Tó körüli séta a cukorbetegekért
Száz évvel ezelőtt a diabétesz egyenlő volt a halálos ítélettel, ma azonban az inzulin felfedezőinek hála, milliók élhetnek teljes érékű életet. John James, Rickard Macleod és Frederick Grant Banting orvosok bizonyították be, hogy van egy hormon, az inzulin, amely a hasnyálmirigyben termelődve képes a vércukorszintet gyorsan és tartósan csökkenteni. 1922. január 11-én a 14 éves Leonard Thompson kapta a történelem első inzulininjekcióit, ami megmentette az életét. A cukorbetegség, más néven diabétesz, egy szénhidrát- anyagcserezavar, azon belül a glükóz feldolgozási zavara.
Két fő típusa van, az egyik a döntően életmódbeli tényezőkre visszavezethető 2-es típusú diabétesz, a másik a gyerekkoriként is emlegetett, autoimmun okok miatt kialakuló 1-es típusú. A cukorbetegség hazánkban is népbetegség, mégsem beszélünk róla eleget. Így gondolja Farkas Józsefné is, aki a Cukorbetegek Tiszaújvárosi Egyesületének alapító tagja és alelnöke. Nála az egyesület megalakulásával egy időben, a kétezres évek elején diagnosztizálták a 2-es típusú cukorbetegséget. Először gyógyszert szedett, de ma már napi ötször szúrja magát inzulinnal. Margó néni azt mondja, meg lehet szokni, de az elején nem volt könnyű. A diétát szigorúan be kell tartani, és az inzulint is időben be kell adni, különben pillanatok alatt megtörténhet a baj.
A kezdeti időkben nagy volt az aktivitás a helyi cukorbetegek csoportjában. Korábban 50-en, de ma már csak 31-en vannak. - Itt már mindenki szépkorú. Talán én vagyok a legfiatalabb a 69 évemmel. Azt vettem észre, hogy az emberek nem szeretnek a diabéteszről beszélni, nehezen vállalják fel, és nem is akarnak a diagnózisról tudomást venni. A célunk az, hogy a fiatalok is csatlakozzanak. A diabétesz nem válogat. Tudjuk, hogy a városban több kisgyerek is érintett. Az ő szüleiket, családtagjaikat is várjuk a klubfoglalkozásokra. Minden hónap második szerdáján ülünk össze az Őszirózsa Idősek Klubjában, ahol tapasztalatot vagy akár recepteket is cserélünk. Vércukorszintet mérünk, előadókat hívunk a témával kapcsolatban, és ha az anyagiak engedik, akkor kirándulásokat is szervezünk.
A cukorbetegeknek ugyanis szinte gyógyszer a mozgás - nyilatkozta Farkas Józsefné, aki kiemelte, jövőre több olyan közösségi programot is szerveznek, ahol nem csak az érintetteket, hanem Tiszaújváros összes lakóját szívesen látják majd. A Cukorbetegek Tiszaújvárosi Egyesülete már 20 éve működik. A diabétesz világnapján, november 14-én a tagok egy figyelemfelhívó sétát tettek a Dísztó körül.
O.K.