Nap-bemutató a parkban

Nap-bemutatót tartott a Tiszaszederkényi Csillagász Klub és a VEGA Csillagászati Egyesület Hajdúsági Területi Klubja június 17-én délután. A program keretében lehetőség nyílt hagyományos és speciális távcsővel egyaránt megfigyelni a központi csillag felszínén zajló folyamatokat. A részletekről a Tiszaszederkényi Csillagász Klub vezetője, Szutor István számolt be lapunknak. 

- Az esemény apropóját egy különleges naptávcső kölcsönzésének lehetősége adta, amelybe belenézve bárki megfigyelhette a Nap felszínének részleteit: a napkitöréseket, a protuberanciákat, a napfáklyákat, napfoltokat. Ritka alkalom volt a mai, hazánkban talán öt darab ilyen távcső található magánkézben. Ez a szerkezet nagyon keskeny hullámsáv tartományban a hidrogén-alfa hullámhosszon képezi le a látnivalót. A másik távcső, amit én hoztam, egy hagyományos típus, általa egy prizmatikus rendszerrel van a fény úgy lecsökkentve, hogy ne ártson a szemnek. 

Azt tudni kell - és mindig fontos kihangsúlyozni -, hogy távcsővel a Napba nézni gyakorlatilag biztos vakulást okoz. Ez a rendszer, amit feltettem, körülbelül milliószoros fénycsökkenést idézett elő, melynek következtében nagyon szépen láthatóvá vált maga a napkorong és az azon lévő foltok, azaz a napviharok. A derült időszakban én magam tizennégy foltot számoltam meg. A Napnak van egy tizenegy éves periódusa, ami azt jelenti, hogy a felszínén zajló folyamatok tizenegy éves ciklusonként ismétlődnek. Most éppen egy ciklusmaximum felé tartunk, amely 2024-2025 tájékán következik majd be, ennek az előzményét sikerült ma meglátni. 

Ördögh István 

0
Ballagás az általános iskolákban
Együtt moziztunk

Kapcsolódó hozzászólások