A gyógyszerész válaszol

Kérdés: Kedves Gyógyszerésznő! Sokféle naptejet láttam már a boltokban, de nem igazán értem a különbséget közöttük. Miért van ennyi fajta, és hogyan tudnám eldönteni, hogy melyik lenne a legjobb a bőrömnek? 

(A gyógyszerész válaszát terjedelmi okokból két részben közöljük - a szerk.) 

A naptejek dermokozmetikumok. A dermokozmetikum, vagy orvosi kozmetikum elnevezés olyan készítményeket takarnak, melyek a bőr tisztítására, védelmére, egészségének megőrzésére, gyógyítására, valamint a bőr megjelenésének, minőségének javítását szolgálják. Abban különböznek a kozmetikumoktól, hogy nem a száj, az arc, illetve a szem díszítése az elsődleges szempont az alkalmazásuknál, hanem használatuk célja a bőr tónusának, feszességének, simaságának javítása, növelik a bőr hidratáltságát, mely a ráncok számának és mélységének csökkenéséhez vezet. Bőrvédő funkciót is ellát a bőrt érő külső károsító behatások ellen. A gyógyszeripar szigorú követelményeit teljesítő bőrápoló készítmények speciális kategóriái. A klinikai vizsgálatokkal bizonyított kiemelkedő hatékonyságú és biztonságos termékek létrehozása az arcápolás - bőrgyógyászok, gyermekgyógyászok, szemészek, gyógyszerészek - szakértőinek szoros együttműködésén alapszik. Ezek a készítmények hipoallergének, érzékeny bőrre is alkalmazhatóak, és megfelelnek a normál kozmetikai ápolószerekétől eltérő szigorú gyártási követelményeknek és szabályoknak. Gyártásuk és tesztelésük jellemzően a bőrgyógyászok aktív közreműködésével zajlik, ezért néha laikusan „gyógyszertári kozmetikumokként" is emlegetik. 

Mire utal a naptej faktorszáma? 

A bőr rendelkezik saját védelmi rendszerrel, mely a napsugárzás káros hatásaival szembeni védelmet szolgálja, bizonyos ideig védi a bőrt a kivörösödéstől és a napégéstől. Felnőttként átlagosan 20 percet tölthetünk el a napon leégés nélkül, ez persze függ a bőrtípusunktól és az UV sugárzás mértékétől is. A fényvédő faktor (angolul SPF=Sun Protection Factor) azt adja meg, hogy az adott faktorszámú naptejet használva mennyi idővel tovább tartózkodhatunk a napon, anélkül, hogy leégnénk. A faktorszám csak az UV-B sugárzással szembeni védőhatásról ad információt, a szintén káros UV-A sugárzással szembeni védelemről nem nyújt tájékoztatást. Ha valaki 8-as faktorszámú naptejet használ, és bőrtípusának megfelelően 20 percet tartózkodhat a napon leégés nélkül, az 8 x 20 perc, vagyis 160 perc. Ezt az időt az sem hosszabbítja meg, ha újra és újra bekeni magát naptejjel, és ahhoz, hogy ennyi időt tölthessen a napon a napvédő krémet többször is fel kell vinnie bőrére, mert a ruha vagy az izzadtság könnyen letörölheti. A napégéssel szembeni legfontosabb védelem az UV-B-szűrés. 1997-től az Európai Kozmetikai és Illatszeripari Szövetség (COLIPA) standardje alapján határozzák meg az UV-B fényvédő faktort. Az európai fényvédőfaktor- rendszer az észak-európai világos bőrtípust veszi alapul. 

Hogyan válasszunk naptejet? Mindig figyeljük az alábbiakat: Fényvédőfaktor (SPF): A fényvédő termékek faktorszáma legalább 6-os, a korábban nagyon népszerű 2-es és 4-es faktorszámú fényvédő termékek ma már nem kaphatók. UV-A-védelem (UV-A-PF): az UV-A faktorszámnak legalább a fényvédő faktorszám egyharmadának kell lennie. Egy 30-as faktorszámú naptej UV-A faktorszáma tehát 10-es. Az UV-A sugárzással szemben is bizonyos fokú védelmet nyújtó naptejek csomagolásán egy speciális jelet tüntetnek fel: ez nem más, mint egy kör, benne az UVA felirattal. A naptejnek is van szavatossága, lejárati dátuma, és akár meg is romolhat, ezért érdemes új terméket venni az új szezonra. A naptejeknek két fajtája van: fizikai és kémiai. 

A fizikai fényszűrők

Ásványi mikro pigmenteket tartalmaznak, mint cinkoxid, titándioxid, magnézium-oxid. Jellemzőjük, hogy visszaverik és szétszórják a sugarakat, ezért azok csak elenyésző mértékben jutnak a bőrbe. A fizikai filtereket a bőr általában jól viseli. Védelmet nyújtanak mind az UV-A, mind az UV-B sugarakkal szemben, felkenés után azonnal hatnak, gyerekeknek és érzékeny bőrű egyéneknek nem véletlenül javasolják ezek használatát. Hátrányuk, hogy erősen, fehéresen fedik a bőrt. 

A kémiai fényszűrők 

A kémiai fényszűrők közül az UV-A szűrőkhöz a benzofenonokat és a dibenzoilmetanokat, UV-B filterekhez a benzimidazolt, a para-amino-benzoesavat és származékait, a fahéjsavésztert alkalmazzák triphiloxan, drometrizol. A kémiai fényszűrőket tartalmazó készítményeket a megfelelő hatás érdekében legalább fél órával a napozás előtt fel kell kenni a bőrre. Gyakori, hogy fizikai és kémiai fényszűrőket egyaránt felhasználnak a napozószerekben.

Sz. D. (Folytatjuk)

0
Diákmunka-szabályok
Jó tanácsok a hőségben

Kapcsolódó hozzászólások