Az üveg csodája a könyvtárban
A díszüveg-művészet varázslatos világába kalauzolja az érdeklődőket a Hamvas Béla Városi Könyvtárban nyílt kiállítás. A tárlat több mint egy hagyományos értelemben vett ismertető, ugyanis annak teljes anyaga, városunk egykori lakója, Forgony Krisztián munkáját dicséri. Noha az egykori 2-es iskola és a Brassai szakképző iskola Káptalanfán élő, szociálpedagógia szakon diplomát szerzett volt diákja ma már könyvelőként keresi a kenyerét, egész életét a művészetek iránti érdeklődése, valamint a kézügyességet, kreativitást igénylő hobbik szeretete határozta meg. Hatévesen lett a Vándor Sándor Zeneiskola tanulója cselló majd zongora tanszakon, a zenélés mellett pedig az alkotóművészet rabja is lett. Kezdetben grafikusnak készült, majd portréfestészettel és népi bútorfestéssel foglalkozott, a díszüvegkészítés fortélyait pedig az elmúlt években, tanfolyami keretek között a fővárosban töltött időszakában tanulta ki. Nagy sikerrel, ugyanis oktatója, Jócsák Zsolt a valaha volt egyik legtehetségesebb tanítványaként tartja számon.
- Ott elkészíthettem az első síküvegemet, majd az első Tiffany-lámpámat, később az ólomüveg-technikát is elsajátítottam, Simon Katától pedig a hagyományos üvegfestést is megtanultam. Jelenleg nagyobb műhely hiányában kisebb üvegtárgyakat - lámpákat, ablakdíszeket, valamint akár beépíthető díszüvegeket tudok készíteni - mondja lelkesen Krisztián, aki kezdetben a konyhaasztalon formálta az üveget.
- Amikor sikerült Káptalanfára költözni, már ki tudtam alakítani egy olyan helyiséget, ahol bátran csiszolhatok, vághatok, mert tetemes mennyiségű üvegszilánkkal, üvegporral és - a forrasztás során - gőzök, gázok keletkezésével jár ez a mesterség - folytatja. Krisztián mindenre kiterjedő figyelemmel készült fel a kiállításra: az egyiptomi mintára készült lámpák, dobozok, valamint különböző ólomüveg és hagyományos üvegfestéssel készült darabok, ablakdíszek mellé rövid leírásokat is szerkesztett a díszüvegkészítés folyamatáról, a különböző technikákról, és hozott fázisfotókat, szerszámokat, alapanyagokat is.
- A Tiffany-lámpáknál, a díszüvegeknél és a templomi ólomüvegeknél egyaránt a természet témája a meghatározó általában. Én szeretnék ettől egy kicsit eltérni, és újszerű utakon folytatni az üvegművészkedést. Viszont egyértelműen a Tiffany, a rézfóliás technika az, amivel inkább szeretnék foglalkozni, kiegészítve azt részletgazdag festészeti elemekkel is - összegezte terveit Krisztián. A tárlat augusztus 30-ig látogatható a könyvtár nyitvatartási idejében.
Ördögh István