Új tanév, szigorúbb szabályok

Hétfőtől korlátozzák a mobiltelefonok használatát az oktatási intézményekben és van egy lista azokról a tárgyakról is melyeket tilos lesz majd az iskolákba, kollégiumokba bevinni. Ha egy diák nem tartja be a szabályokat, az iskolából eltanácsolhatják vagy akár szabálysértési eljárás is indulhat ellene. Az új rendelet alapján használatában korlátozott tárgyaknak minősülnek a telekommunikációs eszközök - például a mobiltelefonok, okosórák -, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okos tárgyak is. Ezeket a diákok ugyan magukkal vihetik az oktatási intézményekbe, de a tanítási órák megkezdése előtt le kell adniuk azokat, melyeket a nap végén természetesen visszakapnak. A Tiszaújvárosi Szent István Katolikus Általános Iskolában is beszedik majd a kütyüket, melyeket a nap végéig a tanáriban tárolnak egy lezárt dobozban. 

- Sokkal jobban oda kell majd figyelnünk, mint eddig, hisz hatalmas értékekről beszélünk. Egyre drágább mobilokat kapnak a tanulók. Azt gondolom, a szülők felelőssége is, hogy milyen értékű eszközöket adnak a gyerekeik kezébe, ha iskolába mennek. Ez az új törvény véleményem szerint a többi gyerek, és a pedagógusok védelmében is van. Sokszor lehetett már arról hallani, hogy felvettek vitatkozásokat, bántalmazásokat egy iskolában telefonnal, amit végül rengetegen láthattak a neten. Nem hiányzik az, hogy kimenjen az internetre egy olyan anyag egy tanóráról, ami nem tartozik másra - mondta Koscsó Mónika a Tiszaújvárosi Szent István Katolikus Általános Iskola igazgatója. 

A digitális eszközöket csak és kizárólag órai feladat közben lehet majd használni a Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium és Kollégiumban, de csak akkor, ha azt a tanár engedélyezi. - Ha a szünetben használja a gyerek a mobilját, akkor azt el fogja venni tőle az ügyeletes tanár, amit persze a nap végén visszakap. De a szabályszegésért büntetés is jár. Ha nem adja le, vagy engedély nélkül használja a diák a digitális eszközöket, akkor rögtön egy igazgatói figyelmeztetést kap, és nagyon könnyen el lehet jutni a fegyelmiig vagy akár az iskolától való eltanácsolásig is. Ez egy nagyon szigorú jogszabály, amit nekünk is be kell tartani - hangsúlyozta Szaniszló László, a Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium és Kollégium igazgatója. 

Az általunk megkérdezett diákok nagy része egyáltalán nem örül az új változásoknak. A Z generáció már a digitális világba született bele. A kütyükön keresztül kommunikálnak, informálódnak, sőt vannak, akik a szünetben az írásos jegyzetek helyett telefonról, vagy tabletekről tanulnak. Ők nehezen élik meg az új szigorításokat. Kés, fegyver, alkohol, cigaretta, energiaital. Ezek is a tiltott tárgyak listáján vannak. Ezeket nem lehet bevinni az oktatási intézményekbe. Ha egy tanuló mégis megteszi és megtalálják nála, elkobozzák azt, és azonnal értesítik nem csak a szülőket, hanem a rendőrséget is és elindul a fegyelmi és szabálysértési eljárás ellene. 

A Szerencsi SZC Tiszaújvárosi Brassai Sámuel Technikum és Szakközépiskolában lapzártánkig nem született döntés arról, hogyan módosul majd a házirend az okos eszközök korlátozását illetően. Az óvodákban is lesznek változások. Hamarosan elindul az oviKRÉTA, ami az iskolai elektronikus naplóhoz hasonlóan működik majd. A pedagógusok szempontjából ez egy dokumentumfeltöltő- és kezelőrendszer lesz tulajdonképpen. A jövőben a szülők ide tölthetik majd fel az orvosi és szülői igazolásokat. A szülő félévente kap majd tájékoztatást a gyermeke fejlődéséről, amit az oviKRÉTA rendszeren keresztül tud megnézni. A naptárrendszerben a szülők heti és havi lebontásban láthatják az aktuális foglalkozásokat, tevékenységeket. Például azt, mikor van szülői értekezlet vagy úszásoktatás. A jövőben ez az új digitális rendszer váltaná majd ki a papíralapú dokumentációt. 

O.K.

0
Intézményi felújítások
Mesebeli Koczkatábor

Kapcsolódó hozzászólások