Városfejlesztési stratégiai jövőkép

Az önkormányzat pénzügyi keretei egyre inkább beszűkülnek.

Lapzártánk után, március 27-én tárgyalta 2029-ig szóló gazdasági programját Tiszaújváros képviselő- testülete. Az alábbiakban a mintegy 100 oldalas dokumentum polgármesteri bevezetőjét közöljük. Talán még soha nem kellett ilyen komplex társadalmi és gazdasági kihívásokkal terhelt időszakban és környezetben, valamint gyakran változó feltételrendszerben városunk gazdasági programját, több évre szóló fejlesztési tervét elkészítenünk. Az azonban továbbra is változatlan tény, hogy városunk jövőjének meghatározó alapjai a helyi ipari üzemek, a helyben működő vállalkozások és ezek gazdasági teljesítménye, sikeressége. 

Ahogy az a 2025. évi költségvetés számaiból is látszik, önkormányzatunk pénzügyi keretei egyre inkább beszűkülnek, köszönhetően egyes központi intézkedéseknek és a világgazdaság nehézségeit is megszenvedő, helyi gazdasági szereplők viszonylagos gyengébb eredményeinek. Éppen ezért a jelenlegi önkormányzati ciklus éves költségvetéseinek elkészítésénél, a fejlesztési elképzelések összeállításánál még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a tartalékképzésre és a pénzügyi stabilitás megtartására, a megfontolt, takarékos, tervszerű és felelősségteljes gazdálkodásra. Mindemellett úgy gondolom, legfontosabb feladatunk továbbra is az, hogy a városépítő nemzedék örökségeit, önkormányzatunk eddig elért eredményeit, szolgáltatásaink színvonalát megtartsuk. 

Emellett nagyon fontos, hogy az itt élőknek, családoknak, fiataloknak és időseknek biztosítsuk a tervezhető jövő feltételeit, és fenntartsuk a nyugodt, élhető kisvárosi környezetet. Természetesen városunk fejlesztésének, fejlődésének elősegítése is kiemelt önkormányzati célkitűzés. Az erre fordítható forrásaink jelenleg korlátozottabbak, azonban a rendelkezésre álló pénzügyi kereteink és a pályázati támogatások bevonása lehetőséget nyújthatnak olyan beruházások megvalósítására, amelyek hatékonyan szolgálhatják a városlakók komfortérzetének növelését, szolgáltatásaink színvonalának emelését, lakókörnyezetünk még esztétikusabb megjelenését. Tiszaújváros versenyképességének megőrzése az egyik legfontosabb irányelvünk, és ahogy korábban, úgy a jövőben is a lehetőségeink szerint elő kell segítenünk a helyi vagy akár külső befektetők gazdaságfejlesztési szándékait, de semmilyen olyan beruházást nem támogathatunk, ami további kockázatot jelentene. Ennek érdekében is elengedhetetlen az átlátható, nyilvános döntéshozatali mechanizmus, az átfogó közösségi párbeszéd biztosítása, és a széleskörű társadalmi véleményalkotás kialakított rendszerének megőrzése. Mindebben kitüntetett helye van a gyors és hatékony kommunikációnak, valamint a közösségi média tudatos és felelősségteljes használatának. A XXI. század technológiai innovációival lépést tartva kell az okos város programunkkal kapcsolatos fejlesztéseinket tovább gondolni.

A már megvalósított beruházásaink (városalkalmazás, okoszebra, okosjárda, okospad, okos kerékpártároló, stb.) korszerűsítésénél, illetve újabb eszközök beszerzésekor minden olyan megoldást keresni kell, ami a szolgáltatásainkat, a közérdekű információkat könnyebben hozzáférhetővé, a közterületeinket, a közlekedést biztonságosabbá, összességében városunkat élhetőbbé teszi a családok, a fiatalok és az idősek számára egyaránt. A smart city jellegű fejlesztéseknél a mesterséges intelligencia észszerű és felelős alkalmazásának is jelentős szerepe lehet a jövőben. 

Mint sok európai és magyarországi településen, így Tiszaújvárosban is egyre idősödik a lakosság. A korábban létrehozott intézményi rendszer befogadóképességét növelnünk kell, ezért rövid távon halaszthatatlan feladat az idősgondozási kapacitás bővítése. Környezetünk védelmének érdekében és rezsiköltségeink csökkentése céljából egyre inkább fókuszálnunk kell a megújuló, zöld energiát alkalmazó beruházásokra, a fenntarthatóság követelményeinek is eleget téve. Ehhez kapcsolódóan a jövőben is támogatni szeretnénk az energiamegtakarítást szolgáló társasházi korszerűsítéseket, valamint a távhőrendszer rekonstrukcióját. Tiszaújvárosban a civil szervezetek sokrétű és színes tevékenységet látnak el helyi társadalmi igényekhez igazodva. A közösségek érdekeinek, igényeinek képviseletén túl elősegítik a város iránti elkötelezettséget és a lokálpatrióta szemlélet erősítését, ezért pályázati rendszer működtetésével folytatni kívánjuk az egyesületek, civil szervezetek működésének támogatását. Az önkormányzati feladatok és szolgáltatások zavartalan ellátásához alapkövetelmény a szakképzett munkavállalók megtartása az önkormányzati szférában. 

A megfelelő munkakörülmények biztosítása mellett meg kell tartanunk azokat a humán- és bérpolitikai intézkedéseket, amelyekkel elismerhetjük a teljesítményt és versenyképesebbé tehetjük az illetményeket, béreket. Több nagy volumenű városfejlesztési projekt (körforgalmak építése, Tisza- parti városrész bekötőút felújítása, Városháztér burkolatának cseréje, Dísztó rekonstrukciója, közvilágítás fejlesztése) végrehajtására kell megoldást és elsősorban pénzügyi forrást keresnünk az elkövetkezendő időszakban, de bízom abban, hogy pályázati pénzek bevonása mellett a helyi gazdaság szereplőire is számíthatunk a szélesebb körű társadalmi felelősségvállalás jegyében. 

Az elkövetkezendő önkormányzati ciklusra elkészített gazdasági programunk tulajdonképpen egy rövid- és középtávú városfejlesztési stratégiai jövőkép. Meghatározza azokat az alapelveket, elvárásokat és elvégzendő feladatokat, amelyek mentén haladva Tiszaújváros a jövőben is egy modern, élhető, szerethető település marad, és egy összetartó, lokálpatrióta közösség otthonául is szolgál. A fentiek megvalósításához kérem Tiszaújváros Város Önkormányzata valamennyi képviselőjének építő jellegű közreműködését. 

Dr. Fülöp György
polgármester 

0
Ibolyka néni 101 éves
Ismét tombol a pollenallergia

Kapcsolódó hozzászólások