Egyetemre készülődnek, számolgatnak

Egy hét múlva lejár a jelentkezési határidő, a középiskolásoknak már csak pár napjuk maradt eldönteni, hogy melyik egyetemen és milyen szakon szeretnék folytatni a tanulmányaikat. Idén is a fővárosi egyetemek a legnépszerűbbek, de sokan választják a Debreceni Egyetemet is. Demkó Milán a SZSZC Tiszaújvárosi Brassai Sámuel Technikum és Szakképző Iskola tizenharmadikosa, informatikát tanul. Idén tesz szakmai vizsgát és egyetemen szeretné folytatni. 

- Az ELTE programtervező-informatika szakára szeretnék bejutni első körben, - mondta Milán, - de a Debreceni Egyetemen is beírtam ugyanezt a szakot, illetve még a mérnökinformatikát. 

Az ELTE-n magasabb pontszámra van szükségem. 2024-ben a ponthatár, ha jól emlékszem 389 pont volt. Ha a technikusi vizsgám jól sikerül, annak négyszeresével nagyjából 320 pontra számíthatok, de van emelt szintű érettségim is angolból. Összességében 420 pontot számoltam, ami szerintem elég lesz ahhoz, hogy felvegyenek. Gulácsi Ákos szintén a Brassai végzőse. Gépésznek tanul és ő is egyetemre készül, gépészmérnök szeretne lenni. 

- Az Óbudai Egyetemet és a Budapesti Műszaki Egyetemet célzom meg - mondta Ákos. 

- Elsősorban a gépészmérnöki pálya a cél, de az energetikai mérnök és a műszaki menedzser szakot is bejelölöm. A tavalyi ponthatár 260-280 pont környékén mozgott. Szerintem ez meglesz, sőt jóval több is. Remélem jól fog sikerülni a szakmai vizsga, és ha minden jól megy, akkor egy nyelvvizsga is növelni fogja a pontjaimat. Czakó Bálint a Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnáziumban tanul, idén érettségizik. Korábban versenyszerűen kenuzott a TKKSE tagjaként. Az edzésekre még eljár, de már inkább a tanulmányaira koncentrál.

- A következő tanévvel kapcsolatban jelenleg több opció is van a fejemben - mondja Bálint. 

- A fő célom az, hogy Hollandiában kezdem el az egyetemi éveimet, vagy Hágában, vagy Rotterdamban szeretnék továbbtanulni. Természetesen van „B" tervem is, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szeretnék tervező grafikát tanulni.

- Hollandiában is ez a szakirány?

- Igen, ott is. Emellett ott van fotográfia meg vizuális kommunikációs szakirány, ezek is nagyon érdekelnek. 

- Miért szeretnél Hollandiában egyetemre járni?

- Azért döntöttem így, mert az itthoni egyetemeken eltörölték az Erasmus lehetőségét és így nem nagyon tudok külföldön eltölteni egy félévet vagy akár egy évet. Azt gondolom, ha a távolabbi jövőmet nézem, akkor egy külföldi egyetem elvégzése után több lehetőség nyílik meg előttem.

- Milyen feltételeket kell teljesítened, hogy bekerülj a hollandiai egyetemre? 

- Mivel ez egy művészeti iskola, teljesen más feltételek vannak, mint más egyetemeken. Szakmai portfóliót kell összeállítanom, lesz egy szakmai interjú és persze kötelezően elvárt egy felsőfokú C típusú angol nyelvi szint. A felvételi rendszer azonban többfordulós, és ha továbbjutok, akkor még egyszer ki kell mennem és ott is kell egy szakmai felvételit teljesítenem. 

- Jól értem, hogy a gimnáziumi eredményeid nem számítanak be a továbbtanulásba?

- Természetesen az érettséginek meg kell lennie, de sem a MOME-n, sem Hollandiában nem számítanak a tanulmányi eredmények, csak azokat a követelményeknek az eredményeit veszik figyelembe, amit ők állítanak fel. Virág Mara szintén az Eötvös végzőse. Gazdasági pályára készül. 

- Én a közgazdaságtan irányába szeretnék továbbtanulni - mondta Mara. 

- A Corvinusra szeretnék bekerülni, de a Debreceni Egyetemet is megjelölöm. A Corvinus egy kicsit jobban vonz, mert ott kettős diplomaszerzési rendszer van azokon a szakokon, amiket én kinéztem. Ilyen például a gazdálkodás és menedzsment szak vagy a marketing, Debrecenben pedig a kereskedelem és marketing szakot fogom megjelölni. Ősszel a Debreceni Egyetem szervezett egy tábort, amin részt vettem és 20 intézményi pontot kaptam érte. Erre az többletpontra nekem igazából nincs szükségem, mert két emelt érettségim lesz, amivel kimaxolom az adható 100 többletpontot, de élménynek nagyon jó volt. Az új pontszámítási rendszer tavaly debütált. 2024-ben volt először, hogy a középiskolásoknak maguknak kellett utánajárniuk, hogy melyik felsőoktatási intézmény milyen követelményeket állít. Minden egyetem vagy főiskola és minden szak más pontszámítást használ, más feltételeket kell teljesíteniük a diákoknak, és erről jó, ha időben tájékozódnak. 

- Első nekifutásra nem ment minden zökkenőmentesen - nyilatkozta lapunknak Szabóné Fodor Valéria, a gimnázium továbbtanulásért felelős pedagógusa.

- Tavaly azt tapasztaltuk, hogy a pluszban szerezhető pontszámokat igazából az egyetemek és a főiskolák sem tudták még kezelni, nem tudták, hogy hogyan is számítsák, hogyan érvényesítsék. Volt olyan tanítványunk, akinek még az érettségi eredményét sem sikerült rögzíteniük, így nulla pontot kapott és nem vették fel. Természetesen be kellett nyújtani a fellebbezést, ami miatt kitolódott az eljárás ideje, de ezt követően módosították a jelentkezést. Mindenkinek azt tanácsolom, hogy mindennek alaposan járjon utána, és ha kimarad egy-két dolog, akkor feltétlenül élni kell a fellebbezés lehetőségével, mert néhány pont is sokat számít.

- Mi a felvételi eljárás menete? 

- Nagyon fontos, hogy a határidő február 15-e. A jelentkezést a felvi.hu-n tudják a gyerekek beadni, amire csak online van lehetőség, Ügyfélkapu + vagy digitális állampolgárság kell hozzá. Jelentős pontkülönbséget jelenthet, ha valaki középszinten érettségizik és nem emelt szinten, ugyanis a érettségi tantárgyaknak a pontszámítása az új gyakorlat szerint, ha valaki emelt szinten szerez 90 százalékos érettségi bizonyítványt, akkor az 90 pontot jelent, de ha valaki 100% -on érettségizik középszinten, az csak 67 pontot kap. El kell a tanulónak döntenie, hogy érdemes-e középszinten érettségiznie vagy mérlegel és az emeltet választja, mert ha jól sikerül plusz 50 pontot tud érvényesíteni. Ha pedig két emelt érettségit csinál, akár pluszban 100 pontot is kaphat. Vannak más lehetőségek is, amivel többletpontokat lehet szerezni, például, ha valaki hátrányos helyzetű településen él, vagy tanulmányi, vagy sportversenyen elért eredménye van. Én nem ismerem az összes lehetőséget, de a diákoknak érdemes utána járni, mert nagyon sok ilyen van. 

ema 

0
Mecénás ösztöndíjasok
Mariska, a tehetséges karatéka

Kapcsolódó hozzászólások