Napelempark épül Tiszaújvárosban

Dr. Fülöp György polgármester, Császár Péter, a MOL Petrolkémia vezérigazgatója és Dr. Bacsa György, a MOL-Magyarország ügyvezető igazgatója.

Újabb napelemparkkal bővíti zöldáram- termelését a MOL Petrolkémia Zrt. A 48 megawattos kapacitásával ez lesz a Magyarország egyik legnagyobb direkt csatlakozású naperőműve. A beruházással évente 17 000 tonnával csökkenthető a telephely szén-dioxid kibocsátása. Múlt pénteken a már meglévő, 2019-ben átadott 6 megawattos napelempark területén tartott sajtótájékoztatót a MOL vezetése és városunk polgármestere. Az új napelemparkot a MOL telephely melletti mintegy 60 hektáros zagytározón építik meg. Ez a terület akkora, mint Tiszaszederkény, akkora, mint a dísztavunk hetvenötször, vagy mint 85 focipálya egymás mellé téve. Ha a napelemeket raknánk össze egyesével, olyan hosszú lenne, mint az M3-as autópálya Budapestig. Az új naperőművel megtermelt villamos energia egyenértékű lesz mintegy 28 000 Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei háztartás villamos energiafogyasztásával. Császár Péter, a MOL Petrolkémia vezérigazgatója szerint ez a beruházás egy igazi win-win helyzet, ami jól mutatja a város és a vállalat együttműködését is. 

- Nagyon örülök és köszönöm a városvezetésnek, hogy tudtunk egy olyan területet találni, ami nagyon korlátozottan hasznosítható - mondta a vezérigazgató. 

- Sokszor beszélünk manapság energiafüggetlenségről, és egyértelmű, hogy 48 megawatt, ami kiteszi a mi éves fogyasztásunk 5%- át átlagosan, ebbe az irányba mozdít el minket. Sőt, hogyha nyár van és süt a nap, akkor a poliollal megnövelt villamos energiafogyasztásunk közel harmadát fogja megtermelni. De nem csak a függetlenségünk javul, a vásárolt villamos energia mennyisége is csökken, így költséget is csökkentünk, amivel pedig a versenyképességet javítjuk. Ez most, amikor az ipar ilyen mélyrepülésben van, nagyon fontos dolog, mert munkahelyeket is tudunk megtartani. Most letesszük az alapköveket, a beruházás előttünk van, bízunk benne, hogy költségvetésben és időben oda fogunk érni, ahol terveztük és a hosszú távú céljainkat fogja szolgálni ez a befektetés.

- Az új napelempark minden szempontból illeszkedik a stratégiánkhoz és támogatja a működésünket - kezdte beszédében dr. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója.

- Versenyképes áron lát el minket megújuló energiával, segíti a működésünk zöldítését és energetikai függetlenedését. Egy olyan energiaközösség alakul ki Tiszaújvárosban, hogy megtermeljük helyben a megújuló áramot, ami a növekvő energiaigényünket fedezi, és a karbonlábnyomunkat, az ökológiai lábnyomunkat csökkenti. Számunkra fontos a karbonsemlegesítés, a fenntarthatóság és a versenyképesség, hiszen versenyképesség nélkül, jövedelmezőség nélkül semmi sem fenntartható. Az nem lesz jó karbonsemleges világ, ahol nincsen termelés és azért nincsen karbonlábnyom, mert leállnak az ipari területek. Ezeknek a zöldítése hosszú és drága folyamat. Mindennek megvan a maga ideje, a megújuló energiatermelésbe való beruházásnak most van az aranykora, hiszen a technológia is elért arra a szintre, hogy fejlett és megfizethető. Így nem csak napelemparkokban gondolkodunk, hanem energiatároló beruházásokban, biogázüzemekben, a hulladék vegyipari hasznosításában, a hulladék energetikai hasznosításában. Az a cél, hogy 1000 megawatt megújuló energiatermelést állítsunk működésbe ebben az évtizedben a saját ipari termelésünk támogatására. Ezzel jól haladunk. Köszönjük a támogatást helyi és országos szinten is, köszönjük a polgármester úrnak a jó együttműködést, hiszen hol üzemeket avatunk, hol napelemparkokat, de mindegyik a város jólétét szolgálja és a MOL-csoportnak is értéket teremt. A beruházás munkálatai már megkezdődtek, közel egy év tervezési időszakon van túl a MOL és várhatóan 2026 közepén lép működésbe az új naperőmű. Dr. Fülöp György, Tiszaújváros polgármestere elmondta, fontos, hogy amikor egy új beruházást jelentenek be, mindenki tisztában legyen azzal, hogy az a beruházás mindig a jövőnek szól. 

- Már 71 éves a MOL Petrolkémia, miközben a mi városunk csak 58 éves, de ez az együttműködés töretlen - fogalmazott beszédében a polgármester. - Olyan, mintha a várost tulajdonképpen a TVK vagy a MOL hozta volna létre a gazdaság szükségletei következtében. Az új beruházás azt jelenti, hogy a MOL-csoport komolyan számol Tiszaújvárossal, és azt is, hogy az itt élő embereknek lesz munkahelyük, és a városnak van jövője. 

Nyilván most nehéz helyzetben van a vegyipar a ciklikussága miatt, de együtt sírunk, együtt nevetünk. Bízom benne, hogy ebből a nehéz helyzetből szép lassan kijönnek és ugyanúgy fog folytatódni az együttműködés, mint az elmúlt évtizedekben. Hálás vagyok a MOL-nak, mert mindig úgy tekintett Tiszaújvárosra, az itt élő emberekre, mint együttműködő partnerekre. Valljuk meg őszintén, néha egy kicsit nehéz az ipari üzemek mellett élni, de szerintem nagy örömmel és nyugalommal tölti el a városlakókat, hogy a befektetések mellett a MOL-csoport vezetői komoly figyelmet fordítanak a környezetvédelemre és arra is, hogy a megújuló energiaforrásokat hasznosítsák a város környezeti terhelésének csökkentése érdekében. Köszönöm a jelenlegi és az előző vezetésnek is, hogy mindig úgy tekintettek Tiszaújvárosra, mint a MOL egy nagyon fontos bázisára. 

venna 

0
Nagy adakozókedvvel, még nagyobb szívvel
Tó körüli séta a cukorbetegekért

Kapcsolódó hozzászólások