Napégésből, anyajegyből melanóma

Míg május a melanómatudatosság hónapja, addig május 7. a melanóma világnapja. Évről évre egyre nagyobb a figyelem a bőrrák körül, hiszen a melanóma, bár nem a leggyakoribb, de a legagresszívabb bőrdaganat. A bőr pigmentet termelő sejtjeiből kiinduló rosszindulatú elváltozás, ami a 40-es korosztályt érinti a leginkább, egyre gyakoribb a 20-as éveikben járó fiatalok körében is. Országszerte közel 3000 új megbetegedést diagnosztizálnak minden évben, világszerte pedig mintegy 1,5 milliót. A 17. leggyakoribb halálok a melanóma. A megelőzésre és a rendszeres szűrések fontosságára hívja fel a figyelmet a Stop Melanoma Alapítvány is. Elnöke, Dr. Némethné Kulisics Adél nem csak a szervezet alapítója, személyesen is érintett.

- Volt rajtam egy erősen pigmentált, sötét anyajegy, szabad szemmel nem is látszott, hogy hányféle szín van benne - kezdte Adél

. - Egy rutin bőrgyógyászati ellenőrzésen vette észre a bőrgyógyász, aki utána továbbküldött a Szegedi Tudományegyetem bőrklinika onkológiájára. Ott kimetszették, aztán a szövettani vizsgálat igazolta a melanóma 1. stádiumát. Ezután volt egy reoperáció és mivel időben észrevették, nem volt szükség egyéb kezelésre, csak egy szoros utánkövetés következett 5 éven keresztül. Mivel jól jöttem ki ebből a helyzetből, megfogadtam, hogy teszek valamit azért, hogy minél több ember tudjon arról, hogy mi is az a melanóma, hogyan tudjuk megelőzni, ekkor jött létre az alapítványunk. 

Nagy segítség lehet az Emdee Skin applikáció is, ami egy mesterséges intelligencián alapuló platform és bárki számára ingyenes letölthető. Egy fotó alapján mondja meg, hogy van-e szükség további vizsgálatokra. Ez előszűrőnek tökéletes. A tiszaújvárosi Remény Klub a Rákbetegek Országos Szervezetének része és jelenleg 27 tagja van. Többségüket emlődaganattal diagnosztizálták, de volt köztük olyan is, akinek lép- vagy vastagbéldaganata volt. Az egyik klubtagnak pedig melanómája volt, tudtuk meg Szabó Andrásnétól, a klub vezetőjétől.

- Már működött a klubunk, amikor megjelent az egyik volt kolléganőm, hogy eljöhet- e hozzánk - mesélte a klubvezető.

- Bár semmi nem látszott rajta és egészséges életet élt, kiderült, hogy melanómája volt. A hátán keletkezett egy folt, amit ő nem látott, csak már azt vette észre, hogy viszketett, néha fájt egy ponton. Akkor ment el orvoshoz, megműtötték, de már sajnos késő volt. Kapott kemoterápiát, de már áttétek képződtek és sajnos nagyon gyorsan meghalt. Akkor ez nagyon megdöbbentett minket és újra beigazolta azt a hozzáállásunkat, hogy el kell menni a szűrésekre. Míg 20 éve hazánkban évente mintegy 1500 új esetet fedeztek fel, ez a szám napjainkra megduplázódott. A WHO adatai szerint 2020-ban több mint 57 ezer ember halt meg melanómában. Magyarországon az áldozatok száma száz felett van évente. A szakemberek a szűrések fontosságát hangsúlyozzák. 

- Érdemes mindenkinek évente legalább egyszer bőrgyógyászati szűrésen részt venni, azok számára viszont, akik fokozottabb rizikócsoportba tartoznak, például nagyon világos bőrűek és leégésre hajlamosak, akár évente kétszer is javasolt a vizsgálat - nyilatkozta Dr. Almádi Tamás bőrgyógyász. 

- További rizikófaktor a gyerekkori napégések száma, de az anyajegyek száma is. Akinek több mint 50 anyajegye van, az már fokozott rizikónak van kitéve, akinek 100 fölötti, az plusz rizikófaktor. Továbbá a családban előforduló bőrdaganatos is kockázati tényező.

- Ezek szerint nem feltétlenül előzhető meg a melanóma?

- Vannak olyan dolgok, amik ellen tudunk tenni. Az UV sugárzás elleni védelem az elsődleges, 10 és 15 óra között nagyon kell vigyázni a Nappal és minél intenzívebben 50 faktoros fényvédő krémeket használni, ezeket két-három óránként újra fel kell kenni. Aztán van a genetikai háttér, ami ellen nem tudunk védekezni. Ez adott és életünk végéig elkísér minket.

- Milyen tünetekre kell odafigyelni? 

- Ha megváltozik az anyajegy színe, nagysága, alakja, elmosódik a széle, ez mindmind aggodalomra adhat okot. Azt mondják, hogy 6 mm felett gyanús egy anyajegy, de én bőven láttam már 6 mm alatti melanómákat is. Érdemes rendszeres önvizsgálatot tartani, hogy lássuk a változást. 

- Milyen stádiumai vannak a melanómának?

- A melanóma prognózisát alapvetően meghatározza a tumor vastagsága. Ezt általában milliméterben szokták megadni, ezt Breslow-skálának hívják. Attól függően, hogy a bőr milyen rétegét érinti, van egy Clark-beosztás is, ez a skála 1-4-ig van. A legenyhébb formáját úgy hívják, hogy in situ melanóma, ami csak az érintett bőr legfelső rétege. Ha ebben a stádiumban kerül kimetszésre, akkor nagyon jó a prognózisa, és attól függően romlik az áttétképző hajlam, hogy mennyire mélyre terjed a bőrben. 

- Mitől van egyre több melanómás megbetegedés? 

- Régebben azt mondták, hogy minden 10 évben megduplázódik a melanómás esetek száma. Ez sajnos a gyakorlatban is igazolódni látszik, itt, a saját közösségen belül is egyre több melanomás beteget fedezünk fel. Folyamatosan nő az UV sugárzás intenzitása, egyre többet tartózkodunk a napon, de szoláriumba is egyre többen járnak. Ezek és az életmódbeli változások teszik gyakoribbá ezt a daganattípust. 

venna

0
Nagy tavaszi adománygyűjtés
A gyógyszerész válaszol: mikroműanyagok

Kapcsolódó hozzászólások