Jön a gyógyszertári árrésstop?
Az elszabadult gyógyszerárakról egyeztett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnökével néhány nappal ezelőtt. A KSH adatai szerint áprilisban ugyanis a gyógyszerek ára egy év alatt 5 százalékkal emelkedett. Döntés egyelőre nem született, ám a gyógyszerpiaci szereplők egy esetleges patikai árrésstoptól tartanak, ami akár tömeges bezárásokat is okozhat. Nagy a forgalom a polgári Főnix Patikában hétfő délelőtt. Bár most éppen nincs járványszezon, gyorsan fogynak az allergiagyógyszerek, fájdalomcsillapítók. Az elmúlt években drasztikusan megugrottak a gyógyszerárak. Egy átlagos vénynélküli készítmény ára mára eléri az ötezer forintot.
- Szerintem csak a vénynélküliek emelkedtek - vélekedett Mézes Józsefné.
- Én többnyire azt veszem, amit a doktorok felírnak. Szerencsére azokkal még nincs gond, viszont így is elég sokat hagyok a patikában, mivel a férjem szívbeteg, így havi szinten olyan 20 ezer forintot.
- Minden sokkal drágább, a fejfájásra, köhögésre való gyógyszerek is - mondta Bacsa János.
- 13 évesek a gyerekeim, sok gyógyszert veszünk, vitaminokkal, mindennel együtt. Plusz a szülők is rengetegféle készítményt szednek, így közel 40 ezret költünk a gyógyszertárban havonta. 25%-kal költünk többet gyógyszerekre, mint néhány évvel ezelőtt. Kutatások szerint a hazai gyógyszertárakban 3500-3800 forint a betegek „fájdalomküszöbe", vagyis ennyit még kifizetünk az orvosságokért, többet viszont már nem szívesen.
- Úgy látjuk, van az az ingerküszöb, amikor már a beteg azt mondja, hogy köszöni szépen, nem kérem - kezdte dr. Kovács-Szrogh Vivien, a Főnix Patika gyógyszertárvezetője.
- Ami jó hír, hogy egy hatóanyag esetében nagyon sok készítmény van, úgyhogy jelentős a paletta, amiből a betegek választhatnak. Az eredeti készítmények mindig drágábbak, de talán hatásosabbak is, mert sok klinikai vizsgálaton mentek át, de minden termék megfelel az elvárásoknak. - Mennyivel drágultak a gyógyszerek az elmúlt időszakban?
- A covid óta, az elmúlt 2 évben ugrásszerűen megnőttek az árak. Valaki 10 százalékot, valaki 18-at emelt. Ez a vény nélküli termékekre vonatkozik, a vényköteles termékeknél nincs árváltozás, 2011 óta egy fix, alacsony áron vannak. Vannak vérnyomáscsökkentők vagy koleszterinszint csökkentők 55 és 89 forintért, ez a gyártónak viszont nem kedvező, és azzal próbálják ellensúlyozni, hogy a vény nélküli termékek árát megnövelik, így igyekeznek egyensúlyt tartani a költségvetésükben.
- Mit okozhat a patikai árrésstop?
- Két dolog jut eszembe, az egyik az, hogy ha készítményre fog vonatkozni az árrésstop, akkor az a versenyhelyzetet fogja gátolni a gyártók között, ez nem szerencsés. Ha a hatóanyagra teszik rá az árrésstopot, annak az lesz a hátránya, hogy a gyártó olyan területekre fogja kivinni a készítményt, ahol neki sokkal jobban megéri, Magyarországra pedig csak annyi darabszámot fog hozni, ami minimálisan elegendő. Azt tapasztaltuk a boltoknál is, hogy hamar áruhiány lépett fel, például a lisztnél, olajnál. Viszont az a különbség, hogy a gyógyszer egy különleges áru, kisebb mennyiségben az egészség javítására, megelőzésre használjuk, és ha mondjuk egy migrénes betegnek erős fejfájása van, mert az ő hatóanyaga éppen nem elérhető a polcokon, annak komoly következményei lehetnek. Rosszabbul lesz, nem tud dolgozni, táppénzre megy, ami még nagyobb terhet róhat az államra. Hogyha tehát hiányozni fognak ezek a készítmények, az szerintem nem egészségjavító intézkedés, hanem éppen az ellenkezőjét éri el.
venna