Megalakult az új testület
Október 3-án megalakult Tiszaújváros június 9-én 5 évre megválasztott képviselő-testülete. A választási eredmény ismertetése, az eskütétel után a testület döntött a polgármester illetményéről, juttatásairól. Továbbra is két - társadalmi megbízatású - alpolgármestere lesz a városnak, az ő tiszteletdíjukról, juttatásaikról is határoztak a képviselők. Az ülés nyitányaként Horváthné dr. Vámosi Margit, a Helyi Választási Bizottság elnöke adott tájékoztatást az önkormányzati választásról, annak hivatalos eredményéről. A polgármesteri címet a Tiszaújvárosi Lokálpatrióta Egyesület jelöltje, dr. Fülöp György nyerte el. E szervezet jelöltjei győztek minden választókerületben, így 8 egyéni képviselői mandátumot szereztek, a Fidesz-KDNP és a Városért Egyesület szövetsége 3 kompenzációs mandátumhoz jutott.
A testületben két személyi változás történt. A Lokálpatriótáknál Vendlerné Polyák Ilonát Makrai Marianna, a Fidesz - Városért Egyesület frakciójában Steinerné Vasvári Évát Kenyeres Tamás váltotta, aki „megörökölte" a frakcióvezetői posztot is. Az önkormányzati választások tapasztalatait összegezve a választási bizottság elnöke elmondta, hogy a választási szervek, vagyis a Helyi Választási Bizottság és a Választási Iroda teljesítették a választási eljárási törvényben foglalt rendeltetésüket, feladatukat pártatlanul, a választások tisztaságát és törvényességét biztosítva látták el. A Helyi Választási Bizottságnak a jogszabályokban előírt feladatai mellett választási kampánytevékenység elleni kifogás miatt egyetlen alkalommal sem kellett üléseznie, ami példátlan a tiszaújvárosi választások történelmében - hangsúlyozta Horváthné dr. Vámosi Margit.
A polgármester javadalmazása
A képviselői és a polgármesteri eskütételt követően a polgármester javadalmazásáról határoztak a testület tagjai. Az önkormányzati törvény alapján a polgármester illetménye a megyei jogú város polgármestere, illetve a fővárosi kerületi önkormányzat polgármestere havi illetményének összegéhez (1.300.000 Ft) viszonyítva kell megállapítani. A 10.001 - 30.000 fő lakosságszámú település polgármestere esetében az illetmény a fenti összeg 75%-a, azaz 975.000 Ft. Dr. Fülöp György angol komplex középfokú nyelvvizsgával rendelkezik, ezért a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény alapján idegennyelv-tudási pótlék illeti meg, melynek összege 23.190 Ft/hó. A főállású polgármester havonta az illetményének 15%-ában meghatározott összegű (146.250 Ft) havi költségtérítésre és cafetéria juttatásra is jogosult. Ez utóbbi nem lehet kevesebb a helyi köztisztviselői illetményalap (jelenleg 50.000 Ft) ötszörösénél. Éves mértékét az ide vonatkozó képviselő- testületi döntések határozzák meg. A képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzata értelmében a polgármestert a hivatali gépjármű tekintetében személyi használati jog (üzleti és magáncélú használat) illeti meg. Ennek mértéke éves szinten 36 ezer kilométer. A zavartalan hivatali feladatellátás biztosítása érdekében a mobiltelefon használati költségének mértékét éves átlagban havi 20.000 forintban határozta meg a testület.
Társadalmi megbízatású alpolgármesterek
Az önkormányzati törvény értelmében a képviselő-testület a polgármester javaslatára titkos szavazással, minősített többséggel egy alpolgármestert választ, több alpolgármestert választhat. A képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatában úgy rendelkezik, hogy saját tagjai közül két alpolgármestert választ, akik feladatukat társadalmi megbízatásban (heti 20 órában) látják el. Dr. Fülöp György ezen, és a személyeken nem kívánt változtatni, a tisztségekre a korábbi két alpolgármestert, Pap Zsoltot, illetve Molnár Istvánt javasolta, akik a Tiszaújvárosi Lokálpatrióta Egyesület jelöltjeiként egyéni képviselői mandátumot is nyertek.
A javaslatról titkos szavazással döntött a testület. Mindkét jelöltre 8 igen és 3 tartózkodó szavazat érkezett. Bár a szavazás titkos volt, nem nehéz megfejteni, hogy a Fidesz - Városért Egyesület frakciója tartózkodott. (Figyelemre méltó, hogy 5 évvel ezelőtt ugyanezekre a személyekre nemmel szavazott az ellenzék.) Az alpolgármesterek esküt tettek, majd tiszteletdíjukról és egyéb juttatásaikról határozott a testület. A törvényben foglaltak szerint a társadalmi megbízatású polgármester havonta a polgármester illetménye 50 %-ával megegyező mértékű (487.500 Ft) tiszteletdíjra jogosult, a társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját pedig a képviselő-testület állapítja meg úgy, hogy az nem haladhatja meg a társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíja 90%-át, azaz a 438.750 Ft-ot. Ugyancsak törvény írja elő, hogy a társadalmi megbízatású alpolgármester havonta a tiszteletdíjának 15%- ában meghatározott összegű költségtérítésre jogosult, amely 65.813 Ft. A mobiltelefon-használat költségének mértékét éves átlagban havi 10.000 Ft-ban határozta meg a testület. (Az érintettek - ahogy korábban a polgármester sem - saját javadalmazásukról nem szavaztak.)
Változatlan szabályozás
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény értelmében a képviselő-testület az alakuló vagy az azt követő ülésen e törvény szabályai szerint megalkotja, vagy felülvizsgálja szervezeti és működési szabályzatáról szóló rendeletét. Áttekintve Tiszaújváros képviselő- testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendeletét (SZMSZ) a testület csak kisebb módosításokat, pontosításokat hajtott végre, mivel az előző önkormányzati ciklusban a várost is sújtó koronavírus világjárvány, az energiakrízis, a gazdasági recesszió és az elszabaduló infláció ellenére Tiszaújváros gazdaságosan, racionálisan, a jóhiszeműség és társadalmi rendeltetetésnek megfelelő joggyakorlás elvével összhangban működött, melyhez stabil alapot nyújtottak az SZMSZ-ben rögzített előírások is. A városvezetési és városműködtetési modell helyességét igazolták a 2024. évi helyhatósági választások eredményei is. Mindezekre tekintettel az SZMSZ szisztematikus megreformálását nem tartották szükségesnek a képviselők, a rendelet törzsszövegében csak a központi jogszabályváltozásokból és a gyakorlati tapasztalatokból, továbbá egyéb szükségszerűségekből (pl. az eddigi kettő helyett már csak egy nemzetiségi önkormányzat fog működni) eredő változások átvezetése történt meg.
Ferenczi László