt figyelmet fordít a szociális vívmányok és a társadalom minden rétegét - a fiatalokat, a gyermeket nevelő családokat, az aktív korú felnőtteket, a nyugdíjasokat - érintő széles körű támogatási rendszer megszokott színvonalon történő megtartására, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére, a legrosszabb helyzetű társadalmi csoportok esélyeinek javítására. Fontos azonban a helyi életviszonyok változásának figyelemmel kísérése annak érdekében, hogy szükség esetén a szociális támogatásokra vonatkozó szabályok módosuljanak. Ennek érdekében az önkormányzat a jogszabályi, gazdasági, jövedelmi és társadalmi változásokra tekintettel folyamatosan vizsgálja a szociális ellátórendszer valamennyi elemét, szükség esetén aktualizálja a pénzbeli és természetbeni ellátások formáit, összegét.
Családtámogatás
Tiszaújváros önkormányzata a hosszabb ideje a városban élő, illetve itt dolgozó és letelepedni kívánó személyeknek a lakáshoz jutásuk megkönnyítése, a családalapítás terheinek enyhítése, valamint a gyermekneveléssel járó kiadások csökkentése érdekében számos támogatással igyekszik segíteni.
A családok támogatása érdekében nyújtott önként vállalt ellátások: a gyermekes családok év végi támogatása, a fiatalok életkezdési támogatása, a születési támogatás, a táboroztatási támogatás, a szociális alapú intézményi gyermekétkeztetési térítési díjkedvezmény, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő kiskorú gyermekek részére nyújtott szünidei gyermekétkeztetés, az iskolakezdési támogatás, valamint a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj, továbbá a fiatalok lakás-, valamint lakóház vásárlásának támogatása, az önkormányzati tulajdonú lakótelkek vásárlásához és beépítéséhez nyújtott támogatás. Fentieken túl a babaváró program keretében az újszülöttek családja „Baba-Mama" ajándékcsomagban részesülhet.
A város népességmegtartó erejének növelése érdekében a fiatalok, a gyermeket nevelő családok számára kialakított széleskörű támogatási rendszer fenntartása, valamint a változó társadalmi folyamatok és költségvetései lehetőségek szerint történő bővítése az önkormányzat kiemelt célja.