Álmodni szabad, de fel kell ébredni

Tiszaújváros 2025. évi költségvetésének tárgyalásakor a képviselő-testületet alkotó két frakció vezetője ismertette képviselőcsoportja álláspontját és a polgármester is kifejtette véleményét a büdzséről. Az elmondottak szerkesztett, rövidített változatát közöljük.

Más prioritások 

- A költségvetés követi az előző évek struktúráját, szakmailag, számszakilag teljesen rendben van, az összefüggések megfelelőek - kezdte hozzászólását Kenyeres Tamás, a Fidesz-Városért Egyesület frakcióvezetője. 

- A civil szervezetek, a sportegyesületek, és azon rendezvények, amelyek a város érdekeit szolgálják, a mi frakciónknak is kiemelten fontos. Fontos, hogy a polgármesteri hivatal, az önkormányzathoz kapcsolódó vállalkozások megfelelő szakemberekkel tudjanak működni, tehát a személyi jellegű kifizetések emelését továbbra is támogatjuk, és egyetértünk azzal, hogy reálbérnövekedést tudjunk elérni, hogy az inflációnál magasabb mértékű béremelést kapnak. Mi az, amit hiányolok ebből a költségvetésből? Tiszaújváros lakosságszáma lassan eléri a 14500 főt. Ez számunkra elfogadhatatlan, mert ennek a városnak növekednie kell. Azt kell megtalálni, hogy hogyan tudjuk a népességszámcsökkenést megállítani, a lakosság számát növelni, hogyan tudjuk idevonzani a fiatalokat. Azokat a fiatalokat, akik a város fejlődése érdekében fontosak. Tanárokat, orvosokat, azokat a szakembereket, akik az önkormányzat hatáskörébe tartozó szervezeteket működtetik, jól működtetik. 

A lakosságszám csökkenése szoros összefüggésben van a szolidaritási hozzájárulással, ugyanis annak van egy képlete, az adóerőképességből számolják. Hogyha kevesebben élünk Tiszaújvárosban, a befizetett adóból kevesebb marad nálunk, hogy fejlesszük a várost. Örömmel hallom, hogy a fiatalokat támogatjuk 144 millió és 72 millió forinttal. Meg kell találnunk a módját, hogy hogyan tudjuk majd ezt hatékonyan használni. Hogyan tudjuk bővíteni, és ezzel a város lakosságának a számát növelni. Az egészségügyben egy dolgot szeretnék megemlíteni. Nagyon szép rendelőintézetünk van, a háziorvosi részleget is időszerű lenne felújítani. A költségvetésben szerepel, hogy az ivó- és szennyvízhálózat felújítása folyamatban van. A távhőhálózat felújítását hiányolom. Ezt, és a csapadékvízelvezetést is kérem, hogy vegyük napirendre. 

És a klimatizálást valahogy oldjuk meg a gyerekeinknek, hogy kellemes környezetben, a tananyaggal foglalkozva tudjanak részt venni az előadásokon. Azt kérem, hogy az általunk javasolt témákról beszéljünk. A frakciónk hajlandó támogatni az ötleteivel a stratégiai célok megvalósítását, az együttműködést továbbra is komolyan gondolom.

A vívmányok megőrzése

- Igaz, hogy más oldalon ülünk, de mégis sok átfedés van abban, amit frakcióvezető úr elmondott és én is el fogok mondani - vezette fel mondandóját Pap Zsolt, a Tiszaújvárosi Lokálpatrióták frakcióvezetője. 

- Mindannyian Tiszaújvárosért dolgozunk, és nagyon fontos volt a béremelés az önkormányzati cégeknél, illetve intézményeknél. Sajnos látjuk, hogy a város lakossága fogy, ez európai és országos probléma. Igen, a háziorvosi rendelő felújításra szorul, mégis azt kell mondjam, hogy a háziorvosok is több fajta támogatást kapnak. 

A csapadékvízelvezetéssel tudjuk, hogy problémák vannak. A megyei közgyűlésben volt egy pályázatunk, ami támogatást kapott, ám nem sokkal később az irányító hatóság forráshiány miatt ezt elutasította, de dolgozunk azon, hogy a jövőben is tudjunk pályázni, ha lesz ilyen kiírás. Az előző évek előrelátó, takarékos gazdálkodásának köszönhetően képződtek tartalékok, amelyek bevonására most szükség van. Fontosnak tartjuk a közszolgáltatások, a kötelező és önként vállalt feladatok színvonalas ellátását, kiemelt figyelmet fordítunk az önkormányzati szférában dolgozó munkavállalók megbecsülésére. Megtartjuk azokat a támogatásokat, amelyekben az oktatási intézmények, a történelmi egyházak, a civil szervezetek, sportegyesületek, illetve a lakóközösségek részesültek. Az egészségügy továbbra is számtalan problémával küzd, az orvosi és a szakdolgozói hiány bizony országos probléma. 

A rendelőintézet továbbra is önkormányzati fenntartásban működik, és arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy a térség egészségügyi központjaként magas színvonalon biztosítja a betegellátást. Az önkormányzat a zavartalan, biztonságos betegellátás biztosítása érdekében több mint 220 millió forint forrást biztosít a rendelőintézet számára. Vannak sikerek is, elindult a prevenciós szakrendelés, ami egy teljesen új részt nyitott meg a szakrendelő életében. 

