Társasházi épületfenntartás
Az Épületfenntartási Alap elmúlt időszaki felhasználásáról is tárgyalt legutóbbi ülésén városunk képviselő- testülete. A grémium megállapította, hogy az alap jól kialakított visszatérítendő támogatási rendszerként, önfenntartó pályázati forrásként előnyös finanszírozási feltételeket nyújt a társasházak számára. Tiszaújváros képviselő-testülete 1996 júniusában fogadta el az Épületfenntartási Alapból folyósítható támogatások rendszeréről szóló javaslatot, a Társasházak, Lakásszövetkezetek és Egyedi Lakástulajdonosok Érdekvédelmi Egyesületét (a továbbiakban: egyesület) bízva meg az alap kezelésével. Az egyesület a feladatát megállapodás alapján látja el, ami legutóbb 2022-ben módosult, mivel a képviselő- testület 20 millió forinttal megemelte az Épületfenntartási Alapot. Az egyesület 2024-ben 57.000.000 Ft tőkével és 4.003.667 Ft - az egyesületnek átengedett - lekötött tőke után képződött kamattal gazdálkodott.
A kölcsönt igénylő társasházak részére kihelyezett, folyamatban lévő felújítási támogatás 35 lakóközösségnél 2024. december 31-én 31.441.900 Ft volt. 2024-ben 16 lakóközösség nyújtott be támogatási igényt, melynek összege 37.307.000 Ft, az egyesület által jóváhagyott kölcsön összege pedig 23.306.000 Ft volt. Az elmúlt év során a 13 megítélt támogatásból 8, 2023-ról 1, összesen tehát 9 társasház részére utaltak ki támogatást, összesen 15.670.000 Ft összegben. Két lakóközösség visszamondta a megítélt támogatást, összesen 5.820.000 Ft összegben. Három társasház átütemezést kért 2025-re. A társasházak az igénybe vett kölcsönt hideg-meleg, szennyvíz és cirkulációs vezeték cseréjére, villámhárító javítására, szellőző tisztítására, tetőszigetelésre, panelhézag szigetelésére, bejárati lépcső műkőfelújítására, erkély fedlemez szigetelésére, gázvezeték rekonstrukciójára, homlokzat szigetelésére és lift felújítására fordították.
Az alap 2024. évi működéséről a képviselő- testület megállapította, hogy jól kialakított és egyszerűen működő visszatérítendő támogatási rendszer, melyet a társasházak szívesen vesznek igénybe. Önfenntartó pályázati forrásként előnyös finanszírozási feltételeket biztosít a társasházak és lakásszövetkezetek számára, az energiaracionalizálási támogatással együtt lehetővé teszi, hogy egy-egy lakóközösség megőrizze épületének állagát, illetve jelentősebb felújítási munkálatokat végezhessen el, melyeket saját erőből nem lenne képes megvalósítani. Aktuális problémaként jelentkezik, hogy 2027-ig jogszabály által előírt kötelező feladat a fűtési költségosztók felszerelése minden olyan épületben, ahol az a számítások szerint költséghatékony. Az egyesület segítséget kíván nyújtani ennek gördülékeny lebonyolításában, a központi és helyi pályázatokon való eredményes részvétel elősegítésében és a beruházások kivitelezésének megszervezésében is.
f.l.