Az üstökös, amire vártunk
Mint ahogy arra az év elején ígéretet tettem a Krónika olvasóinak, most tájékoztatást adok az idei év egyik látványosan szép és ritka égi jelenségéről, ami nem más, mint a C/2023 A3 Tsuchinshan (ejtsd Csücsinszan) ATLAS üstökös érkezése. Kérdéses volt, hogy szétesés nélkül megússza-e a napközelséget, de szeptember 27-én túlesett ezen a próbatételen. A Naphoz közeledő üstökös a déli féltekéről volt megfigyelhető, és nagyon sok gyönyörű felvétel ad reménységet arra, hogy nekünk is páratlanul szép élményben lesz részünk. Az üstököst a Kínai Tudományos Akadémia Bíbor-hegyi Obszervatóriumában fedezték fel 2023. január 9-én, majd tőlük függetlenül 2023. február 22-én az ATLAS projekt dél-afrikai obszervatóriumából is megtalálták, innen a kettős név.
Az első pályaszámítások után visszakeresték korábbi felvételeken is, és kiderült, hogy már 2022. április 9-én is lefotózták, de akkor még nem vették észre a képen. A pályameghatározás szerint rendkívül elnyúlt ellipszis alakú pályán járja körbe a Napot. A naptávolpont helyzete nem ismert pontosan, de több mint 90.000 Csillagászati Egységre (CSE) van a Naptól. Ez közel 1,5 fényév távolságnak felel meg. Napközelben azonban csak 0,3914 CSE-re van, ami a Nap-Merkúr átlagos távolsága.
E két szélsőértéknek megfelelően a pálya excentricitása hatalmas: 0,999 992. Ez azt valószínűsíti, hogy üstökösünk a távoli Oort felhőből érkezett, és még soha nem kerülte meg a Napot. Ez azt jelenti, hogy a magját évmilliárdok óta először éri intenzív napsugárzás. Ez a várható fényesség szempontjából meghatározó lehet. Lehetséges, hogy a perturbációk és az üstökösből kiáramló gázok esetleges gyorsító hatása révén excentricitása 1 fölé nő valamikor, és emiatt hiperbola pályára áll, következésképp a jövőben elhagyja majd a Naprendszert. Amennyiben ellipszispályája megmarad, akkor keringésideje kb. 9,5 millió év lesz. Vajon milyen fényes lesz ez az üstökös földközelben? Ez sajnos megjósolhatatlan, mivel számtalan tényező befolyásolhatja ezt az értéket. Ahogy a híres üstökös-felfedező, David H. Levy mondta: „Az üstökösök olyanok, mint a macskák: van farkuk, és pontosan azt teszik, amit akarnak." A becslések +2 és -4 magnitúdó között váltakoznak.
A +2 magnitúdó éppen olyan fényes üstököst jelentene, mint amilyen a NEOWISE-üstökös volt 2020 nyarán. Ezt távcsöves bemutató keretében többször is megmutattam az érdeklődőknek. A másik szélső értékre az 1996-os -3 magnitúdós Hale-Bopp üstökös lehet a példa, amely még a városi fényszennyezettség mellett megfigyelhető volt szabad szemmel is. Jelenleg az üstökös a Naphoz való közelsége miatt nem figyelhető meg. Földközelben 2024. október 12-én (szombaton) lesz, ekkor a Földtől 0,47, a Naptól 0,56 CSEre fog járni. (Vagyis a Hold távolságának 184-szeresére lesz a Földtől.) Október 12- én a nyugati égbolton a horizonthoz közel elvileg már Tiszaújvárosból is megkereshető. Sajnos az a helyzet, hogy az üstökös a legnagyobb fényessége idején mindig közel lesz a horizonthoz, ahol a légköri fényelnyelés még tiszta, derült, párátlan időben is nagy.
Az október 12-e utáni napokban az üstökös már halványodik, viszont megfigyelhetősége egyre könnyebb lesz. A mellékelt ábra nagyon szépen mutatja az üstökös naponkénti pozícióját október 11-24. között, este 19 órára kiszámítva. A megfigyeléshez keressünk a nyugati égboltra szabad kilátást biztosító sötét helyet. Nagyon célszerű legalább egy binokulárral is felszerelkeznünk, ami megkönnyíti a felkeresést és a részletesebb tanulmányozást. Amennyiben lesz távcsöves bemutató, annak helyéről és idejéről a Tiszaszedekényi Csillagász Klub facebook oldalára teszek fel tájékoztatást. Mivel ez egy zárt csoport, javaslom, hogy a téma iránt érdeklődők csatlakozzanak a klubhoz, így az értesítés hozzájuk is eljuthat.
Szutor István