Vonzó települést mindenki számára

A polgármester szerint a népességszám alakulása sok olyan tényezőtől függ, amikre nincs ráhatása az önkormányzatnak.

Tiszaújváros képviselő-testülete többségi szavazással elfogadta az önkormányzat 2024-2029. évekre vonatkozó gazdasági programját. A dokumentumban foglaltak szerint az önkormányzat célja, hogy Tiszaújváros egy minden generáció számára vonzó település legyen. Az önkormányzati törvény szerint a képviselő- testület hosszú távú fejlesztési elképzeléseit gazdasági programban, fejlesztési tervben rögzíti, melynek elkészítéséért a helyi önkormányzat felelős, és a képviselő- testületnek az alakuló ülését követő hat hónapon belül kell elfogadnia. Városunk képviselő-testülete márciusi ülésén tárgyalta és a Fidesz - Városért Egyesület frakció 3 ellenszavazata mellett fogadta el a dokumentumot.

A gazdasági program alapvetően a képviselő- testület megbízatásának időtartamára szól, és helyi szinten meghatározza mindazokat a célkitűzéseket és feladatokat, amelyek az önkormányzat költségvetési lehetőségeivel összhangban, a helyi társadalmi, környezeti és gazdasági adottságok átfogó figyelembevételével az önkormányzat által nyújtandó feladatok biztosítását, színvonalának javítását szolgálják. Az említett törvény kiemeli, hogy e dokumentumnak - a vármegyei területfejlesztési elképzelésekkel összhangban - tartalmaznia kell az egyes közszolgáltatások biztosítására, színvonalának javítására vonatkozó fejlesztési elképzeléseket. A gazdasági program a város társadalmi elvárásainak, nehézségeinek és lehetőségeinek megfelelően, valamint a gazdasági adottságok figyelembevételével viszi végig a stratégiai tervezési feladatokat.

Stratégiai fejlesztési célok 

Tiszaújváros létét, a városlakók életének minőségét alapjaiban határozza meg a város gazdasága, melyen belül kiemelkedő helyet foglal el az ipar, így jelen körülmények között is nagy hangsúlyt kell fektetni ezek fejlesztésére, így folytatjuk a korábban elfogadott gazdaságfejlesztési program célkitűzéseinek megvalósítását a gazdaság szereplőinek bevonásával - olvasható a programban. A cél a beruházások, befektetések ösztönzése és a munkahelyek megőrzése, illetve új munkahelyek létrehozása. 

A XXI. század kihívásainak és követelményeinek megfelelően a programok között szerepel a technológia fejlődésével az „Okos Város", továbbá az energiahatékony és környezettudatos szemlélet kialakítása az „Energiahatékony és Zöld Tiszaújváros" keretében. Cél a megújuló zöld energiaforrások alkalmazása, például a gyógyfürdő hulladékhőjének újra hasznosítása során, a turizmus alapinfrastruktúrájának fejlesztése mellett. Az Európát - és városunkat különösen - érintő demográfiai kihívásokra válaszul az önkormányzat emelni kívánja az idősek bentlakásos intézményi ellátásának mind a színvonalát, mind a férőhelyek számát. 

Támogatja és segíti a szépkorúakat, biztosítva az aktív időskor feltételeit a Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központon és a nyugdíjas szervezeteken keresztül. Ezzel párhuzamosan a demográfiai korfa „helyreigazítása" érdekében folytatódik a „Tiszaújváros Visszavár" a fiatalok helyi munkába állási feltételeit elősegítve, családalapítási szándékaikat ösztönzőleg a „Tiszaújváros Babát Vár". Tovább viszik a fiatalok lakáshoz jutását, további építési telkek kialakítását, a gyermeket nevelő családok támogatását („Értékünk a gyermek"), folytatódik a „Mecénás ösztöndíj" program. Cél megőrizni a „Biztonságos Tiszaújváros" program elemeit és a széles körű szociális vívmányokat. Az egészségpolitikai célok alapja Tiszaújváros Egészségterve, mely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megalkotott egészségmodellre épülő koncepció, ami hosszú távon meghatározza mind a gyógyítás, mind a prevenciós tevékenység fejlesztési irányait.

