A gyógyszerész válaszol - Mire jó a króm?

 A króm nélkülözhetetlen nyomelem, amelyet a szervezet nem állít elő, ezért az étrenddel szükséges bevinni. A nyomelemnek a különböző betegségekben betöltött szerepét már régóta vizsgálják. A króm pótlását összefüggésbe hozták a cukorbetegséggel, a vérzsírértékek, a testtömeg csökkentésével és a testösszetétel változásával is. A króm hozzájárul a normális vércukorszint fenntartásához, krómhiány esetén a magas vércukorszint gyakori állapot, ami a nyomelem pótlásával visszafordítható. A csökkent glükóztolerancia és glükózfelhasználás, ami az inzulin csökkent hatékonyságának az eredménye, szintén megfigyelhető krómhiányban. Annak ellenére, hogy erre vonatkozóan még nem létezik konszenzus, általánosságban elfogadható az a tény, hogy a króm javítja az inzulin hatását, ezáltal befolyásolja a szénhidrát-, zsír- és fehérje anyagcserét. 

A krómhiány rontja a szervezet glükóz felvételének képességét és növeli az inzulinszükségletet. Ezért 2-es típusú cukorbetegeknek vagy magas rizikócsoportba tartozó egyéneknek krómpótlást javasolnak. Alultáplált, csökkent glükóztoleranciában szenvedő csecsemők szintén jól reagáltak a szájon át adott pótlásra. Bár már számos kutatási eredmény arról számol be, hogy a króm kedvezően befolyásolja a szénhidrát-anyagcserét, a pótlására vonatkozó adatok nem meggyőzőek és gyakran ellentmondásosak. Zsíranyagcsere. Számos vizsgálat ellenére nincs világos magyarázat a nyomelem vérzsírértékekre gyakorolt hatásáról. Egyes kutatások szerint érelmeszesedésben szenvedő, vagy magas koleszterinszinttel rendelkező, vagy béta-blokkoló (szív és érrendszeri betegségek elleni) gyógyszereket szedő egyéneknél 150-1000 μg/nap krómbevitel csökkenti az összes, az LDL („rossz") koleszterin- és trigliceridszintet, valamint növeli az apolipoprotein 

A koncentrációját (a HDL „jó" koleszterin összetevője). Testtömeg és testösszetétel. A krómtartalmú étrend-kiegészítőkről néhány tudományos vizsgálatban azt találták, hogy csökkentik a testzsírt és növelik az izomtömeget. Egy 24 vizsgálatot felölelő közlemény szerint napi 200-1000 μg króm pikolinát bevitel nem nyújtott szignifikáns előnyöket sem a testtömegre, sem a testösszetételre vonatkozóan. Egy másik áttekintő közlemény szerint, ami randomizált, kontrollált klinikai vizsgálatokat összegzett, a króm pikolinát tartalmú termékek hozzájárultak a testtömegcsökkenéshez a placebohoz képest, de a különbségek vitatható klinikai jelentőségűek voltak. A cukor és édesség iránti vágyat csökkenti a króm. A króm napi szükséglete függ az életkortól, a nemtől és az életmódtól. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) általános ajánlása szerint a felnőtt férfiaknak napi 30-35 mikrogramm (mcg), míg a felnőtt nőknek napi 20-25 mikrogramm króm bevitele javasolt. Bizonyos élethelyzetek, mint például a terhesség, vagy a szoptatás fokozzák a szervezet króm igényét, ilyenkor 30-45 mikrogramm közötti bevitel ajánlott. A kor előrehaladtával a króm napi szükséglete csökkenhet, az idős embereknek napi 20-30 mikrogramm króm bevitele általában elegendő a megfelelő egészségi állapot fenntartásához. Kérdéseiket az agyogyszereszvalaszol@ gmail.com e-mail címre várom. 

Sz.D.

0
Visszatámadtak a vírusok
Megalakult az új testület

Kapcsolódó hozzászólások