Kortárs csoporton belüli bántalmazás

Egy közel 10 évvel ezelőtti érzékenyítő kiállítás az Eötvösben az iskolai erőszak ellen.

A gyermekek veszélyeztetettsége, családon belüli krízishelyzetek, kortárs csoporton belüli bántalmazás. Ezeket a témákat is érintették azon az éves szakmai tanácskozáson, melyen a borsodi szociális jelzőrendszer tagjai vettek részt. A Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Szolgálat évértékelő szakmai konferenciáját a Hamvas Béla Városi Könyvtárban tartották meg. Csúfolás, megalázás, verbális és fizikai bántalmazás. A jelenség mindig is létezett, de a szakemberek szerint a helyzet az elmúlt évtizedekben nem hogy javult, rosszabb lett a digitális világ berobbanásával.

- A fiatalok már a virtuális világban is bántják egymást, kompromittáló fényképeket, adatokat tesznek ki magukról. Mit várunk a fiataloktól, amikor a felnőttek is ugyanígy tesznek. Sok diák számára ez a követendő példa. A közösségi oldalakon rendszeresen bántják egymást a fiatalok, de személyesen is beleállnak egymásba. Sajnos volt már arra is példa a környezetemben, amikor kiderült, hogy egy pedagógus buzdította a diákjait abuzálásra. 

A kortársak közötti piszkálások már nem számítanak tabu témának. Rengeteg érzékenyítő előadást tartunk az iskolákban, ennek ellenére a helyzet nem mutat javuló tendenciát - emelte ki előadásában Juhászné Koós Edina a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Intézmény járási jelzőrendszeri tanácsadója. Kötekedés, beszólás, megalázás. Az UNICEF statisztikái szerint a bántalmazók többsége lány és a hazai diákok 85%-át már legalább egyszer; 55%-át pedig napi szinten bántják saját kortársai. Szoboszlai Gabriella, a Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Szolgálat csoportvezetője szerint habár az online térben is egyre több a bántalmazás, pozitív példák is vannak.

- Magyarországon 30 évvel ezelőtt még nem létezett internet, így az online bántalmazás sem létezett. A digitalizációnak a témában egy pozitív hatása van, hogy a közös, zárt iskolai csoportokban előbbutóbb leírják a diákok a bántalmazásokat. Az internetes csúfolódások, sértegetések az idősebb korosztályt is érintik. Ők még kevésbé tudják megvédeni magukat, mint a fiatal generáció - mondta a csoportvezető. Internet és szerfüggőség. Szülő-gyermek kapcsolattartási problémák. Egyre több a pszichiátriai gondozott, a mentális problémákkal küzdő és a demens a lakosság körében. Jelenleg ezek a legnagyobb problémák. 

- Anyagi nehézségek, szenvedélybeteg szülők. A problémák évtizedekre vezethetőek vissza. A mai gyerekek szüleinek nagy része sem látott maga előtt jó példát. Sokan állami gondozottak voltak vagy függő szülők gyermekei, ezért sem tudnak olyan szeretettel és felelősséggel foglalkozni saját gyerekeikkel - sorolta az ok-okozati összefüggéseket Besenyei Zsófia a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat szakmai vezetője. Hiába a szigorúbb törvények, és a szociális védőháló, a problémák nem hogy csökkennének, egyre nagyobbak. 39 település jelzőrendszeri tanácsadójával áll kapcsolatban Juhászné Koós Edina a Miskolci Járásban. Az ő történetei igazán sokkolóak voltak a szakmai konferencián. Volt olyan szülő, aki a saját gyerekét szoktatta rá a drogra. Így a gondozottak körében jelenleg van 3 és 6 éves szerhasználó is. Az idei konferencia nem csak a fiatalokról szólt. 

Az időseket is bántalmazzák, főként családon belül. A problémák megoldásában a családtagoknak, barátoknak is nagy felelősségük van. Nekik szerveznének segítő csoportokat a jövőben Tiszaújvárosban. 

O.K. 

0
Nagyon sok az eladó ingatlan
Helyzetük ellenére is szerencsések

Kapcsolódó hozzászólások