„A hír szent, a vélemény szabad”
1990 óta minden évben március 15-én ünnepeljük a magyar sajtó napját. 1848. március 15-én nyomtatták ki a magyar szabad sajtó első termékeit, a 12 pontot és a Nemzeti dalt. Ezen a napon hirdették ki a polgári sajtószabadságot is, ami hatalmas fordulatot jelentett a korábbi szigorú cenzúra időszakához képest.
Többek között erre emlékeztetett sajtónapi köszöntőjében dr. Fülöp György polgármester, megköszönve a helyi média képviselőinek munkáját. A polgármester kitért arra is, hogy a sajtószabadság részben az újságíró számára biztosítja azt, hogy szabadon leírhassa a véleményét, és a körülöttünk lévő világ tényeit, eseményeit. Ugyanakkor a sajtószabadság az állampolgárnak az a joga, hogy sokoldalúan tudjon tájékozódni, hogy egy-egy problémát más-más megvilágításból is láthasson. Berta Judit, a Tisza Média Kft. főszerkesztője megköszönte a város vezetésének mindenkori támogatását és kollégáihoz is szólt.
Ahhoz a kis csapathoz, amely hétről hétre tartalommal tölti meg a Tisza TV adásait és a Krónika hasábjait. Mint mondta, ez egy jó csapat, igyekszik nyitott szemmel járni, ennek lenyomata az újságba és a tévébe szerkesztett cikkek, riportok sokasága. E csapat doyenje Ferenczi László, akit március 15-én a Lovas Lajos Díj Életműdíjával tüntetett ki az önkormányzat.
- Álszerénység lenne részemről, ha most azt mondanám, nagy meglepetésként ért ez az elismerés, hiszen 2007-ben elsőként kaptam meg az akkor alapított Lovas Lajos Díj Évi díját, és bizony immáron 35 éve dolgozom a helyi sajtóban, három éve már nyugdíjasként - kezdte nyilatkozatát Laci.
- Ahogy mondani szokták, benne volt a levegőben, de őszintén megvallva, tavaly és idén is inkább arra számítottam, hogy a Tiszaújvárosi Krónika kapja majd a díjat, hiszen a helyi írott sajtó több mint 40 éves, tehát igencsak kiérdemelte már, hogy elismerésben részesüljön. Annál is inkább, mert a Tisza TV már kapott egy ilyen díjat. Remélem, hogy a döntéshozóknak eszükbe jut majd a Krónika is.
- Mi vezérelt téged a hosszú-hosszú évek során a pályádon?
- Pulitzer József, a magyar származású amerikai sajtómágnás mondta még a 19. század végén, hogy a hír szent, a vélemény szabad. Én a kilencvenes évek elején ismertem meg ezt a jelmondatot, és próbáltam e szerint végezni a dolgomat. Magyarán mondva, egyrészt hitelesen, pontosan tájékoztatni a nézőt, az olvasót, másrészt pedig nem rejtettem soha véka alá a véleményemet, és arra törekedtem, hogy más is kifejthesse adott esetben a véleményét. Talán ezt ismerték most el a képviselő-testület azon tagjai, akik megszavazták ezt az életműdíjat. De nincs bennem semmiféle sértett érzés, hogy voltak, akik nem, mert hiszen ebben a műfajban - a vélemény újságírásban - magától értetődő, hogy nem mindenki azonosul az újságíró gondolataival.