HPV oltás lányoknak és fiúknak
Tíz éve kampányszerűen oltják a 12. életévüket betöltött fiatalokat a HPV (humán papilloma vírus) elleni védőoltással. Az ingyenes vakcinát igényelni kell, az idei tanévben szeptember 13-ig lehetett. Későbbi életkorban is van erre lehetőség, ám akkor már fizetni kell az oltóanyagért, nem is keveset. Az oltás védelmet nyújt a magas kockázatú HPV típusok okozta méhnyakrák, méhnyakrák- megelőző állapot és tartósan fennálló fertőzés ellen. A témáról a rendelőintézet szakorvosával, Dr. Szabó Zsolt szülész-nőgyógyász főorvossal beszélgettünk.
- Doktor úr! Mióta van, mióta érhető el a HPV oltás?
- A HPV vírus régóta ismert víruscsoport, több mint 100 fajtája ismert. Víruslaborban meghatározva van alacsony, és van magas kockázatú HPV vírus. Főleg a magas kockázatú vírusoknak van jelentősége, és ez adja a szűrés, illetve a megelőzés lehetőségét is. Körülbelül 2006-ban dolgozták ki az első védőoltást. Ezt megelőzte Harald zur Hausen professzor tevékenysége, aki felismerte a HPV vírus és a méhnyakrák közötti összefüggést, ezért Nobel-díjat kapott 2008-ban. Magyarországon 2014 óta biztosítással térített módon elérhető a tinédzserkorú lányoknak a védőoltás, 2020 óta pedig a fiúknak is. Nagyon fontos a védőoltás, hiszen még a szexuális élet megkezdése előtt kell gondolni a védekezésre és a megelőzésre, ugyanis a HPV vírus főleg kontakt úton, érintkezés útján terjed. A leggyakoribb a nemi úton történő átvitel, ezért fontos a fiúk oltása is. A HPV egy alattomos vírus, mert a szervezetbe bekerülve a hámnak azt az alaprétegét támadja, ami az immunrendszer gyengébb ellenőrzése alatt áll, és sokszor tünetmentes, lappang, majd, amikor a felszíni sejteket érinti, akkor kezd sejtelváltozásokat létrehozni, ami daganatsejt vonal kialakulásához vezethet.
- Milyen tünetek figyelmeztetnek a betegségre?
- Általában tünetmentes, ezért nagyon fontos a rendszeres szűrés, úgyhogy szexuális aktivitás esetén mindenképp érdemes rákszűrővizsgálatot végezni, hiszen a méhnyakrák szűréssel ezek a korai sejtelváltozások már időben felderíthetők, illetve a HPV-re utaló vizsgálatot is lehet végezni, amennyiben a gyanú fennáll. Ha sejtelváltozás is van a kenetben, akkor NEAK finanszírozott a vizsgálat. Hogyha ez nincs, negatív a citológiai vizsgálat, akkor ez egy fizetős vizsgálat. A népegészségügyi jelentősége nagyon nagy, ezért fontos, hogy a WHO egy olyan programot határozott meg, ami a 90 százalékos átoltottságot célozza meg.
- Hogy áll ebben Magyarország?
- Nagyon jól áll, hiszen nálunk megyei szinten is ugyanez az adat érvényes, mintegy 80% a lányok átoltottsága, a fiúké 70% körül van, tehát mindenképp fontos lenne, hogy időben, még a szexuális élet elkezdése előtt megkapják ezt a védőoltást a fiatalok.
- Az ingyenes HPV oltás kampánya a 13 éveseket célozza meg, későbbi életkorban is kérhető az oltás?
- Lehet későbbi életkorokban is oltani, hiszen a menopauzához közeledve a vírus megint aktivizálódni szokott, gyakoribb a vírus megjelenése és a védőoltás ilyenkor is hatékony.
- Meddig?
- A vizsgálati adatok 10 év fölött tartanak, és további követéssel lehet, hogy 10 év fölött is adott lesz ez a védettség. Egyelőre úgy néz ki, hogy a fél év különbséggel beadott 2 kombinált védőoltás 10 év fölötti védettséget biztosít. A HPV oltást nőgyógyász szakorvos írja fel, amennyiben valaki igényli, és a háziorvos adja be felkarba. - Védőoltás hiányában milyen következményei lehetnek a fertőzésnek?
- A méhnyakrákról beszéltünk a hölgyeknél, ez a legfontosabb. A rendszeres méhnyakrák szűrés ilyen szempontból biztonságot ad, mert sokszor tünetmentes a folyamat, így megelőzhető, hogy olyan stádiumba érjen, amikor már komolyabb onkológiai kezeléssel lehet gyógyítani. A Tiszaújvárosi Rendelőintézet nőgyógyászatán egy megelőzési lehetőséget is teremtettünk ebben az évben, beszereztünk egy olyan Cryo készüléket, amivel a negatív onkológiai rákszűrés esetén a jóindulatú méhszájon lévő hámelváltozásokat, amik behatolási kaput jelentenek a vírus számára, le tudjuk fagyasztani. Ez egy fájdalommentes, néhány perces kezelés, és ezzel csökkentjük a vírusfertőzés lehetőségét.
- Hogyan tud ez a vírus fertőzni, hogy lehet továbbadni?
- A vírus főleg szexuális úton terjed, de például a gumi óvszer használata sem véd meg ettől senkit, mivel bőrkontaktus útján is terjedhet. Fiúknál felső légúti betegségeket, daganatos betegségeket, perianalis (végbélnyílás körüli) betegségeket okozhat, illetve vannak olyan formái, amik az úgynevezett hegyes függöly, a kondilóma (a humán papillomavirus fertőzés egyik megjelenési formája a bőrön és a nyálkahártyákon), ami szintén vírusos szemölcs, és kezelést igényel. A vírus átvitelében a fiúknak is szerepe van, főleg a szexuális élet során. A fiataloknál ma már nagyon előrehozott a szexuális élet, és ezt sokszor védekezés nélkül, felelőtlenül teszik meg, amikor már a vírusfertőződés lehetősége a korai időszakban kialakulhat.
- A szülész-nőgyógyász egyértelműen ajánlja a fiatal korosztálynak ezt a védőoltást?
- Mindenképp. Ez egy nagyon fontos lehetőség és mindenkit biztatok, hogy fogadja el ezt az oltást. Az oltás nem tartalmaz vírust, nem tartalmaz gyengített vírust sem, hanem egy olyan fehérjét, ami egy fertőződés esetén az immunrendszer védekezését indítja be időben a vírus ellen.
berta