A gyógyszerész válaszol: Nyári hányás, hasmenés

Kérdés: Nyáron gyakoribb a hányás és a hasmenés. Az egész családon végigsöpört a napokban. Hogyan lehet kezelni ezt a problémát? 

Nyári időszakban sokszor találkozunk a hányás/hasmenés problémájával a patikában. A heveny hasmenéses betegségek hátterében leggyakrabban fertőzés áll (vírusok, baktériumok, paraziták). Romlott étel (főként hús, tojás, sajt) fogyasztását követően is jelentkezhetnek hányásos-hasmenéses panaszok. Ezek mellett emésztési zavarok, szervi bélbetegségek (bélelzáródás, béldaganatok) is okozhatnak ilyen tüneteket, de stresszhatás is kiválthatja. A fertőzéses eredetű betegségeket kísérheti láz, hőemelkedés is. Ha ilyen panasszal érkeznek a patikába és hasfogót/hányáscsillapítót kérnek, akkor a jó szakember nem nyúl automatikusan a fiókba, hanem a kérdéseivel igyekszik megtalálni a probléma okát, hiszen nem mindegy mivel kezeljük. 

Mikor forduljunk orvoshoz? 

A fertőzéses eredetű hasmenések esetén tudni kell, hogy nem feltétlenül cél a tünetek elnyomása (hasfogók, hányáscsillapítók), mivel ez tulajdonképpen a szervezet védekező reakciója a fertőzés ellen, a szervezetünk így próbál megszabadulni az idegen anyagoktól. Ilyen esetben elsősorban a folyadékpótlásra kell odafigyelni, hogy elkerüljük a kiszáradást. Antibiotikum adására is csak speciális esetben (bakteriális, paraziták okozta bélhurut) van szükség. Orvoshoz fordulni akkor kell, ha a tünetek 48 órát követően sem csillapodnak, a szájon át történő folyadékpótlás nem megoldható, például a nagyfokú hányás miatt, ha a széklet elszíneződött (zöldes vagy véres, fekete), illetve, ha egyéb, többszörös kísérőbetegségek (cukorbetegség, szívelégtelenség, stb.) is fennállnak. Folyadék- és sópótlás fontos ilyenkor. A folyadékot pótolhatjuk enyhén (csipetnyi) sózott cukor nélkül készített fekete, vagy zöld teával, szűrt, natúr gyümölcslével, szénsavmentes ásványvízzel, ivóvízzel, sárgarépalével. A beteget kortyonként kell itatni, akár negyed- vagy félóránként, még akkor is, ha hányingere van. Érdemes lehűteni az innivalót, az is nyugtatja a gyomrot. A kiszáradás megelőzésére és kezelésére a gyógyszertárakban recept nélkül kapható „rehidráló" sókeverék, az ebből készített ital gyermeknél és felnőttnél is hatásos.

Gyógyszerek, gyógynövények 

Amennyiben a hasmenéses, hányásos tünetek hevesek, kifejezettek, a folyadékpótlást is akadályozzák, szükség lehet gyógyszeres kezelésre. A hasfogó gyógyszerek recept nélkül kaphatók a patikában (loperamid tartalmú készítmények, széntabletta). Hányinger csillapítására B6 vitamint, dimenhydrinatum hatóanyag tartalmú kúpot, tablettát használhatunk. A gyógynövények közül a gyömbérnek van hányingercsillapító hatása, cukorkában, nyalókában elérhető a patika polcán. Hasi görcsök esetén görcsoldók (drotaverin, papaverin, stb.) szedhető, azonban ha a gyógyszeres kezelés nem segít, a tünetek fokozódnak, hevesek, 48 órán túl is fennállnak, forduljunk orvoshoz. Kérdéseiket az alábbi e-mail címre várom: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. 

Sz. D.

0
Szamárköhögés: oltatni kellene
Helyjegy a buszokon

Kapcsolódó hozzászólások