Krónika 40 Lángolt a kombinált üzem
Végére értünk sorozatunknak, melyben a 40 éves Tiszaújvárosi Krónikában az elmúlt 40 évben megjelent írásokból tallóztunk, egyetlen rendezőelvet tartva szem előtt - mindig az adott év aktuális lapszámából szemléztünk. Így teszünk most is, egy híres-hírhedt eseményt felidézve. 2000. november elsején tűz keletkezett a TIFO kombinált üzemében. A kár olyan jelentős mértékű volt, hogy az üzemet nem állították helyre, nem indult újra. Az eseményről a Tiszaújvárosi Krónika 2000. november 9-i számában tudósítottunk, ebből olvashatnak most részleteket.
Nagy kiterjedésű tűz keletkezett november 1-jén, szerdán délután fél öt előtt néhány perccel a Mol Rt. Tiszai Finomító kombinált üzemében. Tervszerű leállás közben meghibásodott egy szállítóvezeték, ennek következtében gudron nevű kőolajszármazék került a szabadba. A magas hőmérsékletű anyag a levegővel érintkezve begyulladt.
A tűzben több szállítóvezeték is károsodott, az égést egyéb szénhidrogének is táplálták. A helyszínre 3 megye 28 tűzoltóegysége érkezett, az oltásban 88 tűzoltó vett részt. Személyi sérülés sem az üzemzavar, sem az este 9 óra után befejezett oltás során nem történt. A város lakosságát semmilyen közvetlen veszély nem fenyegette. Az üzemzavar okának kiderítésére vizsgálóbizottságot hozott létre a Mol Rt. Sötétben, ködben, hol szemerkélő, hol sűrűn záporozó esőben érkezünk a Tisza TV operatőrével a Tifo teherkapujához. A rossz látási viszonyok ellenére is messziről látszik a tűz. Kiterjedését mintegy 500 négyzetméteresre becsüljük, időnként 40-50 méteres lángok csapnak a magasba. Félelmetes a látvány. Légvonalban 200 méterre lehetünk a tűztől, de a kerítésen kívül. Öt óra múlt néhány perccel, villognak a kék fények, 4-5 percenként újabb tűzoltóautók érkeznek.
Nekik nyílik a sorompó, velünk szemben hajthatatlan az őr: csak az oltásban résztvevőket engedheti be. Hét órakor kapunk a körülményekhez képest részletes, pontos tájékoztatást. Radványi László ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője és Lázár László, a Tifo termelési vezetője rögtönzött sajtótájékoztatót tart a főépület előtt az időközben szép számban összesereglett újságíró és televíziós stáb számára. Radványi László folyamatosan telefonál, de közben elmondja, hogy 5-ös, kiemelt fokozatú riasztást rendeltek el, három megyéből összesen 28 gépjármű, 88 tűzoltó érkezett a helyszínre. Tizenegy habsugárral vették körbe az égő területet, a tűzön áthaladó vezetékeket elzárták, a veszélyhelyzet megszűnt.
A tűznek azonban tovább kell égnie - magyarázza az ezredes -, ha eloltanák, robbanásveszély alakulna ki. A módszer az, hogy folyamatosan hűtik a vezetékeket, s megvárják, amíg kiég a bennük lévő anyag. Lázár László arról tájékoztat, hogy a lepárlóüzem leállításának kezdetekor egy vezeték elzárása közben keletkezett az üzemzavar.
Az egyik gudront szállító vezetékből a lepárlás végtermékének számító 300 fokos anyag kifolyt, s a levegővel érintkezve azonnal meggyulladt. Az órákkal ezelőttihez képest már csak „pislákol" a tűz, de a lángok még mindig 4-5 méter magasak. A tűzoltók minden oldalról vízsugarakkal hűtik a tüzet és a közelében lévő berendezéseket, csőcsordákat. A tűz egyre zsugorodik, mégis távolabb kell húzódnunk, a tökéletlen égés miatt szén-monoxid juthat a levegőbe. Este kilenc van, amikor kialszanak a lángok. Az oltás befejeződött, a vezetéket azonban még tovább hűtik. A riasztási fokozatot 3-asra minősítik vissza. A küzdelem befejeződött. A műszaki berendezésekben több tízmilliós kár keletkezett. A finomító szakemberei szerint környezeti károsodással nem kell számolni. A tűzfészek oltási irányában a tökéletlen égés következtében füstlecsapódás volt, azonban csak kis mennyiségű szén-monoxid tartalmat mértek. Más veszélyes anyag nem jutott a levegőbe.
Az oltás során felhasznált mintegy 8 ezer köbméter tűzivizet a finomító csatornahálózatán keresztül a szennyvíztisztító előtti tárolótartályokba vezették. A tűz okának, az anyagi kár mértékének és a helyreállítás időigényének megállapítására a Mol Rt. vizsgálóbizottságot alakított.
Ferenczi László