Nem ereszt erejéből a forróság
Csak egy pár nap szusszanásnyi időt kaptunk a „hűsölésre", a hétvégén újra berobbant a kánikula. Az előrejelzések alapján a következő hetekben nappal újra jóval 30 fok feletti értékeket mérhetünk majd. A szakemberek szerint a tartós forróságnak hosszú távú következményei is lehetnek szervezetünkre és a megszokott életvitelünket is át kell alakítanunk annak érdekében, hogy a következő években elviselhetőbbek legyenek a hőhullámok. A krónikus betegek és az idősebb korosztály számára különösen nehéz ez a forró nyári időszak. Dr. Szurdoki Virág tiszaújvárosi háziorvos körzetében szerencsére nem nőtt meg drasztikusan a hőség okozta esetek száma az elmúlt hetekben. A doktornő szerint ez többek között annak is köszönhető, hogy a páciensek már megtanulták az elmúlt években, hogy a forró napokon mi is a pontos teendő, mindenki próbálja betartani az ilyenkor szükséges szabályokat.
- Az ügyeleten is azt tapasztaltam, hogy 5 betegből egy az, akinek a hőség gondot okoz. A probléma általában az, hogy sokáig tartózkodnak a napon és nagyon kevés folyadékot isznak, de ilyen ma már csak nagyon ritka esetben fordul elő. Az én betegeim többnyire tudják a dolgukat. A meleg napokban a telefonos konzíliumot részesítjük előnyben. Persze nem minden esetben, de például egy leletet így is kiválóan ki lehet értékelni, és nem kell a melegben csak emiatt befáradni a rendelőbe. Most inkább a vírusos, kiütéses betegség sok. Ezek eddig gyerekeknél volt jellemző, most viszont a felnőtteket sem kerüli el.
Ezek nem feltétlenül a meleg miatt jönnek ki, de az biztos, hogy ezek elszaporodásához a magas hőmérsékletnek köze van - mondta Dr. Szurdoki Virág. Példátlan hőhullám van mögöttünk, aminek a számlájára nagyon sok minden írható. Orvosmeteorológiai szempontból nem is a frontok a legveszélyesebbek, hanem a szélsőséges hőmérsékleti értékek. A tartós hő- vagy fagyhullámok azok a jelenségek, melyek sajnos a többlethalálozásokat okozhatják, nyilatkozta lapunknak Dr. Pintér Ferenc a Meteo Klinika igazgatója.
- Nem csak közvetlenül, hanem közvetetten is sok betegség kialakulásáért felelős a tartós meleg. Magas vérnyomás kialakulása, infarktus, stroke és nagyon megnő ilyenkor a trombózis veszélye is. A szervezet, a légzőszervi rendszer folyamatos hőterhelése, a kialvatlanság, ezek mind hosszú távon komoly következményekkel járnak. Ebben a forróságban sokkal hamarabb legyengül az immunrendszer, ezért ilyenkor könnyebben el tudunk kapni fertőzéseket. Befolyásolni nem tudjuk az időjárást, csak alkalmazkodni hozzá. Aranyszabály nincs, mindenkinek más a hőtűrő képessége, az élethelyzete. A nagy hőhullámok előtt mindenkinek a saját lehetőségeit előre gondosan fel kellene mérnie.
Mi a Meteo Klinika videóiban már hetekkel korábban figyelmeztettük az embereket, hogy készüljenek fel a forróságra. A kánikulában nagyon fontos a folyamatos hőterhelés megszakítása. Ez lehet a strandon, ahol bármikor csobbanhatunk, lehűtve a szervezetünket, de akár egy klímatizált plázába is elmehetünk 1-2 órát hűsölni. Van, aki otthon használ klímát, vagy a kertjében húzódik árnyékba, de az is megoldás, ha naponta többször beállunk a zuhany alá. Ilyenkor sokkal jobban figyeljünk oda embertársainkra, segítsünk nekik, ahol csak tudunk. Lehetőségeinkhez mérten próbáljuk lehűteni a lakásunkat még a forróság előtt - hangsúlyozta Dr. Pintér Ferenc. A klímakutatók szerint a következő években a La Niña jelenség - az El Niño ellentéte - befolyásolja majd időjárásunkat. Jövőre nagy valószínűséggel folytatódni fog az intenzív melegedés Európában is, így extrém meleg és száraz lehet 2025 nyara is.
O.K.