Reálbéremelés az önkormányzati szférában
Törvénymódosítás következtében emelkedett a választott önkormányzati tisztségviselők, képviselők havi javadalmazása. Az önkormányzati szféra dolgozóinak bére átlagosan 8 százalékkal emelkedik, ami - figyelembe véve a 4 százalék alattira prognosztizált inflációt - tényleges reálbér- növekedést jelent 2025-ben. Módosult az önkormányzati törvény, ennek következtében - 2024. október 1-jével visszamenőleg - módosult a polgármesteri javadalmazás szabályozása is. A polgármester illetményének számításánál a tárgyévet megelőző évnek a január első napjától december utolsó napjáig tartó időszakára vonatkozó nemzetgazdasági átlagkeresetet kell alapul venni, melyet a Központi Statisztikai Hivatal közzétett. 2023-ban ez az összeg 589.100 Ft volt.
A 10.001-30.000 fő közötti lakosságszámú település polgármesterének illetményét a törvény szerint a nemzetgazdasági átlagkereset háromszorosának megfelelő összegben (1.767.300 Ft-ban) kell meghatározni. Változatlan maradt ugyanakkor a költségtérítés százalékos mértéke, amely főállású polgármester esetében havonta az illetményének 15%-ában meghatározott összeg (265.095 Ft) lehet. Nem változott a nyelvpótlék összege (23.190 Ft). A társadalmi megbízatású polgármester havonta a polgármester illetménye 50%-ával megegyező mértékű (883.650 Ft) tiszteletdíjra jogosult. Ezt azért fontos tudni, mert a társadalmi megbízatású alpolgármester(ek) tiszteletdíját a képviselő-testület állapítja meg úgy, hogy az nem haladhatja meg a társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíja 90%-át, azaz 795.285 Ft-ot. A társadalmi megbízatású alpolgármester havonta a tiszteletdíjának 15%-ában meghatározott összegű költségtérítésre (legfeljebb 119.293 Ft) jogosult.
A képviselő-testület e szabályok alapján állapította meg a polgármester illetményének és költségtérítésének, az alpolgármesterek tiszteletdíjának és költségtérítésének megemelt összegét. Ennek 2024. évi kiadásaira 3.850.000 Ft (személyi juttatások 3.400.000 Ft, szociális hozzájárulási adó és járulékok 450.000 Ft) előirányzatot biztosított. A képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza az önkormányzati képviselők, az állandó bizottságok elnökei, az állandó bizottságok képviselő és nem képviselő tagjai, valamint a tanácsnokok részére megállapítandó tiszteletdíjak mértékét. Ennek alapja a mindenkori polgármesteri illetmény, így az alapösszeg 156.000 Ft-ról 282.768 Ft-ra változott 2024. október 1-től.
A központi jogszabályváltozásból eredő megemelt tiszteletdíjak, juttatások 2024. évi kiadásaira 5.650.000 Ft (személyi juttatások 5.000.000 Ft, szociális hozzájárulási adó és járulékok 650.000 Ft) előirányzat szükséges. Figyelemmel arra, hogy az állandó bizottságok nem képviselő tagjainak feladata és felelőssége arányaiban jelentősen elmarad a képviselők feladatához, felelősségéhez viszonyítva, tiszteletdíjukat 100.000 Ft-ban rögzítette a testület. 2025. január 1-jétől a minimálbér és a garantált bérminimum emelésén túl az önkormányzati fenntartású intézményekben foglalkoztatottak esetében központi bérintézkedés - a köznevelésben, a diplomás átlagbér figyelembevételével, több évre ütemezett pedagógusi illetményemelési szándéktól eltekintve - egyetlen ágazatban sem ismert, de nem ismert a pedagógusi illetményemelés 2025. évi mértéke sem. Problémát jelent az is, hogy az egészségügyi ágazatban a 2021. évi jogviszonyváltást követően az egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott egészségügyi dolgozók illetménye több ütemben, jelentős mértékben emelkedett, miközben az egészségügyben dolgozók illetménye alig változott, így az ágazaton belül jelentős bérfeszültség keletkezett.
Mindezeket figyelembe véve a közszolgáltatásban dolgozók anyagi biztonságának fontosságát szem előtt tartva a képviselők úgy határoztak, hogy - a Tiszaújváros Városi Rendelőintézet kivételével - az önkormányzati fenntartású intézményekben az alkalmazottak illetménye, munkabérét 2025. január 1-jétől úgy állapítsák meg, hogy 2024. december 31-éhez viszonyítva minden dolgozónak alanyi jogon legalább 5%-kal emelkedjen az illetménye, munkabére. Az intézményen belüli bérfeszültségek enyhítése érdekében az intézményvezetők az intézményi bérkeret (2024. december 31-én érvényes 1 havi bruttó illetmény/munkabér) 3%-ának mértékéig differenciáltan, további bérkorrekciót hajthatnak végre. Átlagosan így 8%-os bérfejlesztés valósulhat meg az önkormányzati szférában, mely tényleges reálbéremelést jelent, mivel a központi előrejelzések szerint a 2025. évi infláció 4% alatt fog maradni, ennél fogva a bérfejlesztés mértéke az inflációnak nagyságrendileg a duplája lehet. A rendelőintézetben foglalkoztatott munkavállalók 2025. január 1-jétől érvényesíthető bérkorrekciójára 5.500.000 Ft/hó bérkeretet állapított meg a testület. Ebből kell gondoskodnia a főigazgatónak a bérkorrekció végrehajtásáról. A képviselő-testület határozott arról is, hogy az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok ügyvezetőinek, munkavállalóinak bruttó bérét 2025. január 1-től az ismertetett elvek szerint kell megállapítani.
Ferenczi László