Mi is az a védőoltás?
Sokszor megkérdezik tőlem, hogy érdemes- e védőoltást beadatni? Ezt eldönteni nehéz. Egy kis segítséget szeretnék adni, hogy mégis mi az a védőoltás, mit csinál a szervezetünkben, érdemes-e vagy sem oltatni? A gyógyszerész válaszol. A védőoltással - betegségmegelőzés céljából - specifikus antigéneket juttatunk a szervezetbe, ezekkel szemben ellenanyag-termelés indul el a szervezetünkben. Van úgy, hogy a már kész ellenanyagot juttatjuk a szervezetbe, ezzel - időlegesen - passzív védelmet biztosítunk. Beadásának (vakcináció) célja a szervezet specifikus ellenállásának fokozása, mesterségesen előidézett immunitás. A védőoltások beadása után a szervezetben védettség alakul ki az adott kórokozóval szemben. Előnye, hogy amennyiben egy közösségben elég embert oltanak be (az átoltottság elér egy bizonyos szintet), kialakul az adott betegséggel szembeni populációs szintű védettség (nyájimmunitás). A védőoltások világszerte nagy szerepet játszanak a fertőző betegségek megelőzésében. Minden országnak az a célja, hogy járványügyi helyzete kedvező legyen, és ennek érdekében alakítja védőoltási rendszerét. Az oltások egy része kötelező, más része választható.
Mi van az oltóanyagban?Az aktív védelemre élő vagy nem élő vakcinát használunk. Az élő vakcinák gyengített kórokozót tartalmaznak (BCG, morbilli rubeola, mumpsz, varicella, rota, sárgaláz). Ezek a szervezetbe jutva szaporodnak, így a természetes fertőzéshez hasonló folyamatot utánozva váltják ki immunológiai hatásukat. Ritkán enyhe oltási betegséget is okozhatnak. Védőhatásuk hosszú távú. Immunhiányos állapotokban azonban az élő kórokozót tartalmazó vakcinák súlyos betegséget okozhatnak. Sérült immunitásúak oltásával kapcsolatban érdemes szakember tanácsát kérni Passzív immunizáció ellenanyaggal. A kórokozóra specifikus ellenanyagok, főleg IgG osztályú antitestek beadása. Az oltóanyagokat ellenanyagokkal rendelkező személyek vérsavójából állítják elő. A passzív immunizáláshoz antitestek alkalmazhatóak. Ez az immunizálási módszer nagyon gyorsan elkezd működni, de rövid ideig tartó védettséget biztosít, mivel az ellenanyagok természetesen lebomlanak, és ha nincsenek B-sejtek, amelyek több antitestet termelnének, akkor eltűnnek.
Mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így a védőoltások is okozhatnak mellékhatásokat bizonyos embereknél. Ezek általában enyhék, és rövid idő múlva elmúlnak. Ritkán fordulnak elő, így az engedélyezett oltóanyagok nagyon biztonságosnak tekinthetők. Egyes védőoltások azonban nem feltétlenül megfelelőek egyes allergiás vagy bizonyos egészségügyi problémákban szenvedő személyek számára. Az oltóanyagok mellékhatása lehet például a hőemelkedés vagy az oltás helyén jelentkező bőrpír és fájdalom. Súlyos mellékhatások nagyon ritkán fordulnak elő.
Ellenjavallatok
Az ellenjavallat egy olyan állapot vagy körülmény, amelynek fennállása miatt egy adott védőoltás beadása nem biztonságos. Ilyen esetekben a védőoltás alkalmazásának kockázatai meghaladják az előnyöket. Az egyik leggyakoribb ok, amiért valakit nem oltanak be, az a vakcina hatóanyagainak vagy összetevőinek valamelyikével szemben fennálló allergia. Ha valakinél korábban sokkot, duzzanatot, illetve légzési nehézséget okozó szélsőséges reakció (anafilaxia) jelentkezett valamely védőoltás beadását követően, csak akkor kaphat újra ilyen oltást, ha azt véglegesen kizárták, mint kiváltó okot. Bizonyos betegségek vagy kezelések esetén is ellenjavallt lehet egyes védőoltások beadása. Előfordulhat hogy az immunrendszeri betegségben szenvedő vagy speciális orvosi kezelésben részesülő személyek nem kaphatnak bizonyos védőoltásokat, például a kanyaró, a mumpsz, a rubeola, a bárányhimlő vagy a hastífusz ellen. A legyengült immunrendszerű személyek számára előnyös lehet, ha a környezetükben élők teljes mértékben be vannak oltva, mivel így közvetett védelmet élvezhetnek. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy egyes védőoltások beadása nem ajánlott terhesség alatt. Ilyen például a kanyaró, a mumpsz és a rubeola elleni védőoltás. A nőknek az összes ajánlott védőoltást érdemes a fogamzóképes kor elérése előtt beadatniuk. Az oltást megelőzően meg kell beszélniük, hogy mely védőoltások adhatók be a terhesség alatt és után.
Kérdéseiket a következő e-mail címre várom:
Sz. D.