Hurutos vagy száraz köhögés?

Köhögéssel többféle okból és többféle módon találkozunk a patikában, attól függően, hogy mik a kiváltó okok. Ha a köhögést váladékürítés is kíséri - vagy éppen száraz, köpet nélküli - már önmagában is sok információt nyújthat ahhoz, hogy elkezdődhessen a megfelelő kezelés. Gyakran nem tudják a vásárlók, hogy mégis milyen köhögés nehezíti meg a mindennapjaikat. Hogyan tudunk különbséget tenni a kétfajta köhögés között? A gyógyszerész válaszol. A köhögés elsődleges feladata a torok és a légutak megtisztítása, ha olyan váladék vagy idegen anyag található benne, amely irritálja a légzőrendszert. Gyakran késztet köhögésre az úgynevezett hátsó garatfali váladékcsorgás, amely leggyakrabban a szezonális nátha, vírusos, vagy bakteriális betegségek tüneteként jelenik meg. Emellett például az idült hörghurut, vagy akár az olyan különböző nyálkahártya-elváltozások, mint az orrsövényferdülés, az orrmandula- megnagyobbodás, illetve az orrpolip is kiválthatják. Gyakran a köhögés oka gyógyszermellékhatás is lehet. Az elsősorban egyes vírusos, bakteriális, gyulladásos kórképek esetén előforduló száraz köhögés legfőbb jellemzője, hogy nem jár együtt váladékürítéssel. 

Száraz köhögés jellemzi például a hangszalagok alatti terület gyulladása miatt kialakuló, ugató, rekedt, kruppos köhögést is, amelyet gyakran torokfájás és súlyos légzési nehézség kísérhet. Száraz köhögést gyógynövény tartalmú készítményekkel, például izlandi zuzmóval, illetve a perifériás szenzoros (köhögési) receptorok ingerlékenységét csökkentő készítményekkel, mint a prenoxdiazin- hidroklorid tudunk csillapítani. A hurutos köhögést a szárazzal szemben köpet (slejm) távozása kíséri a torokból. A nyálkahártya megduzzadásával járó, fokozódó nyáktermelés elsősorban a légúti fertőzésekre jellemző, a köhögéssel pedig a szervezet igyekszik elősegíteni a váladék felszakadását és kiürülését. Mivel kiemelten fontos, hogy a nehezen ürülő, letapadt váladék is minél előbb távozzon a szervezetből, ezért érdemes már a köhögés első napjaitól kezdve különböző hurutoldókat vagy köptetőket használni. A készítmények különbözőképpen hatnak: míg az acetilcisztein hatóanyag tartalmú hurutoldók a lerakódott váladékot apróbb részekre bontják, - így a felszakított, felhígult nyák könnyebben felköhöghetőbbé válik - addig a köptetők a légúti nyák termelődését fokozva késztetik a szervezetet erőteljesebb köhögési ingerre. 

Arra azonban mindig ügyelni kell, hogy a betegtájékoztatóban leírt használati utasításokat pontosan betartsuk, és ne alkalmazzuk lefekvés előtt a hurutoldó, köptető készítményeket, hogy ezzel is segítsük a nyugodt pihenést. Köptető hatású gyógynövények például a kakukkfű,a lándzsásútifű, az ánizs. Erősebb hatóanyagok: acetilcisztein, ambroxol, bromhexinium chloratum, stb. Az egyszerű nátha, vagy szezonális vírusos megbetegedések általában nyolc héten belül gyógyulnak. Azonban, ha a köhögés ennél tovább tart, vagy ha véres köpet ürülésével, magas lázzal, mellkasi fájdalommal, esetleg zavartsággal jár együtt, haladéktalanul forduljunk orvoshoz. A pontos okok felderítését alapvetően a háziorvos vagy a fül-orr-gégész végzi, de - esettől függően - szükség lehet akár allergológiai, tüdő- vagy belgyógyászati kivizsgálásra is. 

Kérdéseiket az alábbi e-mail címre várom: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. 

Sz. D.

0
Influenza ellen vakcina, covid ellen maszk
Őszi kerti munkák

Kapcsolódó hozzászólások