Szociális ellátórendszerünk szerteágazó feladatot lát el, az újszülöttekről egészen a szépkorúakig biztosítja az ellátási formákat, amire a költségvetés fedezetet biztosít. Azt is látjuk persze, hogy a megélhetés egyre nagyobb terhet ró a családokra, ezért a terület folyamatos monitorozása szükséges. Továbbra is fenntartjuk a fiatalok letelepedését elősegítő támogatási formákat. Közel 300 millió forint forrást biztosítunk a sűrűre szőtt szociális háló működtetésére. A szolidaritási hozzájárulásról én is szeretnék néhány gondolatot mondani. Több mint 2,8 milliárd forintot vonnak el a várostól. 

Azonban az állami szerepvállalásnak is hangsúlyosabban kellene megjelennie. Gondolok itt például a Tisza-parti bekötőút felújítására, erről végre jó lenne, hogyha ha meg tudnánk egyezni az állammal. Foglalkoznunk kell a parkolási rendszerrel, ami a város számtalan pontján problémát okoz. Foglalkoznunk kell az utak kopórétegének a felújításával is. Bízom benne, hogy lesznek olyan pályázatok, melyek ezt a tevékenységet elősegítik.

Elgondolt létező, megtapasztalt valóság 

- Azt látjuk, hogy kevesebb a bevételünk, mint a kiadásunk, ebből következően hiány keletkezik a költségvetésben, amit az előző évben felhalmozott tartalékból tudunk pótolni. A jelenlegi költségvetés nem egy egészséges, fenntartható költségvetési pálya - szögezte le zárszavában dr. Fülöp György polgármester. 

- Remélem, hogy az idén a gazdaság elindul és nem lesz probléma. Mi optimisták vagyunk, nagyon oda fogunk mindenre figyelni. Ez a költségvetés alapvetően működési jellegű, hiszen a forrásaink döntő többsége működésre fordítódik. De ez nem egy negatív dolog, ugyanis rengeteg pozitív dolgot hordoz magában. A működésbe beletartozik, hogy a rendelőintézet működéséhez 220 millió forintot hozzá tudunk tenni, hogy tudjuk 600 millió forinttal támogatni a sportot, hogy olyan szociális ellátórendszert működtetünk sok százmillió forintból, ami egyébként egyetlen egy más településre sem jellemző, hogy a fiataloknak 4 + 2 milliós támogatást tudunk adni. Örülök, hogy abban konszenzus van, hogy ezeket az értékeket meg kell tartani.

Ezek adják ennek a városnak az igazi értékét, és majd egyébként tényleg ki fogjuk javítani az utakat, és majd egy rendbe tesszük a főteret. Azért fogunk lobbizni, hogy legyenek külső források. Én abban bízom, hogy az európai uniós források előbb utóbb megérkeznek, és sikerül uniós forrásokat szerezni, ha meg a helyi gazdaság beindul, és a gazdaság szereplői több pénzt fizetnek be, akkor meg ki kell találnunk, hogy azt milyen fejlesztési célokra fordítsuk. 

Az alpolgármester úr említette az úthálózatot, beszéltünk az idősgondozásról, a fiatalok támogatásáról, de rendbe kell tenni a piac környékét, rendbe kell tenni a főteret, rendbe kell tenni a tavat. El kell gondolkozni azon, hogy parkolókat építsünk, ha lesz pénzünk, az idősgondozás kapacitásnövelését pedig mindenképpen meg kell oldanunk. Ha valaki kívülálló ránéz a mi költségvetésünkre azt látja, hogy 12 milliárd forint a főösszeg. Ez nagyon komoly csábítás, miközben valljuk be, hogy egy ámítás is, merthogy azt látjuk, hogy ebből a 12 milliárdból 5 milliárd elmegy bérekre meg a cégek támogatására, 2 milliárd forint elmegy a dologi kiadásokra, befizetünk 2,8 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást és a 10 milliárd forintos tervezett bevételünk már el is ment, és a város a maradvány pénzből működik. Azt tudom mondani, hogy álmodni szabad, de minden reggel fel kell ébredni és látni kell, hogy ez a költségvetés az igények és a lehetőségek közötti, viaskodás. Ez a költségvetés alapvetően a reményre épít, arra a reményre, hogy a gazdaság beindul és keletkeznek többletbevételeink. Sokszor idéztem már Immánuel Kant gondolatát, hogy más az elgondolt létező és más a megtapasztalt valóság. 

Ez itt előttünk egy terv, egy elgondolt létező, és reméljük, hogy ez megtapasztalt valóság is lesz, azaz be fognak jönni a pénzek. Összegezve azt tudom mondani, hogy a nehézségek, a recesszió, infláció, háború, egy csomó olyan dolog, aminek mi elszenvedői vagyunk - senkinek ne legyen illúziója - máról holnapra nem fog eltűnni. Ha elfogadjuk a költségvetést, holnaptól még ugyanolyan nehézségek lesznek, ezért fontos, hogy a költségvetés próbál emberközpontú lenni, szolidáris, válságtűrő, az igazságos társadalmi újraelosztást szolgáló. Olyan költségvetés, amelyik nem hagyja magára az időseket, a betegeket, a rászorulókat, de egyúttal támogatja a gyermeket nevelő családokat és külön figyel a fiatalokra is. Oda fogunk arra is figyelni, hogy egyetlenegy támogatásunk se értéktelenedjen el. Ez a költségvetés biztosítja az intézményhálózat, a cégeink, a polgármesteri hivatal működését, támogatjuk a civil szervezetet, és azt tudom mondani, hogy valamennyi tiszaújvárosinak biztonságot nyújt.

f.l.

0
Elsőbbség a zavartalan működésnek
A harangok Taksonyba mentek

Kapcsolódó hozzászólások