A gyógyszerész válaszol: a B1-vitamin
A B1-vitamin, más néven tiamin, egy vízben oldódó vitamin, amely elengedhetetlen az emberi szervezet számára. Alapvető szerepet játszik az energiaanyagcserében, hozzájárul az idegrendszer, az izomzat és a szív működéséhez is, így nélkülözhetetlen az optimális egészség fenntartásához.
Miért fontos?
A B1-vitamin kulcsfontosságú szerepet játszik az alapvető biokémiai folyamatokban, számos anyagcsere folyamatnál van fontos szerepe, de leginkább a szénhidrátanyagcsere esetében. Ez egyben azt is jelenti, hogy kiemelt fontosságú a szívizom és az agy optimális működéséhez, hiszen ezeknek a szerveknek energiára van szükségük. Koenzimként kivonja a szénhidrátokból és aminosavakból az energiát. Az ingerátvitel az idegek és izmok között is a B1-vitamin segítségével valósul meg. Megbetegedések után a központi idegrendszer regenerációjánál is segít. Másik fontos funkciója az idegrendszer védelme. A tiamin hozzájárul az idegsejtek egészségéhez és a jelek megfelelő továbbításához, így az idegrendszer optimális működése elengedhetetlen a mindennapi aktivitásunkhoz, beleértve a mozgást, a gondolkodást és az érzékelést. A B1-vitaminnak a kollagén képzésénél is fontos szerepe van. A kollagén egy fehérje, aminek köszönhetően szebb és egészségesebb lesz a bőrünk, a hajunk, a csontok, a porcok és az ínak. Ha nincs elegendő B1-vitamin a szervezetünkben, akkor például lelassul a sebgyógyulás, és ráncos lesz a bőrünk.
Hiányának következményei
A B1-vitamin hiánya súlyos egészségi problémákhoz vezethet. A legismertebb betegség, amely a tiaminhiány következményeként alakul ki, a beri-beri, melyet a központi idegrendszer és a szív-érrendszer rendellenességei jellemeznek. Ennek két fő formája van: a száraz beri-beri, amely a perifériás idegeket támadja meg, és a nedves beri-beri, amely a szív és a vérkeringés működését befolyásolja. A hosszú távú tiaminhiány másik következménye lehet a Wernicke-Korsakoff-szindróma, amely különösen az alkoholfogyasztók körében fordul elő, mivel az alkohol megnehezíti a tiamin felszívódását és hasznosulását. Ez a betegség súlyos idegrendszeri tüneteket, mint memóriazavart, zűrzavart és mozgáskoordinációs problémákat okozhat. A hiányállapot kialakulásának számos oka lehet, melyek közül az egyik, ha nem fogyasztunk olyan élelmiszereket, melyekben sok a B1-vitamin.
Azt is fontos megemlíteni, hogy vannak olyan élelmiszerek, melyek meggátolják a B1 felhasználását. Ilyen például a tea és a kávé. Más tényezők is zavart okozhatnak a B1-vitamin felszívódásában, aminek következtében az a vizelettel együtt távozik a szervezetünkből, ugyanis a belek nem tudják feldolgozni. Ennek a hátterében állhat a túlzott alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek, de akár a gyomrot és a bélrendszert érintő betegségek is. A diuretikumok, illetve a magas vérnyomás kezelésére felírt gyógyszerek szedése során gyakran jelentkezhet ilyen probléma, de a kemoterápiás szerek is vezethetnek hiányállapothoz. Ennek magyarázata, hogy ezek mindegyike vízhajtó hatású, így a B1-vitamin egyszerűen a vizeletünkkel együtt kiürül, illetve ezek megakadályozzák az aktív B1 előállítását.
Hogyan előzhetjük meg hiányát?
A B1-vitamin-hiány elkerülése érdekében fontos, hogy változatos és kiegyensúlyozott étrendet kövessünk. A tiamin könnyen elérhető a mindennapi étkezéseinkből, ha odafigyelünk arra, hogy teljes értékű gabonákat, hüvelyeseket, húsokat és magvakat fogyasszunk. Azok számára, akik fokozottan ki vannak téve a tiaminhiánynak, például alkoholisták vagy azok, akik nem esznek elegendő változatos ételt, a B1-vitaminkiegészítők szedése is javasolt.
Kérdéseiket az agyogyszereszvalaszol@ gmail.com e-mail címre várom.
Sz.D.