Amikor csorbán nyugszik le a Nap
Majdnem pontosan 27 év elteltével augusztus 12-én ismét teljes napfogyatkozás következik be Európa égboltján, amely részleges fogyatkozásként tőlünk is megfigyelhető lesz az alkonyati égen. Ugyanezen a napon este és éjszaka a Perseidák meteorraj maximumát is megfigyelhetjük ideális körülménye között, hisz a gyakran fényével zavaró Hold most a Nappal együtt lenyugszik.
Ezen jelenségek csillagászati hátterét és a tiszaújvárosi észlelési lehetőségeket szeretném a Krónika téma iránt érdeklődő olvasóival röviden megismertetni. Európában legutóbb 1999. augusztus 11- én tapasztalhattunk teljes sötétséget adó napfogyatkozást, amely akkor hazánk déli részén is tökéletesen látszott. Bár a mostani jelenség nem borítja nappali sötétségbe az országot, így is rendkívüli élménynek ígérkezik. A teljes napfogyatkozás sávja Észak-Oroszország felől indul, majd Grönlandot, Izlandot és az Atlanti-óceánt érintve eléri az Ibériai-félszigetet. Spanyolország több részén, valamint Portugália északnyugati csücskében is teljesen eltakarja majd a Hold a Napot.
A napfogyatkozásról
Napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, azaz újholdkor. De nem minden újholdkor, hanem csak akkor, ha a Föld és a Hold pályasíkjának a metszéspontjában van éppen a Hold. A Hold átmérője 400-szor kisebb a Napénál, ám 400-szor közelebb is van, ez okozza, hogy a Nap és a Hold látszólagos átmérője közel azonos, így amikor megfelelő helyzetbe kerülnek az égitestek, akkor a Hold teljesen képes eltakarni a Napot.
A Hold Földre vetülő árnyéka mindössze 150-200 km átmérőjű, ami megmagyarázza, hogy egy adott földrajzi helyen miért kell akár több száz évet várni, hogy a teljes fogyatkozás megismétlődjön. Hazánkban legközelebb 2081. szeptember 3-án lesz ismét teljes napfogyatkozás. Tiszaújvárosból nézve akkor sem lesz teljes a fogyatkozás, az élmény átéléséhez Baranya megyébe kell majd az érdeklődőknek elutazniok.
A mellékelt ábrán jól látszik, hogy a Hold félárnyéka sokkal nagyobb, akár több ezer km étmérőjű területet is lefed. Az itt élők, jelen esetben mi is, részleges fogyatkozást láthatnak. Ez a magyarázata annak is, hogy részleges napfogyatkozást sokkal gyakrabban észlelhetünk, mint teljeset. Itt nem részletezett asztrofizikai okok miatt lényegesen több teljes napfogyatkozás történik, mint teljes holdfogyatkozás, mégis életében majdnem mindenki megfigyelhetett akár több holdfogyatkozást, míg napfogyatkozást egyet sem. Ennek magyarázata, hogy míg a holdfogyatkozás mindenünnen megfigyelhető, ahol Hold látszik, addig a napfogyatkozás csak egy szűk lokális sávban.
Tiszaújvárosból nézve
A jelenség megfigyelését Tiszaújvárosból nézve 19 óra 21 perctől érdemes elkezdeni, ekkor történik meg ugyanis az úgynevezett I. kontaktus, vagyis a Hold ekkor érinti meg a napkorongot. A fogyatkozás a naplementéhez közeledve válik egyre látványosabbá: a tőlünk látható legnagyobb fedést éppen a Nap lenyugvásának pillanatában 19 óra 55 perckor éri majd el. A fogyatkozás mértéke ekkor 55% lesz. Mivel nyugaton akár 20 perccel később lesz a naplemente, közben még tovább tud mozogni a Hold a napkorong elé, így jelentősen nagyobb részét takarja ki. Sopronból nézve 20 óra 09 perckor lesz napnyugta, ekkor ott a napfelszín 86%-át takarja majd el a Hold, ami igen látványos napsarlót, „kifli alakot" eredményez.
Mivel a fogyatkozás minden pillanata a látóhatárhoz igen közel zajlik, a sikeres megfigyelés kulcsa a teljesen tiszta, tereptárgyaktól és fáktól (és persze felhőtől) mentes nyugati látóhatár. Ezeket a feltételeket városunkban leginkább a Sajó gáton tudjuk biztosítani. Ahogy a Nap egyre közelebb kerül a horizonthoz, az egyre inkább sarló formájú égitest látványa a légköri fénytörés miatt narancsos-vöröses árnyalatot kap, ami szabad szemmel is nagyon szép élményt ígér. A látóhatár felé közeledő Nap eleve elkezd a légköri fénytörés miatt a tökéletes körhöz képest oválisabb formát ölteni. Az, hogy fogyatkozásban láthatjuk lenyugodni a Napot, remélhetőleg sokunknak felejthetetlen élményt nyújt majd. Itt is felhívom a figyelmet, hogy a fogyatkozást kizárólag napfogyatkozás-néző szemüvegen vagy végső esetben csak egy-egy rápillantásnyira használva hegesztőüvegen keresztül szabad megfigyelni!
Meteorraj tűzgömbökkel
Nagyon ritkán adódik ilyen ideális helyzet a Perseidák meteorraj megfigyelésére, mint az idei. Mint a bevezetőben említettem, augusztus 12-én újhold lesz, tehát a holdmentes éjszaka garantált. A Perseidák minden nyáron visszatérnek, amikor a Föld áthalad a 109P/Swift-Tuttle üstökös által hátrahagyott por- és törmelékfelhőn. Az apró részecskék nagy sebességgel lépnek be a légkörbe, ahol felizzanak, és látványos fénycsíkokat rajzolnak az égre.
A meteorok látszólag a Perseus csillagkép irányából érkeznek, innen kapta nevét a meteorraj. A legjobb időszak várhatóan augusztus 12-én késő estétől 13-án hajnalig tart. Éjfél után, különösen a hajnal előtti órákban a Perseus egyre magasabbra kerül az égbolton, így nő a megfigyelhető meteorok száma. Távcsőre nincs szükség: a legjobb módszer egy sötét, nyílt terület keresése, majd legalább 20-30 percet hagyni arra, hogy a szem alkalmazkodjon a sötéthez. Ilyen körülmények között óránként akár 60-100 meteor is feltűnhet, közöttük nagyon fényes, hosszú csóvájú tűzgömb is. Nagy előnye egy ilyen sötét hely felkeresésének, hogy a meteorhullás szüneteiben gyönyörködhetünk a nyári égbolt lenyűgöző szépségében is.
Szutor István
PDF archivum
-
2026.08.06
2026. 32 hét - 2026. augusztus 7. -
2026.07.30
2026. 31 hét - 2026. július 31. -
2026.07.24
2026. 30 hét - 2026. július 24. -
2026.07.16
2026. 29 hét - 2026. július 17. -
2026.07.09
2026. 28 hét - 2026. július 10.