Bőven van bölcsődei férőhely
Könnyű helyzetben vannak azok a tiszaújvárosi szülők, akik bölcsődeválasztás előtt állnak. Városunkban ugyanis többféle ellátás közül is válogathatunk. A kisgyermekek 20 hetes kortól 3 éves korig járhatnak bölcsődébe, ám a szülők leggyakrabban kétéves korukban adják be gyermekeiket az intézményekbe. Gyermekközpontúság, egyéni bánásmód, zenei nevelés, hagyományőrzés, ezek a Tiszaújvárosi Humánszolgáltató Központ „Napsugár" Bölcsődéjének kulcsszavai. Az önkormányzati fenntartású az intézményben folyamatos a felvétel, így a szülőknek nem kell várakozási idővel számolniuk.
- Nálunk négy dajka és tizenkilenc kisgyermeknevelő foglalkozik a gyerekekkel, akik közül hét főnek pedagógusi végzettsége van - kezdte Terjék Magdolna, a bölcsőde szakmai vezetője.
- A négy pavilonrendszerünkben nyolc csoport működik, jelenleg 50 gyermek jár hozzánk, egy csoportban két kisgyermeknevelő van. A bölcsődei gondozás díja maximum 120 forint/ellátási nap, ami jövedelemkategóriától függően változhat, az étkezés pedig 600 Ft+áfa/nap. Nagy figyelmet fordítunk arra, hogy a gyerekek minél többet legyenek a szabadban, időjárástól függően mindennap, reggeli után kivisszük a gyerekeket az udvarra -5 fokig. A hagyományoknak megfelelően pedig már készülünk velük a közelgő ünnepekre, kézműves foglalkozásokkal, alkotó tevékenységekkel, amiket nagyon szeretnek. A Karakter Nebuló Családi Bölcsődébe hét gyerek jár, ami maximális létszám, velük három felnőtt foglalkozik. Annak a szülőnek, aki ezt az intézményt választja, havi 50.000 forintos térítési díjjal kell számolnia, ezen felül pedig az étkezés díja 1000 forint/nap. A Magyar Államkincstár vissza nem térítendő támogatást nyújt a kisgyermeket nevelő szülőknek, így az arra jogosultak visszaigényelhetik a térítési díjat.
- Ez egy családi bölcsőde és itt az a cél, hogy egy nagycsaládos mintát képezzünk le - mondta Kolosai Katalin szakmai vezető.
- Nyilván ezt nem lehet tökéletesen megvalósítani, de ez a lényeg. Itt készül a reggeli, itt főznek a gondozónők, nem hozatjuk az ételt, így akár ebbe a tevékenységbe is bevonhatók a gyerekek. Figyelünk arra, hogy miket esznek meg szívesebben. Egy első emeleti lakásban vagyunk, de mindennap, időjárástól függően, mennek a gyerekek játszóterezni, a parkokba, vagy a piacra, megismerik a környezetüket, és nagyon hamar megtanulnak helyesen közlekedni az utcán, kis csapatban, odafigyelve a gondozónőkre. A Hernádmenti Kulturális, Sport és Természetbarát Egyesület nyerte három éve azt a pályázatot, amit követően 2021 októberében tették le a tiszaszederkényi Szederke Bölcsőde alapkövét. A bölcsi idén október elsején nyitotta meg kapuit 28 férőhellyel.
- Mára már tíz gyermekünk van, akikkel most öt felnőtt foglalkozik, ez nyilván a csoportlétszámmal együtt bővülni fog - nyilatkozta Brosch Andrea, a bölcsőde vezetője.
- Mivel egy speciális helyszínen vagyunk, vidéki, csendes környezetben, így a küldetésünk is elsősorban az, hogy a természet szeretetét átadjuk a gyerekeknek, akik sok időt tölthetnek a hatalmas játszóterünkön. A növények és az állatok megismerését is szeretnénk hangsúlyosan megjeleníteni a nevelési folyamatunkban. Igyekszünk megfelelni a szülők igényeinek, az ő időbeosztásuknak megfelelően alakítjuk a napirendünket. A szülőknek havi szinten 65.000 forint térítési díjat kell fizetniük, illetve ezen felül az étkezés díját, ami 1000 forint naponta. Ez magában foglal négy étkezést, a reggelit, tízórait, ebédet és az uzsonnát.
venna