Felvettek, kezdődhet az egyetemi élet!
Izgalmas napokat éltek meg azok a fiatalok, akik egyetemre, főiskolára jelentkeztek. A felvételi ponthatárokat múlt szerdán este hirdették ki. A Krónika tiszaújvárosi diákokat kérdezett meg, ki, hol, és hogyan élte meg a mindent eldöntő perceket.
Óvóbácsi leszek!
Pontváró partik, fesztiválok, kocsmák, terek teltek meg az egyetemi ponthatár kihirdetés estéjén. Sokan együtt várták és együtt izgultak a folytatásért. Victor Mátyás, az Eötvös volt diákja is, aki a barátaival készült közös koccintásra, már ha lesz mire koccintani az eredményhirdetés után. Nagy volt az izgalom és a tömeg a sajószögedi Félidő Sörözőben, a fiatalok egyik törzshelyén, mindenki arra a központi sms-re várt, amiben értesítették, hogy felvették-e vagy sem. Nagy volt az öröm, és nem kisebb a hangerő, amikor sorra érkeztek a sikeres felvételiről szóló üzenetek. Ezt a fiúcsapatot (lásd képünkön) felvették, mindenki egyetemista lesz szeptembertől. - Sárospatakra vettek fel, óvodapedagógus képzésre - nyilatkozta Victor Mátyás.
- Én vagyok azon kevesek egyike, aki fiúként óvodapedagógusnak készül. Régi álmom, vágyam ez, nem a gimi utolsó évében találtam ki, már jóval korábban. Szeretem a gyerekeket, a családunkban is van pedagógus, nyaranta szoktam gyerekeket táboroztatni, szóval nem idegen a terep és ráadásul szeretem is. Hat helyre jelentkeztem, ebből négy egyetemen ugyanezt a szakot jelöltem meg, illetve Nyíregyházán az edzői, Debrecenben pedig a sportszervezői szakot, de ezeket csak a sor végén. Testnevelésből emelt érettségiztem, ezzel plusz 50 pontom lett. Eger lett volna a befutó az első helyen, erről lemaradtam néhány ponttal, így Sárospatakon folytatom. Eger a foci miatt lett volna praktikusabb, hiszen a TFCT-től július közepén átigazoltam a Mezőkereszteshez, ott folytatom a labdarúgást, Sárospataktól viszont másfél órányira van az új klubom, szóval így most utazgatnom kell az edzések miatt és nem is keveset, de a lényeg, hogy amit szerettem volna, az bejött. Hat féléves az óvodapedagógus képzés, izgatottan várom. Koliba is jelentkezek, azt gondolom, hogy az is meg lesz. Ha nem, hát albérletet keresünk.
Irány az orvosi!
Ha minden jól megy, 6 év múlva orvos lesz Fedor Szabolcs, az a Szabi, akit kiskora óta ismerek Tiszaújváros sportéletéből, no meg a helyi gimnáziumból. Sokáig a Phoenix KK utánpótláscsapatában kosarazott, a középiskolában a kosárlabdát focira cserélte, és a TFCT U19-es szélső védőjeként remekelt az érettségi előtti hónapokig. Keményen tanult, hogy sikerüljön az orvosi, ezért a labdarúgást is feladta.
- Nem volt könnyű, hisz évek óta a mindennapjaim része a sport, nehéz döntés volt, de így kellett lennie, mert az orvosira bejutni nem kispálya - mondja Szabolcs. - Emlékszem, már kisfiúként is az anatómiai rajzokat néztem az orvosirendelő falán, szerintem már akkor ott volt a gondolat a fejemben, hogy ez a hivatás lesz az utam, a gimiben 11. osztálytól pedig már csak ez lebegett előttem. Befizettem egy online kémia kurzusra is, hogy felkészüljek, az órák közti szünetekben is a kémiakönyveket bújtam, sőt, volt, hogy más tanórákon is. Az érettségim jól sikerült, bioszból és kémiából emelteztem, hogy több pontom legyen, ehhez jött még az angol középfokú vizsga is. 400 pontom lett, a ponthatárt pedig 393-nál húzták meg a Debreceni Orvostudományi Egyetemen, így szeptembertől ott leszek első éves hallgató.
