A gyógyszerész válaszol: alacsony vérnyomás

Kérdés: A nagy melegben többször szó esik arról, hogy a hőhullámok alacsony vérnyomással járnak. Általában a magas vérnyomásról többet lehet hallani, olvasni, mint az alacsony vérnyomásról. Milyen étrend-kiegészítőket és életmód- tanácsokat tudna adni alacsony vérnyomásúaknak?

A vérkeringés fenntartásához szükséges a vérnyomás: a vérpálya központi és környéki része közötti nyomáskülönbség, azaz a vérnyomás a keringési rendszerben a vérnek az erek falára kifejtett nyomása. Ez az élettani folyamat, ha nem megfelelően működik, akkor beszélhetünk magas- (hipertóniás) és alacsony- (hipotóniás) vérnyomásról. 

A krónikus hipotónia akkor mondható ki, ha a szisztolés vérnyomás (a vérnyomás első, vagyis felső értéke) nők esetében 100, férfiak esetében 110 Hgmm, vagy kevesebb, a diasztolés értéktől (a vérnyomás második vagy alsó értéke) függetlenül. Egy alkalommal mért kóros érték nem tekinthető kórjelzőnek, jelezhet csak átmeneti zavart bármilyen ok vagy következmény nélkül (pl. kiszáradás vagy kevés folyadék fogyasztása). Az alacsony vérnyomás önmagában nem jár komoly egészségkárosodással. Arra hívhatja fel a figyelmet, hogy valamilyen súlyosabb betegség állhat a háttérben, és az alapbetegség jelenti a kezelendő kórképet. Ha például az alacsony vérnyomás magas pulzusszámhoz társul, az valamilyen szívbetegségre hívhatja fel a figyelmet. Ennek kivizsgálása minden esetben szakorvos feladata! Mi okozhat krónikus alacsony vérnyomást? A hipotónia hátterében meghúzódhatnak genetikai faktorok is, az alacsony testsúlyú vékony nők közt gyakoribb. 

Az alacsony vérnyomás más betegségekkel is összefügghet: az idegek károsodása (neuropátia), például diabéteszes neuropátia, vagy más kórállapot perifériás idegbántalmához kapcsolódóan, enzimdefektus, szívbetegség, endokrin betegség (hormonzavar), gyógyszer mellékhatásként, tápanyaghiány. A hipotónia tünetei: fáradékonyság és csökkent szellemi terhelhetőség, a cselekvőkészség csökkenése, a motiváció hiánya. A reggeli ébredés elhúzódó, gyakori a szédülés, fejfájás, gyengeség, csökkent fizikai terhelhetőség, a heves szívdobogásérzés, a légszomj, az étvágy csökkenése, jelentkezhet émelygés, hányinger is. A betegek kezei és lábai gyakran hűvösek, a hidegre fokozottan érzékenyek. Hogyan kezelhetjük az alacsony vérnyomást? Megbízható, bevált terápia még nem áll rendelkezésre, leginkább általános tanácsokkal tudok szolgálni. A sportolás bevezetése a mindennapokba erősen javallott. 

A kardiomozgások, a szív- és vérkeringési rendszert edző ciklikus mozgásformák ajánlhatók, mint a kocogás/futás, kerékpározás, úszás, stb. Ebben edző segítségét érdemes kérni! A kellő mértékű folyadékfogyasztás is a vérnyomás növekedése felé hat: erre a célra legjobbak a magasabb ásványianyag-tartalmú természetes eredetű vizek. Legalább napi 2,5-3 liter fogyasztása javasolt. A kompressziós harisnya viselése is javíthat a krónikusan alacsony vérnyomás értékén és tünetein. Angiológus szakorvos véleményét érdemes kikérni. A koffeintartalmú kávé fogyasztása megfelelő mennyiségben javasolható. 

Az idült alacsony vérnyomás kezelésére gyógyszeres terápia is elérhető (pl. midodrine, fludrokortison), de mindig csak indokolt esetben, szoros orvosi felügyelettel. Gyógynövényekkel is kezelhetjük a problémát, ha nem szedünk kumarin típusú vérhígítót és nincs allergia. Az alacsony vérnyomás kezelésében alkalmazható gyógynövények: édesgyökér, rozmaring, fehér fagyöngy, homoktövis- Hippophae rhamnoides, vadrózsa (csipkebogyó), pásztortáska. Az alacsony vérnyomás kezelésében alkalmazható nyomelemek/vitaminok: 

A vízmentes kálium-aszpartát és a vízmentes magnézium-aszpartát fontos szerepet játszanak a különböző anyagcsere-folyamatokban, az idegek, az izomzat, valamint a szív- és keringési rendszer működésében. Koenzim Q10 általánosan ajánlott, ha szívelégtelenségben, szívizomgyengeségben, magas vérnyomásban vagy szívritmuszavarban szenvedünk. A szelén azon antioxidánsok közé tartozik, amelyek megvédik a szervezetet a veszélyes szabadgyököktől. A szabadgyökök először a sejtfalakat támadják meg, így bejutva a sejtek belsejébe, végezetül tönkreteszik az egész sejtet. Ennek következménye lehet a szív- és érrendszeri megbetegedés, rák, szklerózis multiplex, a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór. E vitamin védi a szívet, ugyanis szabadgyökfogó hatása védi a szív koszorúereit (ez a szívizmokat vérrel ellátó ér) a károsodásoktól, így kevésbé alakul ki érelmeszesedés, javítja a keringést. Életmódváltás elkezdésében mindig kérjük szakember, étrend-kiegészítő vásárlás esetén a gyógyszertárban dolgozó szakszemélyzet segítségét! További kérdéseiket a agyogyszereszvalaszol@ gmail.com e-mail címre várom. 

Sz. D. 

0
Nem ereszt erejéből a forróság
Kis kézművesek a könyvtárban

Kapcsolódó hozzászólások