Társadalmi fejlesztési célok 5.
Kultúra
Tiszaújváros kulturális tevékenysége fejlesztésének általános célja: a település ellátási színvonalának megtartása, lehetőség szerinti emelése, bizonyos szolgáltatási körök tekintetében annak szélesítése. Cél továbbá a kulturális szolgáltatások hozzáférhetőségének javítása a különböző társadalmi csoportok körében, amit a város önkormányzata a normatív állami támogatás felhasználása mellett jelentős saját anyagi források biztosításával és külső anyagi támogatások bevonásával kíván elérni. Továbbra is kiemelt cél az ilyen irányú fejlesztések előmozdítására, az erőforrások jobb kihasználása érdekében a településen létrejött, a nem önkormányzati fenntartásban működő kulturális szervezetek hatékony együttműködése is. A hatékony együttműködés érdekében az önkormányzat - szakértők bevonásával - elkészítteti Tiszaújváros Kulturális Stratégiáját a 2026-2030. közötti időszakra, amelynek alapjául szolgál a 2021-2025. közötti időszakra elfogadott stratégiai dokumentum. A stratégiai tervekkel összhangban továbbra is támogatni szükséges azon kulturális helyi értékek feltárását, bemutatását és megvédését, amelyek a jövő számára is értéket képviselnek.
Ezen törekvés érdekében a városlakók számára nyújtott kulturális szolgáltatások folyamatos minőségi fenntartása és fejlesztése, a hozzáférhetőség javítása, továbbá a közösségi élet szervezeteinek és színtereinek folyamatos gondozása és fejlesztése, lehetőség szerinti bővítése, szervezeti és korosztályi megkötöttségek nélkül, a települési identitás kialakulásának támogatása és fejlesztése kiemelt cél a következő 5 év során. Törekedni kell arra, hogy Tiszaújváros, mint kulturális és közösségi érték, egységes képben jelenjen meg Magyarország és a nemzetközi közvélemény előtt, ezzel is hozzájárulva ahhoz a hosszú távú célhoz, hogy Tiszaújváros az eddigiekhez képest is élhetőbb lakóés életkörnyezetet biztosítson az itt lakók számára, valamint vonzó helyszínként jelenjen meg a településre érkező vendégek nagyobb számú fogadása érdekében.
A fenti átfogó célok megvalósítása érdekében az önkormányzat 2024-2029. közötti gazdasági programjának megvalósítása során törekedni fog a kulturális alapszolgáltatások intézményi hátterének folyamatos szakmai és infrastrukturális fejlesztésére, a közösségi élet tereinek és tevékenységi körének fejlesztésére, a helyi identitást fejlesztő és megőrző kiadványok, programok létrehozásának és folyamatos biztosításának támogatására, a városi kiemelt rendezvények fejlesztésére, támogatására. A helyi identitást erősítő programok, kiadványok közül kiemelten kezeljük és támogatjuk a várossá nyilvánítás 60. évfordulója alkalmával tervezett rendezvényeket, publikációkat. Az önkormányzat a következő öt év során továbbra is kiemelt figyelmet fordít az ifjúsági korosztálynak szóló programok bővítésére, valamint a helyi identitást erősítő törekvések támogatására.
Az önkormányzat céljai elérése érdekében - költségvetési lehetőségeihez mérten - anyagi támogatásokat nyújt intézményei és a városban működő egyéb kulturális célú civil szervezetek számára. Továbbá lehetőségei szerint biztosítja a tevékenységek folytatásának infrastrukturális feltételeit, és sajátos eszközeivel koordinálja, erősíti és ösztönzi a kulturális célú szervezetek együttműködését.
Sport
Tiszaújváros önkormányzata az országos szintű jogszabályokban meghatározottak alapján megalkotott sportkoncepció, valamint sportról szóló önkormányzati rendelete alapján látja el feladatait. Az önkormányzat a sportrendeletben szabályozott alapelveit, kötelező és önként vállalt feladatait, prioritásait, fejlesztési irányait, a helyi sajátosságok, a város gazdasági, természeti és kulturális adottságainak, lehetőségeinek figyelembevételével végzi a továbbiakban is.
Az önkormányzat meghatározott rendszerességgel felülvizsgálja a sportfejlesztési koncepciót. Az önkormányzat az éves költségvetési lehetőségeihez mérten továbbra is támogatja a kiemelt sportágakkal foglalkozó sportegyesületek létesítményhasználatát, működését és a diáksportot. A következő években is cél a kiemelt sportágakkal foglalkozó sportegyesületek közvetlen költségvetési támogatása mellett a helyi és országos sportversenyek megvalósításának támogatása. Az önkormányzat az anyagi támogatáson túl a saját tulajdonában lévő gazdasági társaságán keresztül is hozzá kíván járulni a lakosság szabadidősport és amatőr sportolási lehetőségeinek megteremtéséhez, minél szélesebb körben való kihasználhatóságához.
A nagy sikerre tekintettel továbbra is tervezzük megvalósítani az időszakos korcsolyapályát, mely minden korosztály számára kikapcsolódást és tartalmas szórakozást nyújt. Terveink szerint tovább folytatódik a szabadtéri fitneszeszközök telepítése a város parkjaiban.