Térítési díjak, kedvezmények
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény szerint a személyes gondoskodás körébe tartozó szociális ellátások ellenértékét, azaz az intézményi térítési díjat a fenntartó tárgyév április 1-jéig állapítja meg. Ebbéli kötelezettségének március 27-ei ülésén tett eleget városunk képviselő-testülete. Az ágazati jogszabályok értelmében az intézményi térítési díj a szolgáltatási önköltség mértékéig szabadon meghatározható. Fentiekre tekintettel a Tiszaújvárosi Intézményműködtető Központ és a Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ szolgáltatásonként kiszámította a 2025. évi szolgáltatási önköltséget, megállapítva, hogy a 2024. évi adatokkal összehasonlításban egyes szolgáltatástípusoknál mérsékelt növekedés, míg más esetekben csökkenés érvényesül.
Összességében a személyi költségek emelkedése következtében a díjköteles ellátások szolgáltatási önköltsége a 2024. évihez viszonyítva átlagosan 3%-kal növekedett. Tiszaújváros önkormányzata a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutást a teljes lakosság részére lehetővé teszi, ugyanakkor igyekszik érvényesíteni azt a szociális alapelvet, hogy a legnehezebb élethelyzetben lévők a lehető legkedvezőbb térítési díj ellenében vehessék igénybe a létfenntartásukhoz nélkülözhetetlen ellátásokat. Az intézményi térítési díj önköltséghez közelítő, folyamatos emelése indokolt annak érdekében, hogy egy későbbi, szükségszerű emelés ne eredményezzen drasztikus intézményi térítési díj, illetve ennek eredményeként személyi térítési díjnövekedést.
A díjköteles ellátásoknál a szolgáltatási önköltség átlagosan 3%-kal növekedett, továbbá, hogy 2025. január 1-jétől 3,2%- kal emelkedtek a nyugellátások, a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásoknál a képviselő-testület az intézményi térítési díjak 3,2%-kal történő megemeléséről határozott. Akad azonban néhány kivétel. Az idősek nappali ellátása esetében az intézményi térítési díjat a korábbi gyakorlathoz igazodva a legalacsonyabb önköltséggel megegyezően (2025-ben 2.445 Ft/fő/ ellátási nap) határozták meg. A jelzőrendszeres házi segítségnyújtásnál az intézményi térítési díj továbbra is az önköltség szintjén (2025-ben 255 Ft/Fő/ ellátási nap) állapították meg.
A Hajléktalanok Átmeneti Szállásán az önköltség csökkenésére, illetve az ellátotti kör szociális helyzetére tekintettel az intézményi térítési díjat nem emelték. Az étkeztetés házhoz szállítással szolgáltatás esetén együttesen érvényesül az a jogszabályi követelmény, miszerint az intézményi térítési díj nem haladhatja meg a szolgáltatási önköltséget, ugyanakkor a szolgáltatást igénybe vevő által fizetendő személyi térítési nem haladhatja meg az intézményi térítési díjat, így annak összege 1.105 Ft/fő/ellátási nap+ÁFA. A személyi térítési díjváltozással érintett ellátások körében - szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás - az alábbi módosítások lépnek életbe a térítési díjkedvezmény rendszerében. A legrászorultabbak, nevezetesen a szociális vetítési alapot (28.500 Ft/fő/hó) el nem érő jövedelemmel rendelkezők 100%-os térítési díjkedvezményben részesülnek.
A 2025. évi nettó átlagbér (483.900 Ft) fölötti jövedelemmel rendelkezők az intézményi térítési díj megfizetése mellett vehetik igénybe a szolgáltatást, melynek mértéke még mindig nem közelíti meg az önköltséget, illetve az aktuális piaci árakat. A szociális vetítési alap és a Központi Statisztikai Hivatal által 2025-re megállapított átlagnyugdíj (242.327 Ft) közötti jövedelemmel rendelkezők esetében úgy határozták meg a jövedelemsávokat és a hozzájuk tartozó kedvezményeket, hogy jövedelemsávonként fokozatosan emelkedjen a térítési díj mértéke, törekedve az igénybe vevők jövedelemarányos terhelésére.
Az arányos teherviselés és a rászorultság elvének érvényesítése érdekében a kedvezmények rendszerében az „egyedül élő" kategória „egyedül élő/egyedülálló"-ra módosult, az egységes szemlélet megvalósítása érdekében pedig a fogyatékkal élők nappali ellátása esetén a szociális vetítési alapot el nem érő jövedelemmel rendelkezők részére is térítésmentes az ellátás, az ezt meghaladó jövedelemmel rendelkezők esetében a napi térítési díj 3,2%-kal történő megemelése mellett. Az intézményi térítési díj 3,2%-os emelkedése a gondozóházi ellátás igénybe vevőire nem ró aránytalan terhet, tekintettel arra, hogy a személyi térítési díj az ellátott jövedelmének maximum 60%-áig terjedhet. Az idősotthoni ellátás esetében az ellátott által fizetendő személyi térítési díj az intézményi térítési díjjal megegyező összeg, de maximum az ellátott havi jövedelmének a 80%-a.
Amennyiben az ellátott jövedelmének a 80%-a nem éri el az intézményi térítési díj mértékét, a hozzátartozó vállalhatja a 80%-os jövedelemhányad intézményi térítési díj mértékéig történő kiegészítését, mellyel az intézmény tájékoztatása szerint 2025-ben 4 fő érintett.
F.L