A harangok Taksonyba mentek

A legnagyobb harangok súlya eléri az 50 kg-ot is.

2004-ben került a Városháza homlokzatára a 30 darabból álló harangjáték. Két évvel ezelőtt egy villámcsapás miatt a teljes elektronikát felújították, az elmúlt 20 év és az időjárás azonban kívülről sem kímélte a szerkezetet, így kedd délelőtt leszerelték és teljes egészében felújítják a harangokat. A munkálatok várhatóan egy hónapig tartanak. Ez idő alatt lecserélik a tartószerkezetet, megtisztítják, újrahangolják a harangokat és várhatóan új dallamokat is töltenek a rendszerbe. 

- Nagyon időszerűvé vált a harangjáték felújítása - nyilatkozta dr. Juhos Szabolcs, Tiszaújváros jegyzője. 

- Szükséges volt lecserélni a tartószerkezetet, mert erősen korrodálódott, így könnyen baleset- és életveszélyessé válhatott volna. És, ha már belekezdtünk egy felújításba, akkor a harangjátéknak a teljes vezérlése, vezetékelése is megtörténik, és reményeink szerint új dallamokkal is gazdagodik a rendszer. A képviselő- testület 5,5 millió forintot szavazott meg, ennyibe fog kerülni a felújítás. A harangokat annak idején egy holland harangöntő mester készítette. A Polgármesteri Hivatal épületére 2004-ben, tehát több mint 20 évvel ezelőtt kerültek fel. 

- Ezt a harangjátékot annak idején Szabados György kollégánk, az elődöm építette meg - kezdte Kapui Gyula villamosmérnök, a taksonyi székhelyű Bimm-Bamm csoport vezetője. 

- Közel 20 évig működött tökéletesen, két éve azonban egy villámcsapás tönkretette az elektronikát, így akkor azt teljesen lecseréltük. Olyan elektronikát raktunk fel, ami a harangokon kalapál és alatta zenét játszik, negyedóránként szólalt meg óraütés jelleggel, óránként pedig különböző dalokat szólaltatott meg. És kapott egy internetes felületet is, hogy távolról vezérelhető és bekapcsolható legyen. 

- Most milyen felújítást végeznek rajta? 

- Lecseréljük a 20 évvel ezelőtti vezetékeket, amik elkorrodáltak és tönkrement a szigetelésük, lecseréljük a tartószerkezetet és a harangocskák gumikalapácsait is. Megtisztítjuk a harangokat kívül és belül, újrahangoljuk azokat, adunk nekik egy kis színt, egy rozsdamentes felületet, hogy időtálló legyen és újabb 25 évig megint tudjon működni és ne kelljen lebontani. Bár maga a harangsor bronzból készült, ami időtálló, maximum kap egy patinát, de nem megy tönkre. Sokszor kérdezik, hogy műharangokkal, digitálisan harangozunk-e, de én mindig azt mondom, hogy a valódi harangnak nincs párja. Ezek pedig gyönyörűen be vannak hangolva, be is van jelölve mindegyik harang egy kis pöttyel, hogy hol kell megütni ahhoz, hogy a tökéletes hangot adja. 

- Sok ilyen harangjáték van Magyarországon? 

- Magyarország legnagyobb harangjátéka 60 hangú volt, ez a Millenárison működött, aztán amikor a Széll Kálmán tér rendezését végezték, akkor ezt elbontották. Így ma a tiszaújvárosi a második legnagyobb harangjáték hazánkban a maga 30 valódi harangjával. A legnagyobb harang 45-50 kg nagyságú, de a legkisebb harang is jó öklömnyi, annak a súlya olyan 6-7 kg körül van. Egy harang becsült értéke egyébként közel 1,2 millió forint, így a teljes harangjátéké mintegy 36 millió forint. 

venna

0
Álmodni szabad, de fel kell ébredni
Fogynak a vény nélküli készítmények

Kapcsolódó hozzászólások