Szamárköhögés: oltatni kellene

Járványszerűen terjed a szamárköhögés hazánkban. Lapzártánkig minden eddiginél több, 41 új pertussis- gyanús beteget azonosítottak Magyarországon, ami az előző hetihez képest rekordnak számít. Az egyik tiszaújvárosi háziorvosi körzetben is azonosítottak már szamárköhögésben szenvedő beteget. A legveszélyeztetettebbek továbbra is a védtelen csecsemők. A szamárköhögés egy cseppfertőzéssel terjedő betegség, amit a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Az 1940-es évektől kezdve gyártanak ellene védőoltást, amit hazánkban 1954 óta kötelező beadatni. Az oltássorozatot 6-8 hetes csecsemőknél kezdik el, majd több ismétlő vakcina következik. A jelenlegi helyzetben azonban az idősek, és az immunhiányos betegek is veszélyeztetettek nem csak a kisbabák. A szamárköhögés elleni oltás azoknak a felnőtteknek is ajánlott, akik pici, pár hónapos gyerekek közelében mozognak, de a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szerint most elsősorban a várandós anyukáknak érdemes újra beadatni a szamárköhögés elleni védőoltást. Dr. Gyimes Zsófia tiszaújvárosi gyermekorvos is a védőoltás fontosságát hangsúlyozza, akinek a körzetében eddig szerencsére nem azonosítottak szamárköhögésben szenvedő beteget. 

- A nagyobb gyerekek hordozhatják a szamárköhögést okozó baktériumot, de az átoltottságuknak köszönhetően nagy valószínűséggel ez a fajta betegség náluk enyhe lefolyású lehet. Most, is, mint mindig, rengeteg a köhögős gyermek. Ez egy állandó panasz egy gyermekorvosi praxisban. A köhögés szervezetünk egyik védekező mechanizmusa, csupán az a nem mindegy, hogy ezt mi váltja ki. Nekünk, orvosoknak a diagnosztizáláshoz nagy segítség, ha a szülők felveszik videóra a köhögési rohamot. Ha esetleg gyanú merülne fel, hogy egy gyerek szamárköhögésben szenved, azonnal tesztre küldjük a megyei kórházba. A védtelen csecsemők vannak igazán veszélyben. Azt tapasztalom, hogy nincs pánikhangulat, a kismamák és a szülők is kikérik a véleményemet az oltással kapcsolatban, amit természetesen mindenkinek ajánlok. Most az lenne a legjobb, ha 6 hónapos korig nem hurcolnánk a gyereket nagy közösségbe, ami a jelenlegi helyzetben különösen fontos lenne - hangsúlyozta Dr. Gyimes Zsófia. 

- Magas az átoltottság az országban, éppen ezért nem feltétlenül egy életveszélyes betegségről beszélünk, ráadásul a szamárköhögés megfelelő antibiotikum-kúrával jól kezelhető. Ezt már Dr. Szurdoki Virág háziorvos nyilatkozta lapunknak, akinek tiszaújvárosi körzetében egy pertussis beteget már azonosítottak a napokban. Azoknál a betegeknél, akiknél akár már a gyanú is felmerül, hétnapos karanténba kerülnek, és azonnal megkezdik a gyógyszeres kezelést. A doktornő tapasztalatai szerint felelősségteljesek a betegek, egyre többen kérik a szamárköhögés elleni oltást nem csak a kismamák, hanem azok a szülők, nagyszülők is, akiknek a környezetében kisbaba van. A helyzetet azonban nehezíti az a tény, hogy a patikákban jelenleg hiánycikk az oltóanyag. Az általunk megkérdezett gyógyszertárak vezetői szerint, aki oltatni akar, annak egy-két hetet biztosan várnia kell a vakcinára. 

O.K.

0
Kiváló minőségűek a közeli tavak
A gyógyszerész válaszol: Nyári hányás, hasmenés

Kapcsolódó hozzászólások