A gyógyszerész válaszol: Napgomba
Kérdés: Strandolás után észrevettem a hátamon, hogy nem egyenletesen barnult le a bőröm, fehér foltok jelentek meg rajta, szabályos kör alakban! Lehetséges, hogy a fehér foltok valamilyen bőrfertőzés vagy bőrprobléma jelei? Mit lehet ezzel kezdeni? Van valamilyen kezelési mód rá? Elmúlnak a fehér foltok?
Kedves Kérdező! Az Ön által leírt tünetet, a napgombának nevezett fertőzést a Malassezia furfur nevű gombafaj okozza, a bőrbetegség másik neve a pytiriasis versicolor vagy a tinea varsicolor. A Malassezia furfur nevű élesztőgomba, ami egyébként része a bőrflórának, tehát egészséges ember bőrén is megtalálható, a fejbőrön, pontosabban a szőrtüszőknél és azok környékén él. Napgombáról akkor beszélünk, ha ez az élesztőgomba túlzottan elszaporodik. A nevében is benne van, hogy változik a színe a tüneteknek. Jellegzetes, hogy télen, amikor a bőr fehér, akkor barna foltokként jelentkeznek a bőrelváltozások, nyáron pedig, ha a bőr lebarnul, a gombával fertőzött bőrfelszín kifakul, fehér lesz. Leggyakrabban fiatal felnőttkorban jelentkezik.
Emberről- emberre való terjedés nem ismert. A pityriasis versicolor globális elterjedési gyakorisága 3-5%, egészséges egyéneknél 1-3%. Arra még nem derült fény, hogy ez a bőrbetegség miként alakul ki, de azt már tudni lehet, hogy az erős verejtékezés és a zsíros bőr kedvez neki. A tünetek lassan növekedhetnek, esetleg viszkethetnek. A gomba megtelepedési helye a hajas fejbőr. A hajas fejbőrről hullik le a későbbiekben a kórokozó, így leggyakrabban a háton, vállon, mellkason, nyakon okoz bőrtüneteket. Kialakulásában szerepet játszhatnak hormonális eltérések, a meleg, párás környezet, a zsíros bőr és az immunrendszer gyengesége.
Kezelés
Más gombás fertőzéshez hasonlóan ennél a bőrbetegségnél is gombaellenes készítményeket ajánlott használni. A legtöbb esetben ketoconazol tartalmú kémekkel vagy speciális samponokkal tudjuk eltüntetni a barna és fehér foltokat, melyek inkább csak esztétikai problémát okoznak. Súlyosabb eseteknél, amikor nem segítenek az előbb említett készítmények, a gyógyszeres kezelés hozhat javulást. Ilyen esetben itraconazol vagy flucozanol tartalmú készítmények szedése javasolt. Várandósok, szoptató anyukák, vese- vagy májproblémákkal küzdő személyeknek azonban ezek nem ajánlottak. Sikeres kezelés ellenére sok esetben könnyen kiújul a napgomba, ezért javasolt a gombaellenes sampon hosszú távú használata, ugyanis a fertőzés leggyakoribb kiindulási helye a hajjal fedett fejbőr. Hogyan előzhető meg a napgomba? Figyelembe véve, hogy a napgomba a meleg és nedves környezetben érzi jól magát, figyeljünk oda, hogy olyan légáteresztő pamut ruhákat hordjunk, melyek felszívják az izzadságot. Kerüljük a műszálas ruhákat. Ezen kívül fontos, hogy tusolás vagy fürdés után alaposan törölközzünk meg.
Tanácsaim nincsenek semmiféle összefüggésben gyógyszereladással, vagy beteg/vásárlóirányítással. Egyetlen vezérfonalam „A gyógyszerész az utolsó láncszem a beteg és a gyógyszere között", amit napi szinten tapasztalok munkám során. Kérdéseiket az alábbi e-mail címre várom: