Sok területen hoz változást 2025
Januártól többet kell fizetnünk a banki vagy az autózáshoz kapcsolódó szolgáltatásokért, viszont emelkednek a bérek és a SZÉP-kártyát már nem csak nyaralásra, hanem akár lakásfelújításra is használhatjuk majd. A felsőoktatásba jelentkezők sokszor meghökkentő módon juthatnak hozzá a többletpontokhoz és a digitális világ egyre nagyobb teret hódít az életünkben.
Drágább bankolás és tankolás
Az inflációkövető adók miatt januártól változtak az üzemanyagok árai. Átlagosan 10-11 forintos az emelés. A benzin esetében a jövedéki adó 153-ról csaknem 159-re, a gázolajnál 143-ról csaknem 149 forintra nő. A hazai kutakon 600-620 forintos üzemanyagárakra készülhetünk. Az inflációkövető adóemelés főként az autótulajdonosokat érinti, mivel az üzemanyagok mellett emelkedik a regisztrációs, a gépjármű és a cégautó adó is. Az autópálya használata is költségesebb lesz, mint eddig. Az autókra érvényes 10 napos matrica 220, a vármegyei matrica 230 forinttal drágult. Az éves pályamatrica 1950 forinttal kerül többe, mint 2024-ben. A D1 kategóriában a 10 napos jogosultság 6620 forint, az éves 59 210 forint, és a vármegyematrica 6890 forintra emelkedett.
A 60 napon belüli pótdíj 26 640 forint, az azon túli 91 780 forint lett. Nem lesz olcsó mulatság a bankolás sem. Vége a kormány díjemelési stopjának, így a moratórium után sorozatosan jelentették be a bankok az áremeléseket. A megemelkedett költségeiket az ügyfelekre hárítják át. A bankok átlagosan 0,13 - 0,15 százalékkal emelik az átutalási és a csoportos beszedési díjakat. Egy 100 000 forintos átutalás esetén körülbelül 150 forinttal kell többet fizetni. Egy bankon kívülre indított forintátutalásnál - összegtől függően - az eddigi 14 522 forint helyett januártól akár 25 ezer forintos pluszköltség is terhelheti az ügyfelet.
Emelkedtek a bérek
Nő a minimálbér és a garantált bérminimum is. Január 1-jével a minimálbér 9, a garantált bérminimum 7 százalékkal nőtt. A minimálbér bruttó összege 290 800, a garantált bérminimum pedig 348 800 forintra emelkedik. Az előbbi nettója 193 400 forint, az utóbbié 232 000 forint lesz. Átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők fizetése január elsejétől. A pályakezdő gyakornok pedagógusok fizetése bruttó 640 900 forintra emelkedik, ezzel együtt pedig az egyes fokozatokhoz tartozó sávhatárok is nőni fognak. A béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust érint.
Változatos SZÉP-kártya
2025-től jön a digitális SZÉP-kártya, így már nem feltétlenül szükséges a hagyományos műanyag kártyát használni. Emellett minden SZÉP-kártyán lehet majd nyitni egy Aktív Magyarok nevű új zsebet, amibe havi 10 ezer forintot utalhat a munkáltató. Az új zsebben lévő pénzt kizárólag sportolásra, aktív életmóddal kapcsolatos szolgáltatásokra lehet fordítani. Ilyen akár a szabadidős vagy sporteszközök kölcsönzése, sport vagy szabadidős képzések díja, vagy a sportegyesületi tevékenység finanszírozása is. Az évente a kártyára fizethető összeg 450 ezerről 570 ezer forintra nő majd. Nagy változás, hogy ideiglenesen a kártyán lévő összeg 50 százalékát lakásfelújításra is fel lehet használni. Az új szabály szerint építőanyag-, vasáru-, festék-, üveg (kivéve szauna, úszó- és masszázsmedence); bútor, lámpa, edény, evőeszköz, szőnyeg, padlóburkoló, csempe, háztartási cikkek, iparcikkek (kivéve ruha, kozmetikum, ékszer, játék és sportcikk) is vásárolhatók majd a SZÉP-kártyával.
Részben megszűnik az Ügyfélkapu
Január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapu, amit az Ügyfélkapu+ vált fel. A jövőben ez utóbbival vagy a Digitális Állampolgár (DÁP) alkalmazással lehet majd bejelentkezni az állami weboldalakra és alkalmazásokba. Februártól nem lesz szükség arra, hogy fizikailag nálunk legyenek a legfontosabb okmányaink (személyazonosító igazolványunk, a vezetői engedélyünk, a lakcímkártyánk, a TAJ-kártyánk vagy az adókártyánk). Ezek a DÁP alkalmazásban lesznek megtalálhatóak. Az ebben lévő QR-kóddal is igazolhatjuk magunkat.
Digitális bizonyítványA következő tanévtől megszűnik a hagyományos, papíralapú bizonyítvány. Az érettségi bizonyítvány kivételével digitális bizonyítványt kapnak majd a diákok. Így a jövőben az iskolai okmányokat a tanulmányi rendszerben állítják ki, amit az igazgató elektronikusan ír majd alá. De külön kérésre továbbra is adnak a diákoknak papíralapú díszpéldányt. A változást felmenő rendszerben vezetik be, tehát minden iskola kezdő évfolyamán kell majd először alkalmazni.
Meghökkentő többletpontok
Új szabályok léptek életbe a felsőoktatási felvételi eljárásban. Azok a fiatalok, akik 6 hónapos folyamatos önkéntes tartalékos kiképzésen vesznek részt, már az alapkiképzés után is 16 többletpontot kapnak. Az egyetemek maguk dönthetnek arról, hogy 100 pont erejéig mire adnak pluszpontot. Jutalmazhatják például, ha valaki elvégzi az egyetem saját érettségi felkészítőjét, részt vesz a nyílt napon, vagy az egyetem által preferált középiskolában érettségizett. Egyes egyetemeken kifejezetten furcsa intézményi pontok is vannak. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen tanévenként 15 pont jár arra, ha valaki középiskolásként is járt hittanra. Ezen felül plusz 10 pontot kaphatnak azok a diákok, akik aktívan részt vesznek a helyi katolikus egyházközösség életében. A Dunaújvárosi Egyetemen a felvételizőnek 15 pluszpont jár azért, ha valamelyik családtagja - nagyszülő, szülő, gyerek, testvér, valamint házastárs - az intézményben tanult. Az Óbudai Egyetemen az országos és nemzetközi e-Sport bajnokságon történő részvételért is járnak a többletpontok. A hazai felsőoktatási intézmények 2025 szeptemberében induló képzéseire február 15-ig lehet jelentkezni.
Otthonfelújítás, munkáshitel
Csak az 5000 főnél kisebb településeken lesz elérhető az Otthonfelújítási Program 2025-ben. A gyerekes családok 3 millió forint támogatást és maximum 6 millió forint kedvezményes hitelt vehetnek fel. Azok a 17 évesnél idősebbek és 26 évesnél fiatalabbak, akik nem jogosultak a Diákhitelre, középiskola után nem tanultak tovább, hanem munkába álltak, és legalább heti 20 órában dolgoznak, munkáshitelt vehetnek fel. A felvehető maximális összeg 4 millió forint, a futamideje 10 év, és kamatmentes, ha a fiatal legalább öt évig Magyarországon marad.
Családi adókedvezmény, fiatalok lakhatási támogatása
A kormány tervei szerint két lépésben, előbb 2025 júliusától, majd 2026 januárjától, tehát egy éven belül megduplázza a családi adókedvezményt. A duplázódó adókedvezmény az egy gyermekeseknek 10 ezer, a kétgyermekeseknek 40 ezer, míg a háromgyermekeseknek 99 ezer forinttal fogja növelni a családi bevételt a jelenlegihez képest. A munkáltató havi 150 ezer forintig, azaz éves szinten 1,8 millió forintig lakásbérleti díj- vagy lakáshitel törlesztőrészlet-támogatást utalhat a 35 év alatti fiatal munkavállalói számára. Tehát a juttatás lakáscélú hitel törlesztésére, illetve lakbérfizetésre is felhasználható. Az új béren kívüli juttatási forma a SZÉP-kártyához hasonlóan kedvezményes adózás mellett adható.
O.K.