Mivel a gazdag kulturális- és sportélet gyarapítja városunk jó hírnevét, ezért az ehhez kapcsolódó rendezvények további támogatása is elengedhetetlen. Mindezek egy „Élhető Tiszaújváros" projektet vetítenek szemünk elé, melyet kiegészít egy további célkitűzés is: a városközpont újjáépítése egy új, modern szabadidős parkká.

A program összefoglalása 

A gazdasági programban foglaltak szerint az önkormányzat, ahogy a múltban, úgy a jövőben is olyan Tiszaújvárost kíván megvalósítani, ahol jó élni és dolgozni, amely biztonságot nyújt mindenkinek, segíti a rászorulókat, támogatást ad, ahol szükséges, és amely egy jövőorientált, állampolgárbarát, okos település. A célok eléréséhez a jövőben is elengedhetetlen, hogy az önkormányzat tevékenységét a tisztesség, a feddhetetlenség, a becsületesség, az átláthatóság, a korrupciómentesség és emberség alapelvek mentén kell folytatni. 

A program végrehajtásánál, közügyeink intézésénél, városunk fejlesztésénél a képviseleti demokrácia mellett a testület folyamatosan a részvételi demokrácia irányába kívánja a hangsúlyt áthelyezni, ezzel is erősítve a helyi közösség Tiszaújváros iránti elkötelezettségét, lokálpatrióta szemléletét. Folytatódik a városépítő munka, amely magában foglalja többek között a közterületek rehabilitációjára, a város útjainak, tereinek, járdáinak felújítására, az intézményi épületek felújítására, a társasházi lakások, panelházak energiaracionalizálására és épületgépészeti rekonstrukciójára, a családok letelepedésének elősegítésére elkezdett programokat. 

Mindezeken túl növelni kell az idősek részére biztosított, bentlakásos ellátást nyújtó intézményünk férőhelyeit, az egészségügyi alapellátásra és szakellátásra fordított költségvetési forrásokat, a fiatalok lakáshoz jutásához biztosított támogatások összegét, a gyermeket nevelő családok anyagi támogatását és a Tiszaújvárosért dolgozók munkájának anyagi megbecsülését. 

A XXI. század kihívásaira válaszolva új programokat kíván indítani az önkormányzat ebben a ciklusban az információs és kommunikációs technológiák szélesebb körű alkalmazására, az egészségpolitikai célok hatékonyabb megvalósítására, természeti értékeink és környezetünk megóvására, a helyi gazdaság tovább élénkítésére és a fiatalok közösségfejlesztési céljainak támogatására. A cél az, hogy Tiszaújváros biztonságos, emberséges, elfogadó, közösségekre építő, szociális támogatásait fejlesztő, továbbá befektetőbarát és innovatív, azaz egy minden generáció számára vonzó település legyen. (A gazdasági program egyes elemeire későbbi lapszámainkban visszatérünk.) 

Ferenczi László

Fogyunk, öregedünk 

A gazdasági program tárgyalásának sarkalatos pontja volt a népességszám csökkenése, illetve a város elöregedése. Az állandó népesség száma a KSH adatai szerint 2015-2023 között 2 793 fővel (16%), azaz jelentősen csökkent. Ez jóval meghaladja a vármegyei szinten tapasztalt mintegy 6%-os népességcsökkenést. 2024. január 1-jén Tiszaújvárosban 14 669 főnek volt állandó bejelentett lakcíme. Az öregedési index az időskorú népességnek (65-X éves) a gyermekkorú népességhez (0-14 éves) viszonyított arányát fejezi ki. A népesség korösszetétele változásának és az elöregedés folyamatának legfontosabb indikátora, amelynek a demográfiai jövő szempontjából van kiemelt jelentősége. Az értékek drasztikusan emelkedtek az elmúlt években. (2019-ben 140%, 2023-ban 200%). Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is több idős él, mint gyermek, bár az országos szintet még nem éri el ez az arányszám. Tiszaújvárosban azonban 2019-től már jelentősen meghaladja az országos mutatót az idősek gyermekkorúakhoz viszonyított aránya, így az elöregedés jóval nagyobb mértékű az országosnál.

0
Elkeltek a telkek
Gyalogolva és futva gyűjtenek

Kapcsolódó hozzászólások