Károkat okozhat az árstop
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 5,5 százalékkal emelkedtek az árak egy év alatt. A drágulás most is az alapvető élelmiszereket érintette elsősorban. A kormány egy újabb árstopban látja a megoldást. A beavatkozás azonban a szakemberek szerint nem állítja meg az inflációt, és a gazdaság több területén is károkat okozhat. Kristálycukor, búzafinomliszt, napraforgó- étolaj, sertéscomb, csirkemell, csirke far-hát, 2,8% zsírtartalmú UHT tehéntej, tojás és étkezési burgonya. Évekkel ezelőtt ezekre a termékekre tettek ársapkát. 2021-ben az alapvető élelmiszerek mellett az üzemanyagok árait is befagyasztották másfél évre. A hatás drasztikus volt: kígyózó sorok, készlethiány, bolt- és benzinkútbezárások. A közgazdászok szerint az újabb intézkedéssel nem feltétlenül pozitív hatást érhet majd el a kormány.
- Amit elszenvedtek a kereskedők az ársapkás termékeken, azt a többi termék árán hozták vissza. Lehet a cukor olcsóbb lett, de a boltok polcain voltak olyan termékek, melyek irreálisan drágák lettek. Az árstop egy kifejezetten káros beavatkozás a piacba. Azért is, mert az értékláncok csak bizonyos pontjain avatkozik be. Valaki ül egy íróasztal mögött, aztán rábök valamire, és másnap már törvény jelenik meg róla. Itt ez a fő probléma. Nincs valós számítás vagy valós mérlegelés.
Teljesen kiszámíthatatlan a jelenlegi hazai gazdaságpolitika - hangúlyozta lapunknak Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója. A 2021-ben bevezetett árstop nemcsak az árakat szabályozta, hanem a megvásárolható mennyiségeket is. Az új rendelet újabb pánikvásárlást okozhat majd. Több áruházláncot is megkerestünk a témával kapcsolatban, de egyelőre nem szerettek volna nyilatkozni. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentése óta viszont egyre több bolt kezdte el drasztikusan csökkenteni egyes alapvető élelmiszer árát.
O.K.