Tiszaújváros is tett a sakkozásért
SAKK. A tiszaújvárosi sakkszakosztály csatlakozott a „10 város a magyar sakkozásért" elnevezésű programsorozathoz, ami elsősorban a játék népszerűsítéséért jött létre. Amellett, hogy az utánpótláskorú fiataloknak lehetőséget nyújt arra, hogy összemérjék a tudásukat, a profi játékosok is asztalhoz ültek szombaton a Sportcentrum zászlós termében. - Ez a program egy új kezdeményezés - tudtuk meg Sperg Ágnestől, a TSC sakkszakosztályának vezetőjétől.
- A versenyeket országszerte 10 megyében egy-egy város szervezte, a tiszaújvárosi verseny a programsorozat utolsó helyszíne, ahol miskolci, debreceni, kazincbarcikai, egri, ózdi, szerencsi, edelényi és tiszaújvárosi sakkozók is indultak. Összesen 56 versenyző nevezett, ebből 17 tiszaújvárosi.
Egy nap alatt mindenki hét fordulót játszott, és akik a legtöbb pontot szerezték oklevelet, az első helyezettek pedig kupát kaptak, valamint, akik az egész versenysorozatban a legjobb eredményt érték el, indulhatnak az országos gálán, amit Budapesten rendeznek meg május 24-én. A versenyen négy korcsoportba sorolták a jelentkezőket. A D csoportban a 10 év alatti gyerekek indulhattak, a C-ben a 15 év alattiak, a B-ben a versenyengedéllyel nem rendelkező felnőttek, az A csoportban pedig a versenyengedéllyel rendelkezők mérhették össze tudásukat. A fordulók gyorsan követték egymást, mindössze 10 perc állt a játékosok rendelkezésére, hogy legyőzhessék az ellenfelüket. Berecz Kristóf Szabolcs Edelényből érkezett. Bár elsősorban a középiskolai tanulmányaira koncentrál, amikor csak teheti, leül a sakktábla mellé és szívesen vesz részt a versenyeken.
- Körülbelül 10 évvel ezelőtt, még óvodás voltam, amikor a szüleim először elvittek egy sakkedzésre - emlékszik vissza Kristóf.
- A pályafutásom a sakkban egy kicsit döcögősen indult, mert elég nehezen ment a koncentráció és türelmetlen voltam. A sakkhoz pedig ez a kettő elengedhetetlen. Aztán idővel egyre inkább lecsendesedtem és nagyon megszerettem ezt a sportot. Nagyon szeretek edzésekre járni, szeretem a sakkos közösséget, és ami nekem nagyon fontos, hogy amikor játszok, úgymond elbújok a külvilág elől. Kizárom a környezetemet és csak a sakkra koncentrálok. Ez nagyon ki tud kapcsolni. Az ilyen versenyeket, mint ez a mai is, azért szeretem, mert mindig vannak jobb, tapasztaltabb, erősebb játékosok a mezőnyben, akiktől tudok tanulni és így fejlődni is. A vármegyei sakkszövetség nagy hangsúlyt fektet a sakk népszerűsítésére. Céljuk, hogy minél több fiatalt bevonzanak a sakk világába.
- Elmondható, hogy az egész vármegyében komoly utánpótlásnevelés folyik - nyilatkozta lapunknak Zámbó Zoltán István, a vármegyei sakkszövetség főtitkára.
- Egyesületi szinten több mint 100 gyerek sakkozik Borsodban, de ha belevesszük az iskolákban működő szakköri foglalkozásokat is, akkor ez a szám már több százra tehető. A gyerekek alapvetően szeretnek játszani, és ha lehetőségeket adunk a kezükbe és versenyeken is megmutathatják a tudásukat, az még jobban motiválja őket. Sokan viszont úgy gondolkodnak, hogy a sakk csak azoknak való, akiknek jó a memóriájuk és a logikus gondolkodásuk. Ezt meg kell cáfolnom. A tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek is nagyon sokat segít, ha megtanulnak sakkozni. Rengeteg területet fejleszt, például türelemre, önfegyelemre és önálló problémamegoldásra is megtanít.
ema