A gyógyszerész válaszol - Útipatika
Kérdés: Kedves Gyógyszerésznő! Családommal nyaralni készülünk. Két kiskorú gyermekünk van. Milyen gyógyszereket érdemes magunkkal vinni az útra? Ha nyaralni indulunk, érdemes a bőröndbe egy kisebb útipatika csomagot is becsomagolni, hogyha baj van, akkor ne menjen a nyaralás rovására a patika keresése. Természetesen, ha betegség, sérülés történik, akkor érdemes a helyi orvosi ügyeletet megkeresni, de ha nem nagy a baj, akkor legyünk felkészültek! Mindig vigyük magunkkal az állandóan szedett gyógyszereinket! Nyaralás előtt érdemes a háziorvossal az EESZT rendszerébe feltöltetni az egyhavi állandó gyógyszereinket, hiszen, ha véletlenül otthon felejtettük, akkor az egész országban, bármelyik patikában, személyi igazolvánnyal és TB kártyával kiváltható az otthon felejtett gyógyszer. De miket is tartalmazzon az útipatika?
1. Megfázás, torokgyulladás
A légkondicionáló, a nedves fürdőruha, a sok hideg ital, fagylalt és a vírusok akár nyáron is okozhatnak megfázást, náthát. Az útipatikában mindig legyen nálunk torokfertőtlenítő spray, szopogató tabletta és gyulladáscsökkentő, valamint lázcsillapító szer. Vihetünk magukkal C-vitamint és kálcium pezsgőtablettát is, ami felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot. Gyermekek lázcsillapítására kétféle hatóanyag tartalmú készítményt vigyünk magunkkal.
2. Sérülések
Akár tengerparton, akár hegyek között vagyunk, kisebb-nagyobb sérülések bárhol érhetnek bennünket, és olyankor nem árt, ha van kéznél ragtapasz, kötszer és sebfertőtlenítő szer. A szálka, tüske eltávolítására jó, ha az útipatikánkban van csipesz is.
3. Gyomorrontás, fertőzés
Bárhová is utazunk, érdemes már egy héttel a nyaralás kezdete előtt elkezdeni probiotikumot szedni. Ez különösen akkor fontos, ha egzotikus helyre utazunk, amelynek baktériumflórája nagyon eltér a hazánkban megszokottól. A probiotikumok segítenek az immunrendszer, az emésztés egészségének megőrzésében és szervezetünket támogatják a kórokozókkal szembeni küzdelemben. Ha összeszedtünk valamilyen emésztőrendszeri fertőzést, hasmenésünk van, legyen nálunk hasfogó, amely kivezeti a vírust és a baktériumot is a szervezetből. Valamint rehidratáló por is jó, ha van, hogy elkerüljük a kiszáradást.
4. Leégés
A megfelelő fényvédelemről mindig gondoskodjunk! Három év alatti kisgyermekek esetében legalább 50 faktoros, hypoallergén naptej az ideális, felnőtteknél pedig attól függ a faktorszám és a napvédő típusa, hogy mennyire fehér és érzékeny a bőrünk. Az útipatikában legyen nálunk olyan hűsítő krém, zselé vagy hab, amely kifejezetten a leégett bőr kezelésére lett kifejlesztve.
5. Fájdalmak
A nyaralás során nem csak a torkunk fájhat, de a fülünk is begyulladhat vagy akár egy-egy fogunk is belobbanhat. Legyen nálunk mindig általános fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő készítmény!
6. Úti betegségek
Akár autóval, akár repülővel utazunk, előfordulhat, hogy hányingerünk lesz. Ez főként nagy melegben gyakori. Ha eleve tudjuk, hogy valamelyik családtag hajlamos utazás közbeni rosszullétre, gondoskodjunk róla, hogy az útipatika tartalmazzon hányinger elleni tablettát.
7. Rovarcsípések, allergia
Ha allergiánk van, ne felejtsük otthon az arra szedett gyógyszerünket! Rovarok mindenütt vannak, főként a szúnyogok keseríthetik meg az életünket, ezért érdemes szúnyogriasztó spray-t, elektromos készüléket egyaránt magunkkal vinni. A csípések okozta viszketés enyhítésére pedig vigyünk magunkkal antihisztamin tartalmú gélt, krémet. Ha nem tudjuk mit vigyünk magunkkal a nyaralásra, kérjünk a patikában segítséget a megfelelő termék kiválasztásához!
Kérdéseiket az alábbi e-mail címre várom:
Sz. D.