Mit kell tudni a D-vitaminról?
Bár vitaminként emlegetik, valójában hormon. Vitaminoknak nevezzük mindazokat az élettanilag fontos vegyületeket, melyekre szüksége van a szervezetnek, de nem képes előállítani. Mit kell tudni a D-vitaminról? A gyógyszerész válaszol. A D-vitaminokat elő tudja állítani a bőrünk a napsugárzás segítségével, ezért valójában inkább hormonok. Hiánya vagy alacsony szintje számos betegség kockázatát növelheti. A hiány leggyakoribb télen és tavasszal, a nyáron és ősszel mérhető 50-60% körüli érték erre az időszakra 70-80%-ra emelkedik. Legismertebb hatása a csontok épségének megőrzése, mely döntő mértékben a kalcium-háztartás szabályozásán keresztül történik. A kalcium a csontok alapvető építőanyaga, mely a bélből szívódik fel, s ehhez D-vitamin szükséges.
Az alacsony D-vitamin szint szinte minden betegség kockázatát megnöveli, a daganatos megbetegedésekét, a szív-érrendszeri betegségeket, magas vérnyomást, agyvérzést, meddőséget, asztmát, időskori macula degenerációt. Jótékony hatású sclerosis multiplexben, gyulladásos reumatológiai és egyéb autóimmun kórképekben. Felnőtteknél a 2-es típusú cukorbetegség és túlsúly kialakulásának kockázatát is fokozza hiánya. Akiknek alacsonyabb a D-vitamin szintjük kétszer nagyobb esélyük van depresszióra és a figyelem, koncentrálóképesség is mintegy 60%-kal hanyatlik a felmérések szerint. Bár jól ismert, hogy a szervezetünk számára szükséges D-vitamin mintegy 80%-a a napfény hatására a bőrben termelődik és D-vitamin igényünk 10-20%-a a kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítható, de a legtöbb esetben ezek nem elegendőek az ideális szint eléréséhez. Még a megfelelően összeállított diétával is csak a szükséges mennyiség tizedét tudnánk bevinni, egyórányi napozással teljes testfelületen, faktoros krémek nélkül 10.000 NE D3 vitaminhoz jutunk, de ezt megoldani minden nap szinte lehetetlen. A D-vitamin adagolását és a javasolt készítmény típusát mindenképpen a kezelőorvosra kell bízni.
Mennyit és mikor érdemes fogyasztani?
Mivel zsíroldékony vitaminról beszélünk, érdemes étkezés közben elfogyasztani, vagy olyan terméket választani, amelyben eleve valamilyen olajban vagy zsírban oldva szerepel a D-vitamin, legyen ez csepp vagy kapszula. Fontos, hogyha cseppet használunk, ne italba keverjük, ugyanis a vizes bázis taszítja az olajos formátumot, könnyen kitapadhat a pohár szélére, így kárba veszhet egy része. Inkább érdemes ételre, vagy közvetlenül a szájba cseppenteni, nincs kellemetlen íze, teljesen semleges. Amikor nem napozunk, az általánosan javasolható mennyiség 5000-10000 NE D3-vitamin, illetve már 4000 NE is elég lehet, amennyiben a K1, K2 és a magnézium bevitelünk is megfelelő. Akut fertőzések esetén a napi ajánlott mennyiség akár többszöröse is lehet a fent leírtaknak. Néha érdemes ellenőrizni a D3-vitamin szintjét a vérben, és ha magasabb, akkor csökkenteni, ha alacsonyabb, akkor növelni a bevitelünket. Kérdéseiket az alábbi e-mail címre várom: