Nem csak a renitensek fizetnek többet
Augusztus 1-től rengeteg jogszabályváltozás történt, ami az életünk számos részére kihat. Drágábban bankolhatunk, emelkedtek a tranzakciós illetékek, megnövekedtek az adó- és közlekedési szabálysértési bírságok, és egy változásnak köszönhetően nagyobb védelmet kapnak az online csalás áldozatai.
Drágább utalás, kisebb esély a csalóknak
Megváltozott a bakszámla-tulajdonosok élete augusztus elsejétől. Több ügyletet is drágábban intézhetünk. Az átutalások, a pénzváltások és értékpapírügyletek illetéke az eddigi 0,3 százalékról 0,45-re nőtt, így a maximális összeg tranzakciónként 10 ezer helyett 20 ezer forint lett. A készpénzfelvétel illetéke 0,6 százalékról 0,9-re emelkedett. Jó hír viszont, hogy bankkártyás vásárlásoknál az érintőkártyáknál az évi 500 forintos és a nem érintősöknél 800 forintos átalányilleték nem változott.
A jövőben a magánszemélyek átutalása, a postai befizetés és az értékpapírügyletek esetében az illetékmentes határ tranzakciónként a jelenlegi 20 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedik. Bár az év végéig a bankok nem háríthatják át a tranzakciós illeték emelkedését a lakossági ügyfelekre, a vállalkozások ez alól kivételek, ugyanis szeptembertől várhatóan már több bank is emelni fogja a vállalati bankszámlához kapcsolódó díjakat. Hatályba lépett egy új, az online csalások elleni törvény is. Az új szabályozás célja, hogy fejlessze a pénzügyi szektor szereplői közötti információáramlást, lehetővé téve a pénzek nyomon követését és befagyasztását. A bűncselekmény után várhatóan nem csak a rendőrség, hanem a pénzforgalmi szolgáltatók is gyorsabban tudják majd megakadályozni az összeg levonását. A csalás észlelése után az ügyfél vagy a nyomozóhatóság értesíti az ügyfél bankszámláját vezető szolgáltatót. Ezt követően a számlavezető tájékoztatja annak a pénzforgalmi szolgáltatóját, akinek a károsult átutalta a pénzt.
Az értesítésben szerepelnie kell a fizető fél nevének, számlaszámának, a fizetési művelet kedvezményezettjének nevének, számlaszámának, a fizetési művelet pénznemének, összegének és időpontjának. Ezzel párhuzamosan a pénzforgalmi szolgáltatók bejelentést tesznek a NAV-nál működő pénzügyi információs egységnek, valamint adott esetben a számlákat is felfüggesztik. Az idő pénz! Azonnal cselekedni kell, ha már megtörtént a baj! Nem szabad napokat, órákat várni, hiszen ma már egy átutalás 5 másodpercen belül végbemegy, vagyis a csalók által átutalt összeget néhány percen belül akár egy ATMen keresztül készpénzben ki is vehetik. Augusztustól a nyomozóhatóság ügyészi engedély nélkül kérhet le bizonyos banki és telekommunikációs adatokat, így gyorsabban beszerezhetők a személy azonosításához szükséges adatok.
Marad a szocho, emelkednek a bírságok
2023 júliusától a kamatjövedelmek után a 15 százalékos személyi jövedelemadó (szja) mellett 13 százalék szociális hozzájárulási adót is fizetni kell. Anno ez csak az Ukrajnában fennálló fegyveres konfliktus miatt elrendelt veszélyhelyzet idejére volt érvényes, ám egy új jogszabály miatt a szocho augusztus első napjától véglegesen velünk maradt. Továbbra sem kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót az állampapírok, az ingatlanbefektetési alapok, a megtakarítási életbiztosítások vagy a lakástakarékok után. Nagyot nőnek az adóbírságok is. Az adókötelezettségek nem vagy nem megfelelő teljesítése esetén kiszabható mulasztási bírság a duplájára emelkedett augusztus 1-től. Ez magánszemélyeknél négyszázezer, vállalkozásoknál pedig egymillió forintot jelent.
A változás lényegében minden adózót érint, aki valamelyik adókötelezettségét hibásan, hiányosan vagy egyáltalán nem teljesíti. Szintén kétszeresére, egymillió forintról kettő millióra emelkedik a kiszabható mulasztási bírság felső határa a foglalkoztatott bejelentésére vonatkozó szabályok megsértése esetén; a számla- és nyugta kibocsátási kötelezettség elmulasztása, vagy nem a tényleges ellenérték feltüntetésével történő teljesítése, valamint iratmegőrzési kötelezettség nem teljesítése esetén.
Sokat fizethetnek az autósok
Augusztus első napjától a szabálytalankodó autósok is többet fizethetnek. Az elsőbbségi szabályok megsértése után 26 - 52 ezer forint közötti bírság jár, míg a szabálytalan előzés 32 - 65 ezer forint közötti bírsággal sújtható. Ha lejárt egy jármű műszaki érvényessége, már több mint három, de kevesebb, mint hat hónapja, akkor a bírság 31 - 62 ezer forint közötti összeg lehet. A pénzbüntetés a több mint hat hónapja lejárt műszakinál 78.000 forint, egy évnél régebbi lejárat esetén pedig akár 93.000 forint is lehet. Ha nem a KRESZ szabályainak megfelelően állunk meg, azért is büntetés jár. Ha jogosulatlanul várakozunk mozgáskorlátozottaknak fenntartott helyen 65.000 - 156.000 forint között kell fizetnünk. Megállni tilos jelzőtábla alatti megállásért 15.000 - 31.000 forint közötti összegű bírságot szabnak ki.
A kijelölt gyalogos- átkelőhelyen való megállásért akár 78.000 forint bírság is járhat. Ha valaki az úttest kereszteződésétől 5 méteren belül áll meg, azt 46.800 forintra büntethetik. Akár 65.000 forintos büntetést is fizethet az, aki az autópálya és autóút úttestjén vagy leállósávján áll meg. Még mindig tilos vezetés közben a mobiltelefonálás, ha ezt mégis megteszi valaki, az 26.000 - 52.000 forint közötti büntetésre számíthat. Hamarosan változások lépnek életbe az e-útdíj rendszerben.
Augusztus 16-tól módosul a jogosulatlan úthasználat miatt kiszabható büntetés mértéke. Díjfizetés elmulasztása esetén a bírság 47.000 forint, de akár közel 300.000 forint is lehet. A büntetési összegek változásáról készült táblázat megtekinthető a nemzetiutdij. hu oldalon. Szeptember 1-től új útszakaszokat vonnak be az útdíjfizetési rendszerbe, melyek között egy borsodi szakasz is érintett. A 260-as főút Sajószentpéter - Berente elkerülő szakaszánál is érdemes lesz odafigyelni a fizetésre. Szeptember 1-jétől több új szabály vonatkozik majd a gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatára is. Az igazolólapon kívül a hátsó rendszámtáblára elhelyezett zöld, kék, sárga és piros színű hatszögletű matrica is tanúsítja majd a környezetvédelmi előírások teljesítését és a szennyezés mértékét. Ha a gépkocsi szennyezése meghaladja a megengedett szintet, a közlekedési felügyelet az igazolólap érvényességét 15 napra korlátozza, és a matricát a rendszámtábláról eltávolítja. O.K.