Costa Rica, ahol lyukakba nem nyúlkálunk

Emlékszem, gyerekként mennyire mókásnak találtuk földrajzórán, hogy Közép- Amerikában a téli átlaghőmérséklet 22 fok, a nyári pedig 23. Mindig is meg akartam nézni Panamát, a csatornát, de a félős emberek közé tartozok, így amit a közbiztonságról és a politikáról halottam, inkább visszatartott ettől. Aztán most, a Derkovits Művelődési Központ Ötórai tea rendezvényén Radics Tamás világutazótól megtudtam, hogy a Panamával szomszédos Costa Ricára viszont teljesen biztonságos ellátogatni.

- Costa Rica a közép-amerikai földhíd egyik legbiztonságosabb országa, természetföldrajzi szempontból pedig a legérdekesebb is - mondja Radics Tamás geológus, túravezető. 

- Egyrészt a földi biodiverzitás közel 5 százaléka itt található, ezen a fél magyarországnyi területen. 

Emellett viszont az is igaz, hogyha valaki nem csak természetre, tehát trópusi esőerdei környezetre, vagy az ott lévő állatokra, fajokra kíváncsi, akkor igazából kulturálisan olyan nagy élményt nem ad Costa Rica, legalábbis a többi latin- amerikai országhoz viszonyítva. Azt hiszem, ez az őslakosok hiánya miatt lehet, mert ez a terület messze esett az azték, a maja vagy az inka kulturális hatástól. Tehát gyarmatosítás előtti épített örökséggel nem rendelkezik, de a nemzeti parkok tekintetében mindenképpen egy lenyűgöző hely. 

- Nyugatról a Csendes-óceán, keletről a Karib-tenger határolja, belül hegyeket, esőerdőket, és a néha pöfékelő Arenal vulkánt láthatjuk. Ez egy csodás ország lehet. 

- A Kordillerák vonulata végighúzódik a közép-amerikai földhídon, és ebből nagyon jó kis háromezres csúcsok tornyosulnak ki Costa Rica területén. Emellett aktív vulkáni területek is vannak, néhányukra fel is lehet menni. A turisták nagy része nem azért megy Costa Ricába, hogy homokos tengerpartok mentén süttesse magát, vagy az óceánban fürödjön, arra nem nagyon alkalmas ez az ország. Costa Rica találkozik az Atlanti óceánnal, illetve a Csendes óceánnal is, és mindkét partvidék - hogy mondjam - zavaros, és nem kiépített, úgyhogy fürdőzésre csak nagyon kicsi, lokális helyszínek alkalmasak.

- Lajhárt azért lehet simogatni? 

- Állatok szempontjából van egy olyan szabály Costa Ricán, hogy lyukakba nem nyúlkálunk. Rengeteg kicsi pók, hangya, kígyó, béka van, amiket mi esélytelen, hogy magunktól észre vegyünk, de ha egy helyi vezetővel megyünk, akkor ő két négyzetméteres területen rengeteg ilyet fog mutatni, olyan kis élőlényeket, amikről mi nem is tudtuk, hogy ott vannak. Ha szerencsénk van, láthatunk jaguárt, pumát. Lajhárokkal szinte biztos, hogy találkozunk, és ha nagyon nagy szerencsénk van a vízen, akkor bálnákat, delfineket, rengeteg pókot, kajmánt, krokodilt is láthatunk. 

- Magyarok mindenhol vannak a világban. Van ismert Costa Rica-i magyar? 

- Costa Ricán vannak olyan helyek, ahol kiváló kávét termesztenek, ennek van magyar vonatkozása. Bányai László, ha jól tudom Miskolcról ment '56 után Costa Ricába, és belefogott a kávébizniszbe. A Costa Rica-i kávétermőterületek kicsik, nem annyira számottevőek, mint mondjuk a kelet-afrikai világban Tanzánia vagy éppen Uganda, viszont nagyon egzotikus és jó minőségű kávékat tudnak ott készíteni, főleg arabica típusú kávékat. Ha jól emlékszem, sajnos Bányai László tavaly vagy tavalyelőtt elhunyt, de egy szekszárdi vállalkozás tovább viszi az üzletet. 

Surányi P. Balázs

0
Zeneiskolás sikerek
Vármegyei bajnok az Eötvös leány csapata

Kapcsolódó hozzászólások