Krónika 40 Megalakult az önkormányzati testület
Folytatjuk sorozatunkat, melyben a 40 éves Tiszaújvárosi Krónikában az elmúlt 40 évben megjelent írásokból tallózunk, egyetlen rendezőelvet tartva szem előtt - mindig az adott év aktuális lapszámából szemlézünk. Két héttel ezelőtt írtunk arról, hogy 2024. október 3-án megalakult városunk következő 5 évre megválasztott képviselő-testülete. A Leninvárosi Krónika 1990. október 25-i számában pedig arról tudósítottunk, hogy 1990. október 19-én megalakult városunk első önkormányzati testülete. Krónika 40 sorozatunk e heti részében ebből a cikkből választottunk ki részleteket.
A Himnusz hangjaival kezdődött a városháza dísztermében 1990. október 19-én az új önkormányzati testület nyilvános alakuló ülése. A történelminek is nevezhető tanácskozást Erdei István, a helyi választási bizottság elnöke nyitotta meg, köszöntve a megválasztott képviselőket, a nagyszámú érdeklődőt és a meghívott vendégeket. Az elnök ismertette az október 14-ei önkormányzati választás hivatalos eredményét, választókerületenként felsorolva az egyéni képviselői mandátumot szerzett jelölteket és elért szavazataik számát, valamint a pártok, szervezetek által állított listákra adott szavazatok alapján a testületbe jutottak névsorát. Rövid gratulációját követően a választási bizottság elnöke átnyújtotta a megbízóleveleket. Hangos tapssal kísérve Mészáros József, Kormos Dénes, dr. Zabos Géza, Olasz Gyula, Vanyó Pál, Vass György, dr. Lantos Jánosné, Fekete Béla, Bede Zoltán, Lázár József, valamint Farkas Zoltán, Váradi József, Ullaga György, Steinerné Vasvári Éva, Nagy László, Koscsó Lajos, Bodnárné dr. Örley Gabriella, Bíró Erika és Timmer László vehette át az önkormányzati testületi tagságra jogosító okmányt.
Ezt követően az elnöki tisztet dr. Zabos Géza a képviselő-testület korelnöke vette át. (...) 16 óra 17 percet mutattak az órák, amikor Leninváros 19 fős képviselő-testülete felállva, a nyilvánosság előtt hivatalos esküt tett. Az ünnepélyes percek végeztével a testület megkezdte négy évig tartó tevékenységét. A korelnök előterjesztésében először az alakuló ülés napirendjéről határoztak. A javasolt témák közül - az előkészítő munkálatok hiányosságaira való tekintettel - a megyei közgyűlésbe delegáltak és a megyei testületi tagságra szóló személyi előterjesztéseket elnapolták. A szavazatszámláló bizottság megválasztása után (továbbra is nyílt ülésen!) a képviselők a polgármester munkabérének mértékéről folytattak vitát. (...) Miután eldőlt, hogy milyen mértékű javadalmazás illeti meg városunk polgármesterét, maradt a fő kérdés: ki fogja betölteni a tisztséget?
A várakozásnak megfelelően a már korábban beharangozott „jelölt-jelöltek", vagyis Farkas Zoltán, Kormos Dénes és Fekete Béla neve került a szavazólapra. A most már hivatalosan is polgármesterjelöltté avanzsált képviselők 5-5 perces bemutatkozással, programismertetéssel igyekezték még utoljára befolyásolni társaikat. A testületi tagokra nem tudni miként hatottak a számukra egyébként ismert mondandók, a lényeg: a hallgatóság körében sem okozott meglepetést, amikor Bíró Erika, a szavazatszámláló bizottság elnöke a mikrofonhoz lépve bejelentette: „A titkos szavazás eredményes volt. A leadott szavazatok száma 19, ebből érvényes 17, érvénytelen 2. Farkas Zoltán 10, Fekete Béla 4, Kormos Dénes 3 szavazatot kapott. Ennek alapján a megválasztott polgármester Farkas Zoltán." Dörgő taps közepette foglalta el helyét az emelvényen az újdonsült polgármester, s tette le elérzékenyülten a hivatali esküt. Ezt követően Hegedüs György, a távozó tanácselnök köszöntötte utódját, s nyújtotta át díszpárnán a város kulcsát.
Az átadást kísérő szavaiban arra kérte a testület tagjait, hogy minél többször felejtsék el azt, hogy melyik párthoz tartoznak és esküjükhöz híven a város érdekeiért dolgozzanak. A polgármesterhez szólva megjegyezte: „Ha csikorog a gépezet, nem biztos, hogy a kulcsban van a hiba." Farkas Zoltán válaszában kettős örömének adott hangot, mint mondotta, örül, hogy egy egészséges szerkezetű város kulcsát veheti át, és annak is - tette hozzá -, hogy a leköszönő tanácselnök is köztünk marad, hiszen itt építkezik. Az elnöki tisztet is átvevő polgármester a jelenlevőkhöz fordulva, arról beszélt, hogy már-már elkeserítő hangulat uralkodik az országban, de mégis úgy látja, érdemes keresni a kiutat, és erre a helyi önkormányzat szakmaiságánál, összetételénél fogva alkalmas. Személy szerint ő a kihívást abban látja, hogy tudjon a testület civilizált életteret biztosítani a város polgárainak. (...)
A képviselő-testület következő munkaülésének időpontját 1990. október 30-án 17 órára tűzte ki. Munkaülését, mert Timmer László javaslatára - melyhez dr. Zabos Géza is csatlakozott - az önkormányzat úgy döntött, hogy nemzeti ünnepeink alkalmából ünnepi üléseket fog tartani. Először október 23-án, melyre - Kormos Dénes javaslatára - a tanácsi hivatali dolgozók külön meghívást kapnak, s ez alkalommal a megemlékezést követően lehetőség nyílik (lapzártánk miatt helyesebben: nyílott) az elmúlt hónapokban nem túl barátságos környezetben végzett munkájuknak, a rendszerváltást szolgáló tevékenységüknek az új vezetés általi erkölcsi elismerésére. Az alakuló ülést a Szózat hangjai zárták.
Ferenczi László