Alapelv az elővigyázatosság
Szokatlan időpontban, február 10-én, hétfőn 9 órától tartja idei első ülését városunk képviselő-testülete. A megszokott hóvégi csütörtöki tanácskozási időponttól való eltérés oka, hogy az önkormányzatoknak február 15-ig kell elfogadniuk 2025. évi költségvetésüket. A rendelkezésre álló információk alapján 2025-ben a tavalyihoz hasonló kihívásokkal kell megbirkóznia az önkormányzatnak. 2024-ben a várakozásokkal ellentétben nem indult be a gazdaság, így az önkormányzat bevételei sem növekedhetnek számottevően. A 2025-ös költségvetés teherbíró képessége ezért meglehetősen visszafogott, ennek ellenére az önként vállalt feladatokból és a közösségi szolgáltatások színvonalának megőrzéséből nem enged a város.
- A költségvetés elkészítése során azzal szembesültünk, hogy a finanszírozás terén továbbra sem javultak a kilátásaink - fogalmaz dr. Fülöp György polgármester, a pénzügyi terv előterjesztője. - 2024 nyár elején még úgy tűnt, hogy a gazdasági nehézségek legrosszabb részén már túl vagyunk, és a gazdaság egy „puha landolást" követő enyhe emelkedés felé haladhat, a folyamatos, ütemezett jegybanki alapkamat csökkentéssel párhuzamosan. Mind az elemzők, mind a kormányzat optimisták voltak a gazdaság kilátásaival kapcsolatban. A bizakodásunk különösen igaz volt a helyi gazdaságunkat meghatározó petrolkémia tekintetében a siralmasan gyenge 2023-as év után.
A csökkenő kereslet és a magas energiaárak miatt az egész európai petrolkémiai ipar megszenvedte ezt az időszakot, mindeközben Kína hatalmas túlkapacitást épített ki, és újból importnyomás alá helyezte Európát. A negatív hatások a helyi vegyipari alapanyaggyártásban 2024- ben is éreztették hatásukat, hiszen ezen iparág különösen érzékeny a változásokra, mivel termékei - például autók gyártásában használt vegyületek - erősen ciklikusak és költségérzékenyek.
A szektor kilátásai továbbra is borúsak. Tiszaújváros gazdaságának másik meghatározó területe - az elektronikai alkatrészek gyártása, összeszerelése - sem szerepelt jól 2024-ben, főként az európai autógyártás válsága, és ebből következően az elektromos autóalkatrészek iránti visszaeső kereslet miatt. Itt azonban várhatóan hamarabb bekövetkezhet a felüllendülés. A szektor sokkal gyorsabban tud reagálni a változásokra és tud alkalmazkodni az új piaci kihívásokhoz.
A 2024-es év bevételei az elhúzódó poliol nagyberuházás miatt a prognosztizálthoz képest jobban alakultak, ez a többlet most nagymértékben elősegíti a stabilitást, az építményadó emelése szintén hozzájárul az önkormányzat költségvetési egyensúlyának megteremtéséhez.
A város likviditásának és folyamatos működőképességének megőrzése érdekében azonban szükség van az elmúlt évek adóbevételeiből képzett tartalékok teljes bevonására és számos kiadáscsökkentési döntés meghozatalára is. - 2025-ben kulcsfontosságú alapelvünk az elővigyázatosság, amely azt jelenti, hogy az év első felében a lehetőségeink szerint - a kötelező költségek teljesítésén felül - óvatosan bánjunk a rendelkezésre álló forrásainkkal addig, amíg nem teljesülnek a tervezett bevételeink. Ebből következik, hogy az önkormányzat új feladatot, beruházást csak a helyi társadalmi igények által megalapozottan, a működést nem veszélyeztetve, a szükségesség és arányosság, valamint a fenntarthatóság elvének betartásával vállalhat - hangsúlyozza előterjesztésében a polgármester. Az önkormányzat 2025. évi költségvetésének tervezett főösszege 12,3 milliárd Ft.
A tárgyévi bevételeké 10 milliárd Ft, az előző év, évek megtakarításaiból 2,3 milliárd Ft áll rendelkezésre. A fő bevételi forrás az iparűzési adó, ebből 5,1 milliárd Ft teljesülésével számolnak. Szolidaritási hozzájárulás címén 2,8 milliárd Ft-ot fizet az önkormányzat a központi költségvetésbe. Működésre 11,2 milliárd Ft-ot, felhalmozásra mindössze 1,1 milliárd Ft-ot irányoz elő a költségvetési tervezet.
F.L.