Sok mindenkivel ellentétben én csak ezt az egy egyetemet jelöltem be, nem volt második, vagy harmadik opció, csak ez, afféle orosz rulett - mondja mosolyogva - de bejött. Nem is gondoltam másra, nem is akartam mást, és sikerült. Nekem volt szóbeli felvételim, egy bizottság előtt teszteltek, kérdeztek, nézték a pszichológiai alkalmasságomat is, ez is hozott plusz pontokat. Tavaly 415 pont kellett Debrecenbe az orvosira, most lejjebb vitték szerencsére a ponthatárt. A barátaimmal nyaraltunk, Gárdonyban vártuk közösen az sms-eket. Alig mertem megnézni, úgy izgultam, aztán amikor megláttam, hogy a sikeres felvételhez szükséges pontszám hármassal kezdődik, már nagyon örültem, hiszen az én pontszámom négyessel kezdődött. El sem tudom mondani, mennyire örültem, még most is beleborzongok. Miután végre fellélegeztünk pezsgővel koccintottunk, magunkra, a sikerre, a folytatásra, egy másik út kezdetére. Nagyon várom már az augusztusi gólyatábort, de egyelőre még albérletkeresésben vagyunk. Ezt most gyorsan, ügyesen kell intézni, hiszen hiába sok a kiadó lakás, nagy a kereslet is. Mindenki beindult, hogy jót találjon, olcsóbbat és az egyetemhez közelit. Mi másnap a fiúkkal már megnéztünk néhányat. 180-230 ezer forint körül mozognak a debreceni albérlet árak, de nemcsak ezt nézzük, hanem azt is, hogy közel legyen a villamosmegálló, a boltok.
Nemzetközi gazdálkodás
Pöstényi Emília az Eötvös 12. E osztályából ballagott el májusban, a sikeres érettségi után szeptembertől az ELTE nemzetközi gazdálkodás szakának magyar nyelvű képzésén folytatja egyetemi tanulmányait. - 400 fölött húzták meg a ponthatár idén, és sikerült bejutnom - nyilatkozta lapunknak boldog megkönnyebbüléssel Pöstényi Emília.
- Ezt jelöltem meg első helyen, de hogy biztosra menjek, a BME-n ugyanezt a szakot második helyen írtam be, utána a Debreceni Egyetem jött a sorban és a BME-n a műszaki menedzser szak. Nagyon örülök, hogy bejutottam! Matekból és franciából emelt érettségiztem a pontszerzés reményében, a francia olyan jól sikerült, hogy a nyelvvizsgám is meglett, az angol után. Többletpontokat a sporttal is tudtam szerezni, régóta karatézom, van EB helyezésem és magyar bajnoki is, ezekkel 25-15 pont jött még a sikeres felvételihez. Épp külföldön nyaraltunk, ott vártam az értesítést, hogy hová vesznek fel, megmondom őszintén, alig mertem megnyitni az sms-t, de aztán volt nagy öröm. Most ülepszik még le, de nagyon boldog vagyok, és izgatottan várom az egyetemi éveket. Szeptembertől Budapestre költözöm, hogy albérletbe, vagy koliba, azt még nem tudom. Nyilván a kollégium sokkal olcsóbb, de nincs rá garancia, hogy sikerül. Mindenki így van ezzel, szóval a többség már lázas albérletkeresésben van ilyenkor, mert a legjobbakat, és az olcsóbbakat elkapkodják. Az a baj, hogy mire a kollégiumi felvételről döntenek és kiértesítenek, akkora már a jó lakásokat elkapkodták, szóval nem könnyű dönteni, hogy mi legyen.
Egyetemi élet Kolozsvárott
Fodor Emma külföldön folytatja diákéveit. Kolozsvárra költözik, pszichológia szakra vették fel a Babes-Bolyai Tudományegyetemre.
- Novemberben döntöttem, el, hogy ezt az egyetemet próbálom meg. Itthoni egyetemekre is jelentkeztem, de beadtam a külföldi jelentkezést is, annak reményében, hogy az lesz majd a befutó. - meséli Emma.
- Azt tudni kell, hogy az itthoni rendszerben a külföldi jelentkezést nem fogadják el, hiszen a felvi.hu-n csak magyar egyetemekre lehet jelentkezni. Kolozsváron teljesen más a felvételi rendszer, és az itthoni 500 közeli magas pontszámot nehezebb lett volna elérni, hogy bejussak, Kolozsváron viszont az érettségi eredmény mellett szóbeli felvételi is volt, azzal szereztem meg a szükséges pontok 80%-át. Nem feltétlenül volt könnyebb ez, hiszen egy több száz oldalas könyvből kellett felkészülnöm, ami tömény pszichológia, egy olyan tantárgy, amit én még sohasem tanultam, de sikerült, hiszen ezt akartam. A felvételi most volt július 23- án, már az értesítést is megkaptam, hogy felvettek. Öt napig kint voltam egyedül, már be is iratkoztam. Kolozsvár gyönyörű, tiszta, rendezett, élettel teli város, tele fiatallal. Az egyetem épületei is nagyon tetszenek. Megpályázom a kollégiumot is, ami 10 perc sétára van a campustól. Október elsejétől már a kolozsvári egyetem Pszichológia és neveléstudományi karának a hallgatója leszek.
berta