Mariska, a tehetséges karatéka

Még csak 12 éves, de sorra nyeri nem csak a hazai, hanem a nemzetközi versenyeket is. A tiszaújvárosi Lukács Mária óvodás kora óta karatézik, a határ pedig a csillagos ég. Az egyik miskolci edzésén látogattuk meg és kérdeztük versenyeiről, barátairól és cseppet sem unalmas hétköznapjairól. Mariska. Így hívja mindenki a fiatal általános iskolást. Extrém hosszú hajával, különleges, szép arcvonásaival első pillantásra mindenki azt gondolhatja, ez a lány kifutóra termett. Biztosan modell vagy színésznő lesz belőle. De Mariska más utat választott. A japán harcművészetet. Ő nem a színpadi reflektorfényben, hanem a tatamin érzi magát igazán jól. 

Ötéves korától karatézik. 2020-ig Tiszaújvárosban edzett, a covid idején váltott. A miskolci Justitia Fuji-Yama SE igazolta le, ide utazik édesanyjával minden héten háromszor edzeni. Van, hogy csak este 9-kor ér haza, előtte suli és tanulás. De azt mondja, neki ez nem fárasztó. Őt ez tölti fel, itt talált barátokat. Az egyórás versenyedzés után Mariska egyáltalán nem tűnik fáradtnak és készségesen beszélget velünk. Azt mondja, az igazi nehezítés most az volt számára, hogy a karateruhában kellett mozogni. Egy nadrágban meg pólóban könnyebb csinálni a gyakorlatokat, de a speciális öltözet elengedhetetlen a versenyeken. 

- Katázni szeretek a legjobban. Ez egy formagyakorlat, amit a versenyzések alkalmával is megmutatunk. Otthon is sokat gyakorlom ezeket. Van, hogy az esti edzések után is eljárok egy párat. Szeretnék minél több versenyen részt venni és a nagy célom a fekete öv. A tanulás és a karate nagyon sok időmet elveszi, így leginkább hétvégén találkozom a barátaimmal. Most egy kicsit lazább, mert télen nincsenek versenyek - mondta Lukács Mariska, aki jelenleg zöldöves karatés, aki nem kortársaival, hanem gimnazista lányokkal edz közösen. Két éve pedig sorra nyeri a versenyeket, nem csak a hazai, a nemzetközi szintéren is. Korosztályának Európa Kupa győztese, a tavalyi WKF Karate Diákolimpián elhozta az aranyat, Nagyszalontán, a PEPE XVIII. Karate Emlékversenyen pedig nem csak a sajátjában, hanem az U14-es korosztályban is győzni tudott. Edzői bíznak benne, hogy ez a szorgalom és lelkesedés, ami most megvan Mariskában meg is marad. Ha igen, akkor 4-5 év múlva még ennél is komolyabb eredményeket érhet el. 

- A karatékáknál nem csak a fizikai, hanem a mentális felkészülés is fontos. A mai fiataloknak kicsit kevesebb önbizalmuk van, vagy éppen túl sok. Én úgy gondolom, hogy az utóbbi 10-20 évben elég sokat változott a fiatalok világhoz való hozzáállása, és egyre nehezebb motiválni őket. De ez Mariskára pont nem igaz. Ő szinte motiválás nélkül csinálja a kemény munkát - mondta a tiszaújvárosi karatéka edzője, Kis Virág sensei. Maximális odafigyelés és koncentrálás. A karatéban ez a két dolog elengedhetetlen. 

- Már egészen piciként is szabálykövető volt és a saját korosztályához képest mindig is komolyabbnak látszott. Persze a suli meg az edzések mellett tud laza tini is lenni. Imád viccelődni és táncolni. Mi soha nem erőltettük a karatét, de Mariska, ha csak nem komoly beteg, egy edzést sem hagyna ki. Bízom benne, hogy a szorgalma még sokáig kitart majd, nem csak a sportban, hanem a tanulásban is. Mi mindenben támogatjuk - mondta a büszke édesanya, Kovács Adrienn. És tényleg mindenben! Mariska van, hogy otthon az édesanyján gyakorolja az önvédelmi fogásokat. Amikor arról kérdezem a fiatal karatékát, hogy a barátai és osztálytársai mit szólnak az eredményeihez, szerényen csak annyit mond, azt hiszem büszkék rám. Aztán viccesen hozzáteszi, azért vannak fiúk, akik kicsit tartanak tőlem. 

- Az elmúlt pár évben komolyabb lettem és egyre jobban megtanultam karatézni - emelte ki a beszélgetésünk végén Lukács Mariska, akinek bár télen nincsenek versenyei, ő mégsem pihen. Keményen edz továbbra is, hiszen tavasszal beindul a versenyszezon. A tiszaújvárosi karatéka márciusban itthon, májusban pedig Nagyváradon lép majd tatamira. 


O.K. 

0
Egyetemre készülődnek, számolgatnak
Ülésezik az önkormányzat

Kapcsolódó hozzászólások